Bezpieczeństwo Płatności Dostawa O sklepie Pomoc Kontakt
KOSZYK Ilość produktów: 0
Wartość: 0,00
Twoje konto
Jesteś tutaj: Asport-Junior.pl » Poradniki » Jak dobrać kask narciarski dla dziecka?

Jak dobrać kask narciarski dla dziecka?

Jak dobrać kask narciarski dla dziecka?

Podczas uprawiania sportu, nasze dziecko bardzo często narażone jest na różnego rodzaju kontuzje. Aby ochronić się przed większością z nich, wystarczy zazwyczaj założyć ochraniacze na określoną partię ciała. W przypadku jazdy na nartach, w szczególny sposób należy zadbać o ochronę głowy. Upadki zdarzają się każdemu, zwłaszcza kiedy dopiero poznaje specyfikę tego sportu. Uderzenie głową o twardy śnieg może prowadzić do wielu poważnych komplikacji, dlatego do jazdy w kasku zobowiązane są wszystkie dzieci do szesnastego roku życia.

Typowy kask narciarski wcale nie musi być nudny. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, charakteryzujących się ciekawą grafiką i niepowtarzalnym wyglądem. Warstwa estetyczna jest jednak w przypadku kasków kwestią drugorzędną. Najważniejsze, aby kask był funkcjonalny i zapewniał bezpieczeństwo naszemu dziecku. Wszystkie dostępne obecnie kaski można podzielić na kilka rodzajów.

 

Rodzaje kasków narciarskich dla dzieci

Kaski z pełną osłoną - inaczej mówiąc, są to kaski w pełni zabudowane. Skorupa kasku osłania zarówno uszy, jak i część szyi. Takie kaski są bardzo twarde. Otaczają całą powierzchnie głowy, dlatego zapewniają użytkownikowi największe bezpieczeństwo. Modele te poleca się głównie dzieciom oraz osobom wyczynowo jeżdżącym na nartach i snowboardzie. Aby poprawić słyszalność, niektóre kaski tego typu posiadają aluminiową siateczkę w okolicy uszu.
 

Kaski z niepełną skorupą - takie modele posiadają skorupę ochraniającą głowę na 3/4 jej powierzchni. Zamiast twardej skorupy w okolicy uszu, mają one miękką osłonę, którą bez problemu można zdjąć gdy zrobi się cieplej. Dzięki takiej konstrukcji doskonale słyszymy to, co dzieje się wokół nas.

Kaski ze szczęką – kaski te posiadają mocną i wytrzymałą skorupę chroniącą całą powierzchnię głowy. W odróżnieniu od kasków zabudowanych, wyposażono je jednak w dodatkowe zabezpieczenie na szczękę.

 

Budowa kasku narciarskiego

Odpowiedni kask narciarski powinien być wykonany z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Najlepiej więc sięgnąć po modele wyprodukowane na bazie materiałów termoplastycznych, włókien szklanych lub węglowych (na kaskach najczęściej oznacza się je symbolem ABS). Bardzo dobre kaski powstają także z połączenia kilku warstw materiału, np. karbonu i polikarbonu.

Skorupa zewnętrzna kasku

Odpowiednio skonstruowana skorupa zewnętrzna powinna pochłaniać drgania i równomiernie rozkładać siłę podczas uderzenia. W użytkowaniu kasku narciarskiego kluczowa jest również jego waga. Dlatego też skorupa zewnętrzna powinna być bardzo lekka. Aby uzyskać możliwie najniższą wagę przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej twardości kasku, producenci często łączą ze sobą takie materiały jak PVC i styropian.

Kupując kask narciarski, sprawdźmy także czy skorupa zewnętrzna posiada jakiekolwiek otwory wentylacyjne. Dzięki nim powietrze przedostaje się pod kask, usuwając jednocześnie wilgoć powstałą podczas wysiłku. Otwory wentylacyjne są zabezpieczone warstwą wodoodpornego materiału, dlatego śnieg czy deszcz z pewnością się przez nie nie przedostaną.

Skorupa wewnętrzna kasku

Warstwa wewnętrzna kasku powinna przede wszystkim zapewniać naszemu dziecku komfort podczas jazdy na nartach. Musi być ona wyłożona miękką wyściółką, która nie będzie podrażniać skóry głowy przy długotrwałym użytkowaniu. Najczęściej stosowanym materiałem w takich przypadkach jest przewiewny polistyren.

Wyściółka w kasku powinna również posiadać właściwości antybakteryjne. Dzięki temu skóra naszej głowy pozostanie świeża i sucha. Dużym ułatwieniem dla użytkownika będzie również możliwość wyjęcia wewnętrznej wyściółki kasku. W ten sposób będzie ją można bowiem dokładnie wyczyścić.

