Bezpieczeństwo Płatności Dostawa O sklepie Pomoc Kontakt
KOSZYK Ilość produktów: 0
Wartość: 0,00
Twoje konto
Jesteś tutaj: Asport-Junior.pl » Poradniki » Jakie rolki dla dziecka kupić?

Jakie rolki dla dziecka kupić?

Jakie rolki dla dziecka kupić?

Według statystyk, dziecko jest gotowe do jazdy na rolkach już około czwartego roku swojego życia. Niemniej jednak, jeśli zauważymy, że ma do tego predyspozycje i radzi sobie ze swoją koordynacją ruchową już w młodszym wieku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tą naukę zacząć szybciej.

 

Rodzaje rolek dla dzieci

Rolki dla dzieci mogą występować pod kilkoma postaciami:

rolki rekreacyjne – ten typ rolek przeznaczony jest zarówno do nauki jazdy, jak i do użytkowania ich na co dzień. Poszczególne modele różnią się między sobą wielkością kółek oraz szybkością łożysk, co pozwala dopasować je do poziomu doświadczenia dziecka. Ten rodzaj rolek zazwyczaj posiada system zapinania złożony z trzech elementów: sznurówek, rzepów oraz klamry.

rolki z wymienną płoząrolki 2w1 posiadają wymienną płozę, która pozwala przekształcić je w łyżwy. Dzięki temu dziecko może korzystać z tego sprzętu przez cały rok. Płoza rolkowa przystosowana jest do jazdy rekreacyjnej. Płoza łyżwiarska natomiast może występować zarówno w wersji hokejowej, jak i figurowej. Zakup takich rolek jest bardzo praktyczny. Dokonując jednego zakupu, otrzymujemy dwa rodzaje sprzętu, który pozwala dziecku rozwijać się jednocześnie w dwóch dziedzinach sportowych.

rolki – wrotki – rolki te posiadają płozę pozwalającą przekształcić je we wrotki. W zależności od rozmiaru, posiadają one trzy lub cztery kółka. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko jeździło na rolkach, wszystkie kółka musimy zamontować w jednej linii. Jeżeli natomiast zamierzamy przekształcić rolki na wrotki, dwa tylne kółka umieszczamy obok siebie. Rolko-wrotki są bardzo praktyczne w przypadku mniejszych dzieci, które jeszcze mają problemy z zachowaniem równowagi. Wrotki pozwolą im przyzwyczaić się do nowej aktywności, a gdy trochę podrosną, będą mogły rozpocząć naukę jazdy na rolkach bez konieczności zakupu nowego sprzętu.

Wrotki – ze względu na inne ułożenie kółek, sprzęt ten jest dużo bardziej stabilny niż tradycyjna rolka. Znacznie łatwiej zatem opanować na nim technikę jazdy. Jeżeli nasze dziecko obawia się jazdy na rolkach lub słabo sobie z nią radzi, wrotki będą dla niego doskonałym rozwiązaniem. Niektóre wrotki dla dzieci pełnią funkcję sprzętu 2 w 1. Posiadają bowiem możliwość całkowitej wymiany płozy, dzięki czemu możemy przekształcić je na rolki.

Butowrotki – sprzęt ten zakłada się bezpośrednio na buty za pomocą specjalnych pasków. Dzięki temu mocno trzymają się stopy podczas jazdy. Butowrotki zakłada i zdejmuje się bardzo szybko. Produkty te zazwyczaj wykonane są z plastiku połączonego z domieszką gumy lub innych materiałów. Rozmiar w butowrotkach jest uniwersalny, a standardowa regulacja ich długości zamyka się w przedziale 19,5-25,5 cm.

 

Właściwości rolek dla dzieci

materiał wykonaniarolki dla dzieci wykonuje się z różnych materiałów. Produkty przeznaczone dla najmłodszych zazwyczaj w całości zrobione są z plastiku, dzięki czemu są również bardzo lekkie. Rolki dla starszych dzieci stworzone są z połączenia kilku tworzyw. Z tego względu są one dużo bardziej wytrzymałe oraz posiadają szereg dodatkowych właściwości, np. wstawki z siateczki zapewniające wentylację.

regulacja rozmiaru – wszystkie rolki dla dzieci posiadają możliwość regulacji w zakresie czterech rozmiarów. System ten umożliwia więc dokładne dopasowanie rolki do wymiaru stopy dziecka. Ponadto, zakup rolek regulowanych pozwala na ich użytkowanie przez kilka sezonów. Stopa dziecka bardzo szybko rośnie, dlatego rolki bez regulacji po pewnym czasie staną się już bezużyteczne.

konstrukcja buta – rolki dla dziecka muszą posiadać odpowiednio wyprofilowany but. Rolka powinna ściśle przylegać do stopy jej użytkownika i nie zmieniać swojego położenia nawet podczas intensywnej jazdy. Dobrze dopasowany but zapewnia bowiem dziecku ścisłą kontrolę nad jazdą. Jednocześnie należy pamiętać, że rolka nie może uciskać stopy w żadnym miejscu. Jeżeli dziecko zgłasza nam taki problem, koniecznie powinniśmy sięgnąć po większy model.

