Bezpieczeństwo Płatności Dostawa O sklepie Pomoc Kontakt
KOSZYK Ilość produktów: 0
Wartość: 0,00
Twoje konto
Jesteś tutaj: Asport-Junior.pl » Poradniki » Jaki kask dla dziecka kupić?

Jaki kask dla dziecka kupić?

Jaki kask dla dziecka kupić?

Kaski dla dzieci powinny stanowić obowiązkowe wyposażenie każdego malucha, który uprawia takie sporty jak jazda na rowerze lub rolkach. Odpowiednio dopasowany model chroni naszą głowę podczas upadku. Urazy głowy są bowiem najgroźniejszymi obrażeniami, jakie możemy ponieść uprawiając sporty tego typu. Dlatego powinniśmy szczególnie zadbać o ochronę tej części ciała.

 

Rodzaje kasków dla dzieci

Kaski dla dzieci występują pod dwiema postaciami. Oto one:

kask szosowy – kasku tego używa się głównie podczas jazdy na rowerze. Osłania on górną część głowy, posiada również doskonałą wentylację. Wszystkie kaski tego typu wyposażone są w możliwość regulacji rozmiaru. Dzięki temu, kasku szosowego nasze dziecko będzie mogło używać przez kilka sezonów. Kaski szosowe nie osłaniają uszu dziecka, dlatego w żaden sposób nie ograniczają działania zmysłu słuchu. Choć kask ten przeznaczony jest głównie na rower, bez problemu możemy używać go także podczas jazdy na rolkach, deskorolce czy hulajnodze.

kask „orzeszek” - od kasku szosowego odróżnia go zdecydowanie lepsze zabudowanie. Kask taki ochrania również okolice szyi oraz karku dziecka. Najczęściej takie modele używane są przez juniorów jeżdżących na rolkach lub bardzo małe dzieci. Kask tego typu posiada doskonałą wentylację, która zapewnia odpowiedni przepływ powietrza podczas jazdy. Aby zagwarantować właściwe przyleganie kasku do głowy, każdy z modeli „orzeszka” wyposażony jest w paski umożliwiające jego bezpieczne zapięcie. Ze względu na obszerne zabudowanie, kaski te uważane są za bezpieczniejsze. Przy zakupie należy jednak sprawdzić, czy wybrany przez nas model nie będzie zakłócał odbioru dźwięków dochodzących z zewnątrz. W sklepach spotkamy się zarówno z modelami posiadającymi wentylację, jak i tymi, które mają ściśle określony rozmiar.

 

Budowa kasku


część wewnętrzna – wnętrze kasku powinno być wyłożone miękką wyściółką, nie podrażniającą skóry głowy. Zazwyczaj jest to gąbka, która posiada jednocześnie właściwości antybakteryjne.

część zewnętrzna – budowa skorupy zewnętrznej to bardzo istotna właściwość kasku. Aby sprawdzić jakość jej wykonania, należy mocno ścisnąć kask obiema dłońmi. Jeżeli poddaje się bez problemu, oznacza to, że materiał jego wykonania nie jest zbyt trwały. Jeżeli jednak kask stawia nam opór, zyskujemy pewność, że nie zniszczy się on podczas uderzenia o twarde podłoże.

daszek – niewielki daszek z przodu kasku zabezpiecza twarz dziecka przed intensywnym słońcem lub lekkim deszczem.

odblaski – niektóre modele kasków posiadają elementy odblaskowe, które doskonale poprawiają widoczność dziecka podczas jazdy.

pasek mocujący – aby kask trzymał się na swoim miejscu, musi być wyposażony w odpowiednie paski mocujące. Mogą one przebiegać wzdłuż owalu twarzy i spotykać się pod brodą. Nieco solidniejszym mocowaniem będzie jednak system pasków układający się w trójkąt w okolicy uszu, a następnie zapinany na klamrę w pobliżu brody. Aby zapięcie w paskach nie podrażniało skóry dziecka, warto zwrócić uwagę, czy klamra mocująca posiada dodatkową wyściółkę ochronną, bezpieczną dla skóry.

elementy wentylacyjne – intensywny wysiłek i wysoka temperatura powietrza, sprawiają, że podczas jazdy na rolkach lub na rowerze nasze dziecko bardzo szybko się poci. Odpowiednia ilość otworów wentylacyjnych zapewnia doskonały przepływ powietrza i zdecydowanie poprawia komfort jazdy.

 

Właściwości kasku

rozmiar – kask powinien ściśle przylegać do głowy dziecka. Nie należy zatem kupować kasku większego niż obwód głowy naszej pociechy. Jest to bowiem częsta praktyka, której towarzyszy przekonanie, że większy kask będzie produktem na kilka sezonów. Zbyt duży model jednak może zsunąć się z głowy dziecka podczas upadku, tym samym w ogóle jej nie zabezpieczając. Aby znaleźć właściwy rozmiar należy najpierw zmierzyć obwód głowy dziecka tradycyjnym metrem, a następnie porównać go z tabelką rozmiarów stworzoną przez producenta. Pozwoli nam to określić jaka wielkość kasku jest odpowiednia dla naszego juniora.

waga – kupując kask należy wybierać modele jak najlżejsze. Chodzi o to, aby kask nie stanowił dodatkowego obciążenia dla naszego dziecka. Duża waga kasku znacznie obniża komfort użytkowania i powoduje, że dziecko może odczuwać dolegliwości w okolicy karku.

regulacja – większość kasków dla dzieci posiada regulację rozmiaru. Dzięki temu kask możemy dopasować idealnie do wymiarów głowy naszej pociechy. Ponadto, kask z regulacją jest produktem na kilka sezonów. Nie musimy zatem obawiać się, że nasze dziecko szybko z niego wyrośnie.

materiał wykonania – każdy kask powinien być wykonany z materiałów odpowiedniej grubości. Przede wszystkim muszą być one odporne na uszkodzenia i pęknięcia. Do budowy kasku najczęściej wykorzystuje się styropian połączony z tworzywem sztucznym.

przepuszczalność dźwięków – dziecko, które porusza się na rolkach, musi mieć doskonały kontakt ze światem zewnętrznym. Nic zatem nie może przeszkadzać mu w prawidłowym odbieraniu dźwięków. Kask, który kupujemy powinien więc zapewniać doskonałą słyszalność tego, co dzieje się dookoła. Dzięki temu nasze dziecko będzie mogło bezpiecznie poruszać się na rowerze lub rolkach i odpowiednio szybko zareagować w obliczu zbliżającego się zagrożenia.

wygląd zewnętrzny – jak wszyscy dobrze wiemy, dziecko niechętnie posługuje się rzeczami, które nie są atrakcyjne wizualnie. Kaski dla dzieci posiadają więc różne barwy i ciekawą grafikę. Wśród dostępnych obecnie w sklepach modeli z pewnością znajdziemy ten, który przypadnie do gustu naszemu maluchowi.

certyfikaty – każdy kask spełniający normy bezpieczeństwa i dopuszczony do użytkowania posiada odpowiedni certyfikat EN1078. Oznaczenia tego należy szukać w części wewnętrznej kasku.

 

Oczywiście, żaden kask nie daje nam stuprocentowego bezpieczeństwa. Potrafi on jednak znacznie ograniczyć ryzyko powstania urazu lub złagodzić jego skutki. Zakup kasku dla dzieci wydaje się więc być koniecznością.

DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.
Polecamy produkty
Zobacz wszystkie produkty
Inne poradniki