Bezpieczeństwo Płatności Dostawa O sklepie Pomoc Kontakt
KOSZYK Ilość produktów: 0
Wartość: 0,00
Twoje konto
Jesteś tutaj: Asport-Junior.pl » Poradniki » Jak wybrać plecak szkolny?

Jak wybrać plecak szkolny?

Jak wybrać plecak szkolny?

Plecak stanowi najdogodniejszą dla dziecka formę transportu swoich rzeczy do szkoły. Odpowiednio dobrany model nie obciąża kręgosłupa, jest wygodny i posiada miejsce na wszystkie niezbędne rzeczy. Dzieci bardzo szybko rosną, dlatego przed każdym nowym rokiem szkolnym warto zastanowić się czy plecaki, które aktualnie posiada, spełniają jeszcze wszystkie niezbędne wymagania.

 

Rodzaje plecaków szkolnych

Plecaki szkolne mogą występować pod kilkoma postaciami. Zaliczmy do nich:

tornister – ten typ plecaka polecany jest najmłodszym dzieciom, uczącym się w początkowych klasach szkoły podstawowej. Charakterystyczną cechą tornistra są bardzo sztywne plecy, które wymuszają na dziecku przyjęcie wyprostowanej postawy. Tornister posiada jedną komorę główną wyposażoną w organizery pozwalające dziecku zachować porządek wśród swoich rzeczy i łatwo odnaleźć, to, czego potrzebuje. Obowiązkowym wyposażeniem tornistra są również elementy odblaskowe, zwiększające widoczność dziecka na drodze.

 

plecak klasyczny – taki model preferują nieco starsze dzieci. Plecaki te mają o wiele większą pojemność niż tornistry. Oprócz komory głównej, posiadają liczne kieszonki umożliwiające przenoszenie dodatkowych rzeczy. Plecaki klasyczne mogą być wykorzystywane jednocześnie jako plecaki miejskie lub turystyczne. W zależności od producenta mogą zatem posiadać wentylowane plecy, anatomicznie ukształtowany system nośny oraz rozbudowane pasy biodrowy i piersiowy. Dzięki temu ciężar plecaka rozkłada się równomiernie, a jego noszenie jest o wiele wygodniejsze.

 

plecak – walizka na kółkach – jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Jeżeli nasze dziecko nie lubi nosić całego ciężaru na plecach, może przekształcić plecak w walizkę na kółkach, co znacznie ułatwia transport. Plecak taki można wykorzystywać również jako torbę podróżną. Stelaż i kółka stanowią jednak dodatkowe obciążenie, co znacznie podnosi wagę plecaka. Należy również pamiętać, że kółka w takich produktach przystosowane są do poruszania się jedynie po twardych powierzchniach, a zupełnie nie sprawdzą się np. na nierównych ścieżkach.

 

Właściwości plecaków szkolnych

waga – plecak szkolny powinien być jak najlżejszy. Plecaki klasyczne z reguły ważą dużo mniej niż tornistry. Pamiętajmy, że starsze dzieci noszą bowiem ze sobą dużo rzeczy, dlatego nie warto jeszcze bardziej obciążać ich pleców zbyt ciężkim plecakiem.

wielkość – pojemność plecaka zależy od osobistych preferencji naszego dziecka. Na użytek szkolny zazwyczaj wystarczą 20 litrowe plecaki do szkoły. Jeżeli jednak chcemy, aby był to również produkt, którego będzie można używać także w innym celu, np. podczas wycieczek, warto sięgnąć po plecaki o pojemności 25-30 litrów.

materiał – materiał plecaka powinien być odporny na uszkodzenia i rozdarcia. Bardzo praktyczne są również jego właściwości wodoodporne. Każdy producent plecaków ma swój własny sposób oznaczania tych technologii. Przed zakupem warto zatem zerknąć na instrukcję dołączoną do plecaka. Na pewno znajdziemy tam informacje o systemach zastosowanych w interesującym nas modelu.

uporządkowanie rzeczy – ilość przegródek oraz kieszonek odpowiada za właściwe ułożenie rzeczy w plecaku. Ciekawym rozwiązaniem są plecaki wyposażone w organizery. Dzięki temu każda nawet drobniejsza rzecz ma swoje miejsce i dziecko nie musi wykładać z plecaka wszystkich rzeczy, aby znaleźć to, czego szuka.

wygląd – współczesne modele plecaków posiadają różne fasony i kolory. Znając upodobania naszego dziecka, z pewnością znajdziemy produkt, który spełni jego oczekiwania.