Elementy dodatkowe

Oprócz podstawowych cech, które powinien posiadać każdy kask narciarski, większość modeli wyposażona została również w szereg elementów dodatkowych. Należą do nich:

klamry zatrzaskowe – ułatwiają szybkie włożenie i zdjęcie kasku. Są również bardzo pomocne w jego prawidłowym ułożeniu na głowie. Odpowiedni kształt klamer sprawia, że bez problemu możemy nimi manewrować nawet wtedy, gdy mamy założone rękawice narciarskie.

miejsce na związane włosy – większość małych miłośniczek narciarstwa ma długie włosy. Przy doborze kasku pojawiał się więc problem z wygodnym umieszczeniem włosów pod jego powierzchnią. Z tego względu niektórzy producenci kasków wprowadzili do oferty modele zaprojektowane tak, aby zmieściła się w nich każda długość kobiecych włosów.

systemy odblaskowe – każde dziecko obowiązkowo powinno posiadać ze sobą odblaski. Kask jest jednym z miejsc, gdzie bardzo łatwo można je umieścić. Dzięki nim nasza pociecha będzie dużo lepiej widoczna na stoku.

daszek – gwarantuje on znakomite zabezpieczenie przed słońcem. Intensywne promienie słoneczne mogą bowiem oślepić nasze dziecko i bardzo łatwo doprowadzić do upadku. Ponadto, daszek chroni także skórę naszej głowy przed poparzeniami słonecznymi.

regulowany system słuchowy – dzięki niemu słyszymy wszystkie dźwięki docierające z otoczenia. System ten jest bardzo ważny w przypadku dzieci, które dopiero uczą się jazdy na nartach. Umożliwia on bowiem doskonałą słyszalność poleceń instruktora lub rodzica.

regulacja rozmiaru – posiadają ją praktycznie wszystkie kaski narciarskie przeznaczone dla juniorów. Dzieci bardzo szybko rosną, więc wymiary ich głowy również się zmieniają. Regulacja w kasku sprawia, że będzie on służył naszemu dziecku dłużej niż jeden sezon.

ochraniacz brody – zapewnia dodatkowe oparcie dla podbródka i jego stabilizację.


kompatybilność z goglami – kask i gogle narciarskie dla dzieci najlepiej jest wybierać razem. Jeżeli jednak posiadamy już gogle, warto szukać kasków zaprojektowanych tak, aby pasowały do nich wszystkie modele gogli.

 

 

Certyfikaty

Aby sprawdzić, czy wybrany przez nas kask jest całkowicie bezpieczny dla dziecka, warto zwrócić uwagę na przyznane mu certyfikaty. Na wewnętrznej metce kasku szukajmy takich oznaczeń jak CE, EN1077 lub ASTM. Każdy kask narciarski dopuszczony do sprzedaży musi przejść obowiązkowe testy bezpieczeństwa. W czasie takich testów sprawdza się twardość skorupy i odporność kasku na zderzenie z twardym śniegiem, a także właściwości zapięć i mocowań. Podczas upadku nie mogą się one bowiem przesuwać czy rozpinać. Im więcej atestów posiada kask, tym większe bezpieczeństwo jest w stanie zapewnić naszemu dziecku.

 

Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego dla dziecka?

Kaski różnych producentów nie zawsze są identycznych wymiarów. Dlatego nie należy sugerować się rozmiarem oznaczonym S lub M, lecz dokładnym obwodem głowy. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka wielkość kasku będzie potrzebna Twojemu dziecku, przed zakupem zmierz mu głowę metrem krawieckim. Dokładny pomiar uzyskamy przykładając metr tuż nad linią brwi dziecka. Otrzymany wynik porównujemy z wymiarem umieszczonym na metce kasku. Jeśli zakupu dokonujemy przez internet, skorzystajmy z tabelki podanej przez producenta.

Czym jeszcze sugerować się podczas wyboru odpowiedniego rozmiaru kasku?

Pamiętać musimy przede wszystkim o tym, że kask nie może być dla naszego dziecka ani za luźny ani zbyt ciasny. Nie powinien także opadać na oczy. Uwagę warto też zwrócić na rodzaj zapięcia. Nie może ono bowiem podrażniać skóry na brodzie.

Podsumowując, idealny kask narciarski dla dziecka powinien spełniać następujące warunki:

być całkowicie zabudowany
posiadać odpowiedni rozmiar i możliwość jego regulacji
zawierać odpowiednie atesty
zapewniać dziecku właściwą wentylację głowy
gwarantować doskonałą słyszalność

 

DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.
Inne poradniki