Bezpieczeństwo Płatności Dostawa O sklepie Pomoc Kontakt
KOSZYK Ilość produktów: 0
Wartość: 0,00
Twoje konto
Jesteś tutaj: Asport-Junior.pl » Poradniki » Jak wybrać rowerek biegowy?

Jak wybrać rowerek biegowy?

Jak wybrać rowerek biegowy?

W życiu każdego dziecka nachodzi taki czas, kiedy będzie musiało zmierzyć się z nauką jazdy na rowerze. Niektóre dzieci bardzo szybko nabywają tą umiejętność. Inne natomiast potrzebują wielu godzin ćwiczeń, aby móc samodzielnie utrzymać się na rowerze. Naukę jazdy na rowerze warto rozpocząć już od najmłodszych lat życia naszej pociechy. Oczywiście dwuletnie dziecko nie będzie w stanie opanować posługiwania się klasycznym rowerem. Dlatego też przygodę dziecka z tym sportem powinniśmy rozpocząć od zakupu rowerka biegowego.

 

Dlaczego warto kupić rowerek biegowy?

Rowerki biegowe korzystnie wpływają na rozwój naszego dziecka. Wśród wielu jego pozytywnych właściwości do najważniejszych należą:

rozwój koordynacji ruchowej naszego dziecka – brak pedałów w rowerku biegowym powoduje, że aby poruszać się na nim, dziecko całą swoją energię musi włożyć w odpychanie się od podłoża za pomocą nóg. Dzięki temu uczy się utrzymania równowagi i odpowiedniego balansu ciałem, niezbędnego podczas późniejszej jazdy na prawdziwym rowerze.

możliwość nauki już od najmłodszych lat – wielkość rowerków biegowych przystosowana jest do wzrostu maluchów. Dlatego też spokojnie mogą się nimi posługiwać już półtoraroczne dzieci.

brak konieczności nauki na rowerku z bocznymi kółkami – każdy z nas doskonale pamięta, jak uczyliśmy się jazdy na rowerze mając do pomocy doczepiane po bokach kółka. Takie rozwiązanie gwarantowało nam poczucie stabilności i zapewniało bezpieczeństwo. Niestety, jeżdżąc na takim sprzęcie, dziecko bardzo łatwo przyzwyczaja się do dodatkowych elementów stabilizacyjnych. Tym samym wyrabia w sobie nawyk przechylania sylwetki na boki, gdyż boczne kółka chronią go przed upadkiem. Zmieniając rower na model wyposażony jedynie w dwa koła, dziecko nie będzie zatem przystosowane do poruszania się na nim, co z pewnością skończy się upadkami i spadkiem motywacji do nauki jazdy.

łatwość manewrowania – za pomocą rowerka biegowego dziecko z łatwością wjedzie pod górkę i samodzielnie z niej zjedzie. Rowerkiem tym można poruszać się również po nierównych terenach i leśnych ścieżkach. Sprzęt ten nie wymaga także dodatkowej asekuracji przez rodzica.

wyrobienie u dziecka nawyku aktywnego spędzania czasu – ze względu na prostą budowę, rowerek biegowy stanowi dla dziecka doskonałą zabawę. Pozwala on połączyć przyjemne z pożytecznym: dziecko doskonale się bawi, a przy okazji wyrabia w nim nawyk aktywnego trybu życia i troski o swoje zdrowie.

 

Dobór wielkości rowerka biegowego

Aby wybrać najlepszy dla naszego dziecka rowerek, musimy zmierzyć długość nóg naszej pociechy. W celu dokonania jak najdokładniejszego pomiaru, między udami dziecko powinno przytrzymać książkę. Długość nogi mierzymy od podeszwy buta (dziecko powinno mieć założone buty) do górnego brzegu książki. Otrzymany wymiar porównujemy z wysokością rowerka.

Nie warto sugerować się wyłącznie wiekiem dziecka lub jego wzrostem. Mimo, iż producenci rowerków oferują produkty przeznaczone do określonych kategorii wiekowych, musimy pamiętać, że każde dziecko posiada inne warunki fizyczne i mimo tego, że ma np. pięć lat, nie zawsze rowerek odpowiedni dla tego wieku będzie dla niego dobry.