 

Budowa plecaka szkolnego


komora główna – od jej wielkości zależy praktycznie cała objętość plecaka. To właśnie tutaj dziecko przechowuje większość swoich rzeczy. Kupując plecak zawsze sprawdzajmy maksymalny stopień rozciągnięcia komory głównej. Szeroka komora jest dużo bardziej funkcjonalna i oprócz książek i zeszytów, zmieści się w niej o wiele więcej rzeczy.

dodatkowe kieszonki – im większa ilość kieszonek, tym więcej drobiazgów zmieścimy w plecaku. Kieszonki te znakomicie sprawdzą się jako miejsce na rzeczy, które chcemy oddzielić od reszty ekwipunku, np. drugie śniadanie lub strój na lekcje w-f. Większość plecaków ma również dodatkowe kieszonki po bokach, np. te wykonane z siateczki. Jest to znakomite miejsce na butelkę z wodą lub inne drobiazgi, które dziecko potrzebuje mieć zawsze pod ręką. Istnieją również specjalne plecaki na laptopa posiadające przegródkę umożliwiającą jego bezpieczne przechowanie.

wygodne szelki - szelki w plecakach przyjmują różne warianty. Mogą to być np. cienkie paski, które w praktyce są bardzo niekomfortowe. Powodują obtarcia skóry i ból pleców w przypadku większego obciążenia plecaka. Najlepiej zatem zakupić plecak posiadający szelki wzmacniane warstwą z gąbki. Jest ona nie tylko miękka i wygodna, ale zazwyczaj posiada również właściwości odprowadzające wilgoć. Takie szelki są dużo trwalsze i nie powodują bólu ramion.

ukształtowanie pleców – plecaki szkolne powinny mieć w miarę sztywne plecy. O ile na początkowych etapach nauki tornister sprawdza się bardzo dobrze, wymuszając na dziecku prawidłową postawę, tak w późniejszych latach dzieci niechętnie z niego korzystają. Doskonałym wyjściem jest również zakup plecaka posiadającego wentylowane plecy.

pas biodrowy i piersiowy – dzięki tym elementom ciężar plecaka nie spoczywa tylko na ramionach, ale jest również rozkładany na biodra. Takie rozwiązanie znacząco podnosi komfort noszenia plecaka zarówno przy długim chodzeniu, jak i jego sporym obciążeniu. Pas piersiowy we wszystkich plecakach wygląda bardzo podobnie. Szczególną uwagę należy zwrócić więc na konstrukcję pasa biodrowego. Powinien on być szeroki i wyłożony miękką gąbką. Takie wykonanie jest bowiem najwygodniejsze dla naszego dziecka.

uchwyt do przenoszenia w dłoni – umożliwia szybkie przeniesieni plecaka z jednego miejsca w drugie. Bez potrzeby zakładnia go na plecy dziecka.

 

Elementy dodatkowe

organizer – pozwala na uporządkowanie drobnych rzeczy, które dziecko nosi ze sobą do szkoły, np. długopisów lub kredek. Dzięki organizerowi w plecaku panuje porządek, a każda rzecz ma swoje określone miejsce.

odblaski – pozwalają zwiększyć widoczność dziecka na drodze, a tym samym poprawiają jego bezpieczeństwo. Wszystkie elementy odblaskowe są idealnie wkomponowane w budowę plecaka, dlatego w żaden sposób nie wpływają na spadek estetyczności jego wyglądu.

camelbag zamiast butelki z wodą, nasze dziecko może korzystać z wygodnego camelbaga. Dzięki temu systemowi nie musi ono zdejmować plecaka za każdym razem, kiedy chce zaspokoić swoje pragnienie. Camelbag jest również szczególnie przydatny, jeśli plecak będzie wykorzystywany nie tylko na użytek szkolny.

DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.
Polecamy produkty
Zobacz wszystkie produkty
Inne poradniki