Bezpieczeństwo Płatności Dostawa O sklepie Pomoc Kontakt
KOSZYK Ilość produktów: 0
Wartość: 0,00
Twoje konto
Jesteś tutaj: Asport-Junior.pl » Poradniki » Jakie rękawice narciarskie dla dziecka wybrać?

Jakie rękawice narciarskie dla dziecka wybrać?

Jakie rękawice narciarskie dla dziecka wybrać?

Każdy rodzic powinien dbać, aby jego dziecko było aktywne od najmłodszych lat. Wspaniałym pomysłem w okresie zimowym będą z pewnościa narty. Należy jednak zatroszczyć się także o odpowiednie przygotowanie naszej pociechy do białego szaleństwa. Dosyć istotną, choć często pomijaną, kwestią jest prawidłowy dobór rękawic narciarskich. Zastanówmy się zatem czym powinniśmy się kierować podczas zakupu tych elementów ubioru.

 

Kolor nie ma tak dużego znaczenia

W wielu przypadkach, stając przed wyborem rękawic narciarskich, bierzemy pod uwagę ich wygląd zewnętrzny oraz kolorystykę. Oczywiście rękawice powinny był ładne i dopasowane do pozostałej części stroju, ale to kryterium powinniśmy brać pod uwagę na samym końcu. Jest wiele ważniejszych cech jakie powinny posiadać idealne rękawice. Dopiero po spełnieniu odpowiednich parametrów technicznych powinniśmy pozwolić dziecku wybrać ulubiony bajkowy motyw czy kolor.

 

Podstawą jest materiał

Pierwszym elementem, który powinniśmy poddać szczegółowej analizie, jest materiał, z jakiego wykonane są rękawice narciarskie dla dzieci. Już w początkowym etapie selekcji możemy śmiało wyeliminować rękawice wykonane z wełny. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Materiał ten jest przewiewny a do tego bardzo łatwo ulega przemoczeniu. Przez to ręce dużo szybciej przemarzają a przecież nie o to nam chodzi. Musimy liczyć się z tym, że w początkowej fazie nauki jazdy na nartach nasze dziecko będzie bardzo często upadać. W przypadku wełny częsty kontakt ze śniegiem spowoduje szybkie przemoknięcie materiału. Idealnie natomiast sprawdzą się rękawice wykonane z poliestru lub nylonu.

Co zatem wybrać, aby uchronić naszą pociechę przed szybkim przemakaniem i przwiewnością? W chwili obecnej producenci oferują rękawice wyposażone w różnego rodzaju membrany. Jakie jest ich zadanie? Tak naprawdę spełniają dwojaką rolę. Przede wszystkim mają chronić wnętrze rękawicy przed przenikliwym wiatrem a także gwarantować nieprzemakalność. Nietrudno osiągnąć takie parametry. Przecież zwykła folia również nie przemaka i nie przepuszcza wiatru. Membrana gwarantuje jednak coś jeszcze. Musimy zdać sobie sprawę, że ręce naszego dziecka podczas wysiłku będą się intensywnie pocić. Membrana umożliwia ujście pary wodnej z wnętrza rękawicy. A więc materiał ten nie przepuszcza niczego do środka a jednocześnie zapewnia cyrkulację pary wodnej na zewnątrz.

 

Właściwości termiczne

Drugą istotną kwestią jest termika rękawic naszych dzieci. Nieprzepuszczalność jest istotna, ale dobrej jakości rękawice powinny także zapewniać dłoniom odpowiednią temperaturę. Z tego powodu  kupując rękawice dla dziecka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zastosowane w nich ocieplenia. W chwili obecnej najlepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie specjalnych mikrowłókien, które posiadają właściwości termoizolacyjne.

Przykładem takiego mikrowłókna jest THINSULATE. Niektóre modele rękawic posiadają także wewnętrzną wyściółkę, która wykonana jest z mikropolaru. To jeszcze bardziej podnosi właściwości termoizolacyjne i dodatkowo chroni przed przemarznięciem. Dodatkowym rozwiązaniem, które możemy zastosować w przypadku rękawić dziecięcych jest dokupienie jeszcze jednej pary, wykonanej z cienkiego polaru. Dopiero na te, cienkie rękawiczki założymy dziecku właściwe rękawice narciarskie. Rękawiczki polarowe spełnią w tym przypadku rolę wkładki docieplającej.

 

Ochrona nadgarstków

Obok właściwości termicznych, rękawice narciarskie powinny także chronić ręce przed kontuzją podczas upadku. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku dzieci, którym upadki zdarzają się wyjątkowo często. Dlatego też warto zainwestować w model wyposażony w specjalne usztywnienie, które chroni nadgarstek przed złamaniem.

 

Rękawice muszą być praktyczne!

Powyżej wymieniliśmy tylko kilka podstawowych cech idealnych rękawic narciarskich dla dzieci. Obok nich warto zwrócić uwagę na szereg innych parametrów. Rękawice dla naszego dziecka powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Co to oznacza? Ich powierzchnia musi być pokryta warstwą antypoślizgową, co zagwarantuje pewność chwytu.

Rękawice powinny być wyposażone w specjalny ściągacz, dzięki któremu będziemy w stanie dopasować ich szerokość. Bardzo istotnym elementem są także przeszycia, które dają możliwość swobodnego zginania palców. Szczególną uwagę musimy zwrócić także na rozmiar rękawic. Powinny być one idealnie dopasowane do wielkości dłoni naszego dziecka. Zbyt małe rękawice będą powodowały dyskomfort podczas jazdy. Zbyt duże mogą nawet prowokować niebezpieczne sytuacje z powodu osłabienia chwytu. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest długość rękawic. Muszą one sięgać ponad mankiet kurtki. Warto, aby były wyposażone w specjalną gumkę, która poprawi przyleganie rękawicy, a także będzie zapobiegać dostawaniu się śniegu między rękawice a mankiet kurtki.

W trakcie zabawy na śniegu często dochodzi do sytuacji, kiedy dziecko chce lub musi zdjąć rękawice. Najlepiej zatem jeśli będzie w stanie zrobić to samodzielnie. Będzie to możliwe w przypadku rękawiczek samoobsługowych. Są one wyposażone w specjalny suwak biegnący wzdłuż rękawicy, który ułatwia jej założenie. Bardzo praktycznym elementem jest także specjalna pętelka z gumki. Zakłada się ją na nadgarstek. Jej funkcją jest ochrona przed zgubieniem rękawiczek.

Wielu rodziców zapomina o tym, że do wyboru mają rękawice jednopalczaste oraz wielopalczaste. W tym przypadku decydują indywidualne upodobania dziecka. Doświadczenie pokazuje, że łatwiejsze w obsłudze są rękawice jednopalczaste. Dziecko nie musi szukać palcami odpowiednich otworów, co sprawia szczególną trudność przy zmarzniętych dłoniach.

 

Podsumowanie

Podejmując decyzję odnośnie wyboru rękawic narciarskich cały czas musimy pamiętać, że użytkownikami będą nasze dzieci. Dlatego też kryteria wyboru w wielu punktach różnią się od analogicznych produktów, ale przeznaczonych dla dorosłych. Kryteria wyboru są bardziej rygorystyczne niemniej jednak warto je zastosować. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze dziecko jest w pełni bezpieczne i czuje się komfortowo.

DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.
Inne poradniki