Bezpieczeństwo Płatności Dostawa O sklepie Pomoc Kontakt
KOSZYK Ilość produktów: 0
Wartość: 0,00
Twoje konto
Jesteś tutaj: Asport-Junior.pl » Poradniki » Jak wybrać hulajnogę dla dziecka?

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka?

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka?

Nasze dzieci kochają zabawy na świeżym powietrzu. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić im ten czas, warto zastanowić się nad zakupem sprzętu do skatingu. Doskonałym wyborem z pewnością będzie hulajnoga. Nauka jazdy na niej jest bardzo prosta, dlatego każde dziecko polubi ją już od pierwszego dnia!

Zanim jednak kupimy jakikolwiek sprzęt, musimy określić jakiej hulajnogi potrzebuje nasze dziecko. Inny model będzie bowiem odpowiedni dla malucha, a inny dla starszego dziecka. Hulajnogi dla dzieci wykonane są z także z różnych materiałów, co znacząco wpływa na jakość ich użytkowania. Na początek jednak przyjrzyjmy się podstawowym typom hulajnóg, jakie możemy spotkać w sklepach.

 

Rodzaje hulajnóg

Rozglądając się za wymarzoną hulajnogą dla naszego dziecka z pewnością natrafimy na ich różne typy. Warto wiedzieć, który z nich wybrać jeśli nasze dziecko ma 3, 4, 5, 6 lat lub jest dużo starsze.

hulajnoga dwukołowa

Jest to najbardziej powszechny typ hulajnogi. W takich modelach jedno kółko znajduje się z przodu, a drugie z tyłu. Podest i kierownica są ze sobą połączone. Aby osiągnąć zamierzoną prędkość, dziecko musi odpychać się jedną stopą od podłoża. Nad tylnym kółkiem zamontowany jest natomiast hamulec, który ułatwia dziecku szybkie zatrzymanie się. Hulajnogi dwukołowe polecane są głównie starszym dzieciom, które nie mają już problemów z odpowiednią koordynacją swojego ciała. Zazwyczaj modele te są też dużo cięższe, dlatego mniejsze dziecko może mieć trudności z jazdą na nich.

 

hulajnoga trójkołowa

Hulajnogi trójkołowe mogą występować pod dwiema postaciami. W pierwszym wariancie dwa kółka umieszczone są z tyłu a jedno z przodu. Wariant drugi posiada dwa kółka z przodu a jedno z tyłu. Pierwszy typ trójkołowej hulajnogi to doskonały wybór dla mniejszych dzieci. Jest on o wiele bardziej stabilny i nie przechyla się na boki. Małe dziecko z łatwością utrzyma w niej równowagę. Ponadto, hulajnoga ta wykonana jest główne z plastiku, co znacznie obniża jej wagę. Często można spotkać się z opiniami, że plastikowe hulajnogi nie są zbyt trwałe. Należy jednak pamiętać, że takie produkty przeznaczone są dla dzieci w wieku około 3-5 lat i nie da się na nich osiągnąć zbyt dużej prędkości. W praktyce zatem, nasze dziecko wyrośnie z takiej hulajnogi, zanim ulegnie ona zniszczeniu.

 

Hulajnogi składane

Hulajnogi te przeważnie są dwukołowe oraz posiadają możliwość złożenia kierownicy i schowania uchwytów. Dzięki temu hulajnoga ta zajmuje mało miejsca i nie sprawia problemów z przechowywaniem. Większość modeli posiada również specjalny pas na ramię, który ułatwia przenoszenie hulajnogi. Te typy hulajnogi praktycznie niczym nie różnią się od modeli dwukołowych, a ich dodatkową cechą jest możliwość składania.

 

 

Hulajnogi elektryczne

Takie produkty przeznaczone są głównie dla starszych dzieci. Pozwalają one osiągnąć prędkość nawet 30 km/h. Hulajnoga ta działa dzięki zamontowanemu w niej silnikowi. Z uwagi na to, aby się rozpędzić, dziecko nie musi używać do tego mocy swoich własnych mięśni. Ze względu na osiąganą prędkość posiadają one zazwyczaj dwa boczne lusterka umożliwiające obserwację terenu za plecami dziecka. Dodatkową zaletą w tego typu modelach jest mały bagażnik umieszczony z tyłu siedziska. Możemy spakować do niego na przykład książki, które zabieramy ze sobą do szkoły.