Wielkość rowerka należy więc zawsze dobierać pod kątem wymiarów. Dla dzieci poniżej drugiego roku życia, trzeba obniżyć wysokość rowerka o jakieś 2 cm. Takie maluchy zazwyczaj więcej chodzą z rowerkiem, dlatego nieco niższy model będzie dla nich wygodniejszy. Warto też zwrócić uwagę czy dziecko nie ma problemów z wsiadaniem na rowerek oraz ze sprawnym schodzeniem z niego.

 

Rodzaje rowerków biegowych

rowerek drewniany – takie modele są lekkie i nie sprawiają dziecku problemów z użytkowaniem. Zazwyczaj są również odporne na zniszczenia. Posiadają także ciekawą grafikę, dostosowaną do wieku ich użytkownika. Rowerki dla najmłodszych bardziej przypominają zatem zabawki, a starsze dzieci mogą szaleć np. na rowerku stylizowanym na motocykl policyjny.

rowerek metalowy – to najcięższy z modeli rowerków biegowych. Na takim sprzęcie mogą poruszać się dzieci w wieku około pięciu lat. Metalowe rowerki są bardzo wytrzymałe i odporne na zniszczenia. Taki rowerek jest bardzo praktyczny, jeżeli mamy w domu także młodsze dzieci niż to, które aktualnie będzie użytkowało rowerek. Produkt ten z pewnością wytrzyma kilka sezonów, dlatego nasze kolejne pociechy również będą mogły czerpać radość z zabawy na tym sprzęcie.

rowerek kompozytowy – charakteryzuje się bardzo niską wagą. Z tego względu jest doskonały dla najmłodszych dzieci. Rowerek taki warto wybrać również wtedy, kiedy dziecko będzie musiało przenosić go samodzielnie. Im niższa waga, tym problem z transportem będzie mniejszy. Ponadto, rowerki kompozytowe są bardzo odporne na wilgoć i zniszczenia poszczególnych elementów, dlatego można używać ich w każdych warunkach pogodowych

 

Rodzaje kół

W rowerkach biegowych możemy znaleźć dwa rodzaje opon: pompowane i piankowe. Krótką charakterystykę obu tych rodzajów przedstawia poniższa tabelka:

 

opony pompowane opony piankowe
cięższe lekkie
mogą się przebijać nie przebijają się
trzeba je pompować nie trzeba ich pompować
regulacja wysokości spuszczając powietrze z kółek posiadają małą przyczepność
doskonale niwelują wstrząsy pochłaniają wstrząsy w niewielkim stopniu 
bardzo stabilne i przyczepne do podłoża dość łatwo wpadają w poślizg

 

Rowerek z hamulcem czy bez?

Każde dziecko poruszające się na rowerku biegowym w naturalny sposób próbuje się zatrzymać hamując nogami. Hamulec wydaje się więc zbędnym dodatkiem. Jeżeli jednak dziecko nauczy się go używać, łatwiej mu będzie potem przystosować się do jazdy na tradycyjnym rowerze.

 

Blokada kierownicy

Blokada kierownicy została zaprojektowana po to, aby dziecko nie mogło wykonywać gwałtownych skrętów przedniego koła. Takie rozwiązanie jest doskonałe dla małych dzieci, ponieważ rowerki z blokadą charakteryzują się niską wywrotnością. Starszym dzieciakom blokada może jednak przeszkadzać, gdyż ogranicza ona znacząco ich ruchy. Niektóre rowerki posiadają możliwość demontażu blokady, przez co rowerek można dostosowywać do zmieniających się umiejętności dziecka.

 

Regulacja wysokości siodełka

Rowerek należy dobierać pod kątem długości nóżek dziecka. Nie może być on więc za duży i kupowany „na zapas”. Aby jednak zaspokoić potrzeby osób, które chciałby znaleźć produkt na kilka sezonów, na rynku pojawiły się rowerki posiadające regulowaną wysokość siodełka. Zakres regulacji nie jest zbyt szeroki, jednakże taki rowerek dziecko będzie mogło użytkować przez około dwa lub trzy sezony.

Rowerek biegowy jest więc znakomitym prezentem dla naszego dziecka. Podobno, każdy z nas przez całe życie pamięta swój pierwszy rower. Zróbmy więc wszystko, aby nasza pociecha miała pod tym względem jak najlepsze wspomnienia.

DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.
Polecamy produkty
Zobacz wszystkie produkty
Inne poradniki