Bezpieczeństwo Płatności Dostawa O sklepie Pomoc Kontakt
KOSZYK Ilość produktów: 0
Wartość: 0,00
Twoje konto
Jesteś tutaj: Asport-Junior.pl » Poradniki » Jak dobrać rakietę tenisową dla dziecka?

Jak dobrać rakietę tenisową dla dziecka?

Jak dobrać rakietę tenisową dla dziecka?

Wybór idealnej rakiety tenisowej dla dziecka jest bardzo ważny na każdym etapie nauki. Nieodpowiednio dobrany sprzęt może bowiem już na początku zniechęcić naszego malucha do uprawiania tego sportu. Przed zakupem rakiety do tenisa warto więc dowiedzieć się, jakie parametry powinna posiadać rakieta przeznaczona dla juniorów. Dzięki naszemu poradnikowi uzyskasz wszystkie niezbędne Ci informacje.

 

Budowa rakiety do tenisa

główka – od jej wielkości zależy siła oraz precyzja uderzenia. Im większa główka, tym większa powierzchnia kontaktu z piłką i lepsze uderzenie. Dla dziecka, które dopiero uczy się zasad gry w tenisa, warto więc wybrać rakietę z główką w rozmiarze ok. 660-720 cm2. Taką rakietą dziecko bez problemu odbije piłkę i będzie mogło skupić się na uzyskaniu odpowiedniej prędkości jej lotu. Dla dzieciaków bardziej zaawansowanych można kupić nieco mniejszą rakietę. Modele o średniej wielkości główki posiadają rozmiar około 630-660 cm2. Taka rakieta stanowi doskonałą równowagę pomiędzy siłą uderzenia a kontrolą nad piłką.

rama – grubość ramy jest jednym z czynników, od których zależy moc uderzenia w piłkę: im cieńsza rama, tym większa siła odbicia. Początkujące dzieci nie potrzebują jednak rakiet o dużej mocy. Dlatego zaleca się im użytkowanie sprzętu o grubości ramy powyżej 25 mm. Kiedy dziecko nabierze większej wprawy i umiejętności, rakietę tę można zamienić na sprzęt z ramą średnią (23-25mm).

naciąg – rakiety do tenisa posiadają różne typy naciągów. Jeżeli chodzi o materiał naciągu, w przypadku dzieci najlepsze będą naciągi do rakiet tenisowych - nylonowe lub poliestrowe. Naciąg wykonany z nylonu charakteryzuje się bowiem wysoką wytrzymałością i doskonałym stopniem dynamiki. Wytrzymałe są także naciągi poliestrowe. W porównaniu do ich nylonowych odpowiedników, szybko tracą one jednak swoją elastyczność.

rozmiar rączki – wielkość rączki rakiety powinna być dobrana do wielkości dłoni naszego dziecka. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla naszego malucha, należy zmierzyć odległość od środka dłoni do końcówki palca wskazującego. Otrzymany wymiar porównujemy z oznaczeniami przedstawionymi w poniższej tabelce:

 

oznaczenie rozmiar (cm) rozmiar (cale)
0 10 4
1 10,4 4 i 1/8
2 10,8 4 i 1/4
3 11 4 i 3/8
4 11,4 4 i 1/2
5 11,8 4 i 5/8

 

 

Parametry rakiet do tenisa

waga – rakiety do tenisa występują w trzech kategoriach wagowych:

poniżej 270 g – rakiety o takiej wadze dają dokładniejsze wyczucie piłki i lepszy zamach. W uderzenie piłki trzeba w tym przypadku jednak włożyć więcej energii.

270-300 g – w przypadku takich modeli siła włożona w uderzenie jest dużo mniejsza. Takie modele doskonale odciążają także nadgarstek.

powyżej 300 g – taka waga rakiet pozwala na wykonywanie silnych i pewnych uderzeń.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jaka waga rakiety będzie idealna dla dziecka. Sugerowanie się wiekiem również niewiele tu pomoże, ponieważ każde dziecko jest zbudowane inaczej. Drobniejsze dzieciaki z pewnością będą musiały używać lżejszych rakiet. Jeżeli po treningu Twoje dziecko będzie odczuwało dolegliwości bólowe w okolicy nadgarstka i ramienia, jest to sygnał, że używana przez niego rakieta jest za ciężka.

balans – może on być skierowany na główkę, rączkę lub pozostawać neutralny. Balans skierowany na główkę czyni uderzenie mniej dokładnym. Rakiety z balansem na rączkę są z kolei bardzo ciężkie. Dla dziecka najlepiej jest więc wybrać sprzęt posiadający balans neutralny.

sztywność – elastyczne rakiety do tenisa znakomicie chronią nadgarstek, jednak siła uderzenia piłek do tenisa ziemnego nie jest zbyt duża. Sztywne rakiety zapewniają dużą moc uderzenia, ale nie ochraniają nadgarstka przed drganiami. Na szczęście istnieją jeszcze rakiety średnio-sztywne, które stanowią kompromis pomiędzy wymienionymi wcześniej właściwościami. To właśnie takie rakiety są odpowiednie dla juniorów.

długość – długość rakiety powinno się dopasować pod kątem wzrostu dziecka. Zaleca się, aby odległość od ziemi rakiety trzymanej w dłoni dziecka wynosiła od 3-5 cm. Jeśli dziecko dotyka ziemi rakietą trzymaną w dłoni, to jest ona zbyt długa. Zależności rozmiaru rakiety do wzrostu dziecka przedstawia poniższa tabelka:

 

wzrost dziecka rozmiar rakiety
75 - 90 cm 17 cali
95 - 105cm 19 cali
110 - 120 cm 21 cali
122 - 137 cm 23 cale
137 - 152 cm 25 cali
142 - 165 cm 26 cali

 

Wszystkie powyższe wskazówki powinny pomóc nam wybrać odpowiednią rakietę dla dziecka. Musimy mieć jednak na uwadze to, że nasze dzieci bardzo szybko rosną i łatwo przyswajają sobie nowe umiejętności. Wybrana przez nas rakieta w niedługim czasie przestanie więc być dla nich wystarczająca.

DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.
Inne poradniki