Bezpieczeństwo Płatności Dostawa O sklepie Pomoc Kontakt
KOSZYK Ilość produktów: 0
Wartość: 0,00
Twoje konto
Jesteś tutaj: Asport-Junior.pl » Poradniki » Jakie łyżwy dla dziecka kupić?

Jakie łyżwy dla dziecka kupić?

Jakie łyżwy dla dziecka kupić?

Łyżwiarstwo to sport, który doskonale wpływa na rozwój każdego dziecka. Dzięki niemu dziecko uczy się zachowania prawidłowej koordynacji swojego ciała, a przy okazji aktywnie spędza czas. Z roku na rok wzrasta liczba małych miłośników tego sportu. Jeżeli Twoje dziecko także przejawia zainteresowanie łyżwiarstwem, nasz poradnik pomoże Ci wybrać odpowiednie dla niego łyżwy dla dzieci.

 

Rodzaje łyżew dla dzieci

Wybór łyżew dla dzieci jest w obecnych czasach bardzo szeroki. W dostępniej ofercie sklepów internetowych i stacjonarnych możemy spotkać następujące rodzaje łyżew:

Łyżwy regulowane

Łyżwy tego typu posiadają zazwyczaj regulację w zakresie czterech rozmiarów. Zakup takiego modelu jest więc bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Zmiana rozmiaru odbywa się za pomocą specjalnego przycisku umieszczonego w płozie lub imbusu dołączonego do produktu. Co więcej, regulacja ułatwia dokładne dopasowanie łyżew do wymiarów stopy dziecka, sprawiając, że podczas jazdy dziecko nie będzie odczuwało ani zbędnego luzu ani zbyt intensywnego ucisku na nogę.

 

Łyżwy 2w1

Łyżwy 2w1 w sezonie wiosennym można przekształcić na rolki. Wymienna płoza to doskonałe rozwiązanie dla dzieciaków, które preferują oba te sporty. Dla rodziców jest to także spora oszczędność pieniędzy, gdyż inwestując pieniądze tylko raz, otrzymują produkt, który dziecko może użytkować przez cały rok. Aby wymienić płozę wystarczy jedynie za pomocą imbusu odkręcić śrubki blokujące. Po podmianie płozy wszystkie śruby dokładnie dokręcamy, tak aby płoza stała się nieruchoma.

 

Łyżwy nakładane na buty

Często nazywane są także łyżwosankami. Taki rodzaj łyżew jest idealny dla najmłodszych dzieci. Za pomocą specjalnych pasków przypina się je do obuwia. Posiadają one także dwie płozy, dzięki którym dziecko z łatwością zachowuje równowagę i może stawiać pewne kroki. Z tego względu łyżwy te są idealne do nauki jazdy. Łyżwy tego typu bardzo często posiadają także regulację rozmiaru, dlatego z pewnością będą służyć dziecku przez więcej niż jeden sezon. Zazwyczaj takie modele łyżew są także najtańsze spośród wszystkich dostępnych dla dzieci produktów.

 

Rodzaje łyżew dla dzieci ze względu na typ płozy

Podczas wyboru łyżew warto także zastanowić się nad typem płozy, który będzie idealny dla naszego dziecka. Dotychczas przyjęło się uważać, że łyżwy hokejowe przeznaczone są dla chłopaków, a łyżwy figurowe dla dziewczynek. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dziewczynki także jeździły na hokejówkach. Aby więc dobrze wybrać łyżwy, warto wiedzieć czym charakteryzuje się każdy z tych typów.

 

Łyżwy hokejowe

Ze względu na doskonałą dynamikę zazwyczaj robi się je z twardych i odpornych na uszkodzenia materiałów, takich jak tworzywo sztuczne czy skóra. Łyżwy te przystosowane są do uderzeń, dlatego znakomicie ochraniają stopę i kostkę. Posiadają podeszwę wykonaną z metalu lub plastiku oraz wyprofilowaną, miękką wkładkę. Typowe są dla nich także specjalne osłony w okolicy palców. Płoza hokejowa jest krótsza od figurowej i posiada charakterystyczne wygięcia na końcach. Łyżwy hokejowe zalecane są do nauki jazdy.

