Bezpieczeństwo Płatności Dostawa O sklepie Pomoc Kontakt
KOSZYK Ilość produktów: 0
Wartość: 0,00
Twoje konto
Jesteś tutaj: Asport-Junior.pl » Poradniki » Jakie gogle na narty dla dziecka kupić?

Jakie gogle na narty dla dziecka kupić?

Jakie gogle na narty dla dziecka kupić?

Z założenia jazda na nartach powinna być atrakcyjną formą aktywnego spędzenia czasu dla dziecka. Mimo to nie można pomijać kwestii bezpieczeństwa, które powinno być bez wątpienia kwestią priorytetową. Jazda na nartach może być także bardzo niebezpieczna dla oczu naszego dziecka. Wystarczy tylko, że podczas szybszej jazdy cokolwiek wpadnie naszemu dziecku do oka i finalny efekt może okazać się tragiczny. W sklepach odszukacie dużą liczbę produktów przeróżnych typów gogli. Wszystkie różnią się kategorią filtru, parametrami oraz oczywiście wyglądem. Jak dokonać właściwego wyboru gogli narciarskich dla dziecka wśród setek ofert? Zapraszamy do lektury.

 

Podstawowe informacje o goglach narciarskich

Gogle narciarskie dla dzieci przede wszystkim mają ochronić wzrok przed różnorodnymi warunkami atmosferycznymi. Zalicza się do nich: silny wiatr (może spowodować łzawienie), śnieg (z obfitymi opadami związane jest ryzyko wpadnięcia płatków śniegu do oka), promienie słoneczne (silne słońce świecące w oczy oślepia). Dodatkowo również należy pamiętać o niebezpieczeństwie ze strony samej przyrody - np. wystające gałęzie drzew.

W zależności od stopnia zaawansowana technologicznego gogle na narty mogą posiadać szereg systemów. Przykładowo system wentylacji razem z warstwą ani-fog, zapobiega parowaniu soczewek, które jest niezwykle niebezpieczne ponieważ przekłada się na znaczne pogorszenie parametrów widoczności. Podczas wyboru gogli narciarskich należy dokładnie sprawdzić czy w obudowie lub na soczewce występują otwory, za pomocą których możliwa jest wymiana powietrza. 

 

Ważne kwestie, od których zależy wybór produktu

  Czy nosimy okulary korekcyjne?
  Jakie miejsca najczęściej odwiedzamy? (Stok, lodowiec itp.)
  Jak szybko i często zmieniają się warunku pogodowe w danym miejscu?

Jeśli okulary są nieodzownym elementem życia codziennego naszego dziecka, to przed zakupem należy sprawdzić, czy zmieszczą się one pod goglami w prawidłowy sposób. Powinno się wtedy wybrać minimalnie większy rozmiar, gdyż zapobiegnie to porysowaniu przez oprawki okularów, szkieł od wewnętrznej strony. Niektóre firmy produkują także specjalne gogle przeznaczone dla dzieci, które muszą nosić okulary. Wówczas w nazwie produktu występuje oznaczenie OTG.

Jeśli najczęściej zjeżdżamy z naszym dzieckiem na lodowcu, to powinniśmy skorzystać z gogli narciarskich wyposażonych w filtr kategorii S4. Jego zadaniem jest obniżenie ilości światła, które dociera do oczu. Dla nocnej jazdy natomiast idealnie sprawdzi się filtr S0.

Jeśli warunki pogodowe na stoku narciarskim często się zmieniają tj. raz słońce jest bardziej intensywne, raz mniej, zapada zmrok, powoli zaczyna robić się pochmurno to dobrym rozwiązaniem będą gogle narciarskie z wymiennymi soczewkami. Pamiętajmy, że są one nie co droższe od tych, które posiadają stałe rozwiązanie. Możemy także wybrać gogle na narty, które posiadają soczewki nieustannie dopasowujące się do warunków oświetlenia.

 

Typy soczewek

Soczewka z filtrem UV - zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, które szczególnie niekorzystnie wpływa na nasz narząd wzroku. Promieniowanie występuje zarówno w dzień pochmurny, jak i słoneczny. Jeśli zależy nam na optymalnej ochronie oczu powinniśmy wybrać gogle oznaczone symbolem UV400. Oznacza to, że chronią one przed trzema typami promieniowania - UVA, UVC oraz UVB.

Soczewki lustrzane - posiadają zdolność ochrony przed promieniowaniem podczerwonym IR, które może powodować uszkodzenie rogówki oka, wysuszenie spojówek, a nawet zaćmę. Jego największe natężanie spotykane jest przy dużym nasłonecznieniu, najczęściej w wysokich górach.

Soczewki polaryzujące - ich działanie oparte jest o zwiększanie kontrastu i zmniejszenie intensywności światła, które odbija się od śniegu.

 

Parametry soczewek

Liczba - w zależności od modelu producenci stosują różne liczby soczewek. Produkty, które posiadają ich mniej nie są tak odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, jak te z większą ilością.

Kolor -  dobiera się go w zależności od warunków oświetlania, w jakich przyjdzie korzystać naszemu dziecku z gogli narciarskich. W zależności od tego, jaki zostanie wybrany do oczu dostawać się będzie mniejsza bądź większa ilość światła.

Filtr - ma ścisłe powiązanie z kolorem. Wyróżnia się pięć głównych filtrów zgodnych z normą EN 1836. Odpowiedni wybór jest fundamentalnym zadaniem. Źle dobrany kolor wraz z filtrem przełoży się na nieoptymalne przepuszczanie światła na stoku. W efekcie gogle będą bezużyteczne.

 

Kategorie filtru

S0 - Przepuszcza światło od 80 do 100 procent. Ten typ filtra głównie stosuje się do jazdy w nocy lub podczas bardzo pochmurnych dni. Najczęściej filtr ten jest białego koloru,

S1 - Posiada przepuszczalność na poziomie 43 - 80 procent. Filtr ten stosowany jest w głównej mierze podczas jazdy o zmierzchu, w pochmurny dzień oraz w momencie, kiedy widoczność jest ograniczona. Występuje pod postacią koloru złocistego i bursztynowego,

S2 - Przepuszczają od 18 do 43 procent światła. Filtry te sprawdzają się podczas jazdy przy lekkim zachmurzeniu. Posiadają najczęściej kolory żółty i pomarańczowy,

S3 - Poziom nasłonecznienia, który dociera do oka jest na poziomie od 8 do 18 procent. Jest to idealne rozwiązanie do jazdy w słoneczne dni. Występują w kolorze niebieskim, brązowym oraz szarym,

S4 - Ostatni typ, który przepuszcza najmniej światła - od 3 do 8 procent. Stosuje się je tylko i wyłączenie w bardzo mocno nasłonecznione dni podczas jazdy na lodowcach, gdzie wraz z wyższą wysokością wzrasta jego poziom. Filtr ten spotkamy w kolorze czarnym. 
 
Powyższe informacje pozwolą na świadome i przede wszystkim dokładne wybranie gogli narciarskich dla dziecka. W tej kwestii nie powinniśmy zgubnie oszczędzać. Markowy produkt od solidnego producenta posłuży na wiele sezonów oraz zapewni bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. 

DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.
Inne poradniki