 

 

Z czego składa się hulajnoga?

Niezależnie od tego, jaki model hulajnogi wybierzemy, każda zbudowana będzie w bardzo podobny sposób. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym jej elementom.

 

Kierownica

Hulajnogi dla mniejszych dzieci zazwyczaj mają określoną wysokość kierownicy. Należy je więc dobierać do aktualnego wzrostu konkretnego dziecka. Kupowanie większej hulajnogi mija się z celem, gdyż jej użytkowanie nie będzie dla dziecka komfortowe. Musimy zatem liczyć się z tym, że z hulajnogi takiej nasz maluch wyrośnie bardzo szybko. Hulajnogi dla starszych dzieci posiadają natomiast możliwość regulacji kierownicy. Dzięki temu bez problemu dopasujemy hulajnogę do zmieniającego się wzrostu dziecka. Ponadto, duże znaczenie ma także rodzaj uchwytów na ręce. Powinny być one wykonane z miękkich materiałów, zapobiegających poceniu się dłoni.

Rama i podest

Rama i podest mogą być wykonane z różnych materiałów. Plastikowe hulajnogi przeznaczone są dla maluchów. Produkty wykonane z aluminium lub innych tworzyw skierowane są natomiast do starszych dzieci. Każdy z materiałów posiada jednak określony stopień obciążenia. Każda hulajnoga powinna więc być wybierana pod kątem wagi naszego dziecka. Kluczowe znaczenie ma również szerokość podestu. Dla młodszych i mniej wprawionych użytkowników hulajnóg należy wybrać modele z dużym i wygodnym podestem. Ułatwia to ułożenie na nim nogi oraz poruszanie się na hulajnodze. Bardziej doświadczone i starsze dzieci mogą natomiast używać modeli z wąskim podestem.

Kółka i łożyska

O tym, jak szybko nasze dziecko pojedzie na hulajnodze decyduje wielkość kółek i rozmiar łożysk. Im większe są kółka do hulajnogi, tym lepsze prędkości można na takiej hulajnodze rozwinąć. Łożyska stosowane w hulajnogach to najczęściej ABEC 3, 5 lub 7. Mniejsze rozmiary łożysk polecane są małym dzieciom lub osobom początkującym w jeździe, gdyż nie pozwalają one przemieszczać się na hulajnodze zbyt szybko. Im większe jest jednak doświadczenie dziecka w jeździe, tym szybsze łożyska możemy dla niego wybrać. Za wyjątkiem plastikowych modeli, wszystkie obecnie produkowane hulajnogi posiadają poliuretanowe kółka. Dzięki temu na hulajnodze możemy poruszać się zarówno po równym asfalcie, jak i nierównym chodniku. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko mogło jeździć na hulajnodze również po leśnych ścieżkach, warto zdecydować się na modele posiadające duże, pompowane kółka.

Hamulce

Istnieje wiele technik hamowania na hulajnodze. Zanim jednak nasze dziecko je opanuje, niezbędne będzie dla niego używanie hamulca. Umieszcza się go zazwyczaj nad tylnym kółkiem, a hamowanie odbywa się za pomocą delikatnego naciśnięcia go przez stopę. Taki układ jest bardzo wygodny dla dziecka i pomaga zapewnić mu bezpieczeństwo podczas jazdy.

Podczas zakupu liczy się również waga hulajnogi. Nie może być ona za ciężka dla naszego dziecka. W przeciwnym razie może ono bowiem zrobić sobie na niej krzywdę. Za każdym razem dokładnie przeczytajmy instrukcję obsługi dołączoną do opakowania. Wielu producentów podaje tam ważne wskazówki dotyczące użytkowania danego produktu, o których powinniśmy wiedzieć zanim dokonamy zakupu.

Jazda na hulajnodze ma wiele zalet. Nasza pociecha uczy się panowania nad swoim ciałem oraz przewidywania konsekwencji. Użytkowanie tego sprzętu pozwala zatem na połączenie zabawy i sportu, co z pewnością wpłynie korzystnie na rozwój każdego dziecka.

 

DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.
Polecamy produkty
Zobacz wszystkie produkty
Inne poradniki