 

Łyżwy figurowe

Są bardzo delikatne. Posiadają system stabilizujący w postaci sznurowadeł, które sprawiają, że łyżwy doskonale przylegają do nogi ich użytkownika. Podeszwa w łyżwach figurowych wyposażona jest w charakterystyczny obcas, który ułatwia wykonywanie piruetów i pomaga w utrzymaniu pionowej postawy ciała. Figurówki nie są polecane do nauki jazdy. Są bowiem bardzo podatne na uszkodzenia. Płoza figurowa charakteryzuje się natomiast lekko wygiętym przodem, posiadającym charakterystyczne ząbki. Łyżwy figurowe przeznaczone są dla dzieci chcących podszkolić swoje umiejętności w jeździe.

 

Łyżwy rekreacyjne

Wciąż są stosunkowo nowym produktem w dziedzinie łyżwiarstwa dziecięcego. Najogólniej mówiąc, łączą one w sobie cechy i właściwości zarówno łyżew figurowych, jak i hokejowych. Konstrukcja buta jest bardzo mocna, komfortowa i wytrzymała, a podeszwa posiada lekki obcas.

 

 

 

Budowa łyżew

Choć większość łyżew zbudowana jest w podobny sposób, warto zwrócić uwagę na te poszczególne elementy konstrukcji, które mają znaczący wpływ na jakość jazdy.

Skorupa zewnętrzna – zazwyczaj zbudowana jest albo z plastiku albo ze skóry. Jeżeli nasze dziecko dopiero uczy się jeździć, najlepiej jest wybrać dla niego łyżwy ze skorupą plastikową. Doskonale ochraniają one kostkę i posiadają wygodne dla dziecka zapięcia na klamry. Skorupa wykonana ze skóry jest dużo trwalsza, dlatego nieprzyzwyczajone do tego dziecko może odczuwać w niej dyskomfort podczas jazdy. Z czasem jednak dopasowuje się ona do stopy, stając się bardzo wygodną. Zewnętrzna struktura buta powinna także posiadać elementy zapewniające doskonałą wentylację.

Wnętrze buta – wewnętrzna część buta powinna charakteryzować się przede wszystkim wygodą. Dlatego też zazwyczaj wykonana jest ona z bardzo miękkiej wyściółki. Wyściółka ta zazwyczaj posiada także antybakteryjne właściwości, dzięki czemu pozwala zachować wnętrze buta w czystości przez cały czas. W przypadku łyżew dla dzieci bardzo ważna jest także komfortowa i odpowiednio wyprofilowana wkładka.

System stabilizujący – łyżwy muszą bardzo dokładnie przylegać do nogi dziecka. Z tego względu stosuje się w nich różne mechanizmy ułatwiające to dopasowanie. Należą do nich klamry, sznurowadła oraz rzepy. Klamry są bardzo łatwe w użyciu, dlatego bez problemu poradzi sobie z nimi każde dziecko. Można je szybko zapiąć, nie tracąc niepotrzebnie cennego czasu na lodowisku. Sznurowadła natomiast zapewniają najdokładniejsze przyleganie łyżew do stopy. W większości łyżew dla dzieci stosuje się jednak oba powyższe rozwiązania. Aby uzyskać jeszcze lepsze poczucie stabilności, łyżwy można dodatkowo ustabilizować zapięciem na rzep.

 

Na co zwrócić uwagę kupując łyżwy dla dziecka?

Zastosowane technologie – niektórzy producenci stosują w swoich produktach wiele różnorodnych technologii. Nie wszystkie są naszemu dziecku jednakowo przydatne. Do najbardziej funkcjonalnych udogodnień należy np. wkładka z mikrofibry, ułatwiająca odprowadzanie potu. Przydatne mogą być także specjalne wzmocnienia wykonane z włókien węglowych.

Dodatkowe akcesoria - należy sprawdzić jakie dodatkowe akcesoria dołączane są do zakupionych łyżew. Mogą to być sznurówki do łyżew i ochraniacze płóz czy imbus potrzebny do regulacji rozmiaru.

Minimalną temperaturę w której można użytkować łyżwy – każdy model łyżew posiada taki parametr. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy materiał z którego wykonano interesujące nas łyżwy, jest odpowiedni do temperatury, w której najczęściej będziemy jeździć.

Podsumowując, idealne łyżwy dla dzieci powinny zostać wybrane przede wszystkim pod kątem umiejętności dziecka. Jeśli jest taka możliwość powinny to być łyżwy regulowane, gdyż dzięki temu dziecko będzie mogło na nich jeździć nawet przez kilka lat. Należy zadbać o wygodę i bezpieczeństwo dziecka. Łyżwy dla dzieci powinny posiadać mocny i łatwy w obsłudze system zapinania oraz doskonale zabezpieczać kostkę.

 

DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.
Inne poradniki