Bezpieczeństwo Płatności Dostawa O sklepie Pomoc Kontakt
KOSZYK Ilość produktów: 0
Wartość: 0,00
Twoje konto
Jesteś tutaj: Asport-Junior.pl » Poradniki » Jak wybrać nosidełko turystyczne?

Jak wybrać nosidełko turystyczne?

Jak wybrać nosidełko turystyczne?

Nosidełka turystyczne to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących górskie wędrówki. Ze swojej ulubionej aktywności nie musimy już rezygnować, kiedy powiększy nam się rodzina. Jeżeli tylko nasze dziecko opanuje umiejętność samodzielnego siedzenia, możemy zabrać go na turystyczną wycieczkę w nosidełku. Sprzęt ten służy jednak nie tylko górskim wędrówkom. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie użytkowanie wózka dziecięcego może stanowić problem, a my potrzebujemy czegoś, w czym nasze dziecko mogłoby być bezpiecznie transportowane.

W sklepach możemy obecnie spotkać różne rodzaje nosidełek. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych elementów tego sprzętu.

 

Właściwości nosidełka najbardziej istotne dla dziecka

Pasy bezpieczeństwa z regulacją

Głównym zadaniem tego elementu jest stabilizacja dziecka podczas wędrówki. Nasz maluch musi stabilnie siedzieć w jednym miejscu i nie powinien przechylać się na boki. Mocne pasy bezpieczeństwa są również niezbędne w sytuacji naszego nagłego potknięcia i zachwiania równowagi. W takich sytuacjach trzymają one mocno dziecko przy nosidełku i nie pozwalają mu z niego wypaść. Regulacja pozwala natomiast doskonale dopasować pasy do warunków fizycznych dziecka i sprawia, że nosidełko może być użytkowane nawet przez kilka sezonów i dostosowywane do zmieniającego się dziecka. Dzięki niej nie mamy również problemów z wkładaniem i wyjmowaniem dziecka z nosidełka

 Rodzaj siedziska

Dzieci rosną bardzo szybko. Z tego względu nosidełko powinno posiadać regulowane siedzisko pozwalające dopasować jego ułożenie do wzrostu naszego malucha. Dzięki temu dziecko posiada wygodne miejsce na nogi i możliwość swobodnej obserwacji otoczenia. Właściwe ułożenie siedziska pozwala również dziecku na swobodny i bezpieczny sen. Ponadto, każde siedzisko powinno być wyłożone miękką i oddychającą wyściółką. Takie wykończenie nosidełka nie powoduje obtarć skóry i znakomicie odprowadza wilgoć powstałą podczas długotrwałej wędrówki. Siedzisko powinno też posiadać otwory na nogi odpowiedniej wielkości.

Stabilny stojak

Ułatwia postawienie nosidełka wraz z dzieckiem na twardym podłożu. Dzięki temu nie musimy wyjmować dziecka za każdym razem kiedy chcemy zdjąć nosidełko z pleców. Stojak przydaje się również wtedy gdy nasze dziecko potrzebuje czasu na sen. Ułatwia on utrzymanie pionowej pozycji nosidełka i zapewnia dziecku wygodę podczas snu. Kupując nosidełko zwracajmy uwagę na wagę stojaka. Powinien on być wykonany z lekkich i mocnych materiałów, aby dodatkowo nie zwiększać ciężaru, który będziemy nieśli.

Oparcie główki

Nie wszystkie nosidełka wyposażone są w ten element, ale z łatwością dokupimy go osobno lub w zestawie podróżnym dla dziecka. Wyglądem przypomina on tradycyjny zagłówek podróży. Główną funkcją tego podparcia jest stabilne trzymanie głowy w jednej pozycji. Dziecko może swobodnie oprzeć głowę na tym poparciu podczas wędrówki, dzięki czemu będzie czuło się w nosidełku dużo wygodniej. Podparcia zaleca się szczególnie najmłodszym dzieciom, które przesypiają większość wędrówki.