 

 

kółka– im mniejsze kółka posiadają rolki, tym wolniej będą one jeździć. Dla dzieci najlepsze będą kółka o średnicy do 70 mm. Ważną rolę pełni również twardość kółek. Miękkie kółka do rolek dziecięcych także ograniczają bowiem prędkość jazdy. Minimalna twardość kółek wynosi 74A. Aby znaleźć najlepsze rolki dla dziecka, powinniśmy więc wybierać produkty posiadające parametry najbardziej zbliżone do tych wymienionych powyżej.

łożyska – ten element również wpływa na szybkość poruszania się na rolkach. W rolkach dla dzieci wyróżniamy kilka rodzajów łożysk. Dla najmłodszych najlepsze będą łożyska kulkowe 608Z lub 688. Gwarantują one wolną i bezpieczną jazdę, dlatego są doskonałym rozwiązaniem dla dzieci, które dopiero uczą się posługiwać rolkami. Dla nieco starszych dzieci należy znaleźć rolki posiadające łożyska ABEC lub SG. Pierwsze z nich smarowane są smarem a drugie silikonem. Dla początkujących najlepsze będą łożyska oznaczone cyfrą 3 lub 5. Bardziej doświadczone w jeździe dzieci mogą natomiast używać rolek z łożyskami 7 lub 9.

rodzaj płozy - w rolkach dla dzieci możemy zazwyczaj spotkać dwa rodzaje płóz: aluminiową lub kompozytową. Płoza kompozytowa doskonale tłumi drgania podczas jazdy. Zalecana jest zatem głównie dzieciakom, które dopiero uczą się jeździć. Aluminiowy wariant płozy jest natomiast dużo lżejszy i wytrzymalszy niż płoza kompozytowa.

hamulec - w praktyce element ten przydatny jest tylko na początkowych etapach nauki. Dzieci, które opanują umiejętność jazdy na rolkach, bez problemu poradzą sobie również z nauką różnych technik hamowania.

 

Dodatkowe wyposażenie

Aby zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć go w kilka dodatkowych akcesoriów. Należą do nich:

kask – dobieramy go zawsze do aktualnego obwodu głowy dziecka. Większość kasków posiada regulację, dlatego nie musimy martwić się, że dziecko szybko z niego wyrośnie. Im bardziej kask jest zabudowany, tym lepszą ochronę gwarantuje naszemu dziecku. Istotną kwestią jest również wentylacja. Kaski na rolki dla dzieci powinny posiadać otwory zapewniające swobodny przepływ powietrza. Pamiętajmy, aby nie kupować kasku „na zapas”. Zbyt duży kask nie zagwarantuje dziecku bezpieczeństwa, a w razie upadku bardzo łatwo zsunie mu się z głowy.

ochraniacze – standardowy zestaw ochraniaczy składa się z elementów zabezpieczających nadgarstki, kolana i łokcie. Te miejsca są bowiem szczególnie narażone na uszkodzenia w trakcie upadku na rolkach. Ochraniacze dla dzieci posiadają określone rozmiary, dlatego zawsze należy dobierać je adekwatnie do warunków fizycznych ich użytkownika.

odblaski – każde dziecko poruszające się na rolkach powinno być wyposażone w elementy odblaskowe. Ułatwi to jego widoczność oraz znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa. Najlepiej zakupić dla niego specjalną kamizelkę odblaskową dla dzieci, wzbogaconą ciekawym bajkowym nadrukiem, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu dzieciakowi.

 

Jazda na rolkach ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu oraz wzmacnia mięśnie całego ciała. Rolki pozwalają dziecku również nabyć umiejętność przewidywania skutków swoich działań oraz poprawiają jego refleks. Ponadto, rolki to doskonała zabawa, która łączy przyjemne z pożytecznym i z pewnością przyniesie dziecku więcej korzyści niż czas spędzony przed komputerem.

DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.
Inne poradniki