 Pokrowiec przeciwdeszczowy
i przeciwsłoneczny

Pogoda podczas górskiej wędrówki potrafi zmienić się bardzo szybko. Musimy więc być przygotowani zarówno na intensywne słońce, jak i na deszcz.. Dobry model powinien posiadać daszek przeciwdeszczowy do nosidełka i chroniący przed słońcem gdyż jego długotrwałe działanie na skórę dziecka jest bardzo szkodliwe. Pokrowiec przeciwdeszczowy zabezpieczy nasze dziecko przed przemoczeniem i zimnym wiatrem. Niektóre nosidełka posiadają przeźroczyste pokrowce, dzięki temu dziecko nie traci możliwości obserwacji otoczenia nawet podczas deszczu.

 

 

Właściwości nosidełka najbardziej istotne dla rodziców

Pas biodrowy

Pozwala on równomiernie rozłożyć ciężar na plecy i biodra, co znacznie ułatwia wędrówkę. Dzięki regulacji pasa nosidełko jest dokładnie dopasowane do sylwetki noszącego i nie przechyla się na boki. W celu zapewnienia maksymalnej wygody noszenia, pas biodrowy powinien być szeroki i wyłożony miękką gąbką posiadającą możliwość odprowadzania wilgoci. Jego istotnym elementem są również mocne zapięcia.

Pasy nośne ramion

Podobnie jak pas biodrowy, zapewniają odpowiednie rozłożenie obciążenia na dolną i górną część ciała. Powinny posiadać możliwość regulacji kąta nachylenia szelek i dostosowania ich do kształtu sylwetki osoby noszącej. Szelki muszą być ukształtowane anatomicznie, wygodnie układać się na ramionach i nie powodować dyskomfortu. Dlatego też najlepsze będą te wyłożone miękką gąbką.

Pozostałe elementy systemu nośnego

Oprócz odpowiedniego wyregulowania szelek i pasa biodrowego, ważna jest również regulacja wysokości systemu nośnego. Dzięki temu nosidełko może być wykorzystywane przez osoby o różnym wzroście. Nosidełko powinno mieć również możliwość oddalenia lub przysunięcia do pleców za pomocą specjalnych troków. Odpowiednie dopasowanie wszystkich elementów nośnych do sylwetki noszącego znacznie ogranicza odczuwaną wagę obciążenia.

Wentylacja pleców

Podobnie jak w tradycyjnym plecaku górskim, jak i w nosidełku dużą rolę odgrywa właściwa wentylacja pleców. Nosidełka posiadają różne systemy wentylacyjne. Może to być wentylacja wykonana ze specjalnej siatki lub oddychającej gąbki. Oba te systemy sprawiają, że plecy noszącego pozostają suche podczas całej wędrówki

Kieszonki

Mając na plecach nosidełko, nie damy rady zabrać ze sobą osobistego plecaka. Wszystkie niezbędne rzeczy muszą więc zmieścić się w nosidełku. Każda dodatkowa kieszonka jest więc bardzo cenna. Pamiętajmy, że w kieszonkach tych musimy zmieścić zarówno swoje rzeczy, jak i ekwipunek niezbędny dla dziecka. Wybierajmy zatem nosidełka posiadające pojemność adekwatną do naszych potrzeb.

 

Dodatkowe elementy
 

system amortyzujący – nosidełka posiadające amortyzację niwelują wstrząsy i ograniczają nacisk na kręgosłup noszącego.
strzemiona – przydatne zwłaszcza większym dzieciom, które mogą oprzeć o nie stopy podczas wędrówki
lusterka – zamontowane w nosidełku umożliwiają noszącemu swobodną obserwację dziecka w każdym momencie wędrówki.

Każde nosidełko powinno być dobierane pod kątem wagi dziecka. Starajmy się zatem wybierać jak najlżejsze modele. Pamiętajmy, że na ostateczne obciążenie nosidełka liczy się jednak nie tylko waga dziecka, ale również ciężar dodatkowego ekwipunku, który zamierzamy jednocześnie nieść ze sobą!

DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.
Inne poradniki