Bezpieczeństwo Płatności Dostawa O sklepie Pomoc Kontakt
KOSZYK Ilość produktów: 0
Wartość: 0,00
Twoje konto
Jesteś tutaj: Asport-Junior.pl » Poradniki » Jakie sanki dla dziecka kupić?

Jakie sanki dla dziecka kupić?

Jakie sanki dla dziecka kupić?

Dzieci kochają zimę. Padający śnieg i mróz są dla nich znakomitym powodem do wymyślania coraz to nowszych zabaw. Choć dziecięca wyobraźnia nie zna granic i nasze maluchy same doskonale potrafią zagospodarować sobie zimowy dzień, wciąż niekwestionowanym liderem zimowych aktywności dla dzieci pozostaje jazda na sankach. Wraz z upływem czasu zmienia się jedynie wygląd i jakoś użytkowanego sprzętu. Sanki bowiem wciąż dają nam tyle radości co kiedyś. Jako, że oferta sanek jest obecnie bardzo szeroka, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy ich zakupie. Nasz poradnik powinien ułatwić Wam dokonanie tego wyboru.

 

Rodzaje sanek

Jeszcze niedawno wszystkie sanki konstruowane były w ten sam sposób. Dzisiaj producenci zdają się dostrzegać, że sanki mogą być użytkowane przynajmniej na kilka sposobów. Dlatego też rozsądnym wydaje się być wprowadzenie podziału na sanki do zjeżdżania, do ciągnięcia po ubitym śniegu, uniwersalne, ślizgi, nartosanki, sanki dla maluchów oraz te, które posiadają wiele nietypowych cech.

Sanki do ciągnięcia po ubitym śniegu

Jeżeli nasze dziecko będzie podróżowało na sankach głównie z naszą pomocą i nie często będzie na nich samodzielnie zjeżdżało, ten rodzaj sanek będzie idealny.Wielkość płóz sprawia, że sanki nie będą się wywracać i przechylać na boki. Ten typ sanek posiada również miejsce na nogi, dzięki czemu dziecko nie będzie niepotrzebnie hamowało. Obowiązkowym wyposażeniem jest tutaj także sznurek do ciągnięcia lub drążek do pchania. To pierwsze rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w sankach plastikowych. Druga opcja jest natomiast charakterystyczna dla modeli wykonanych z drewna. Niekiedy sanki te posiadają również oparcie w tylnej części siedzenia, poprawiające komfort dziecka podczas jazdy.

Sanki zjazdowe

Takie sanki łączą ze sobą wysoki poziom bezpieczeństwa z możliwością bardzo szybkiej jazdy. Z tego względu płozy takich modeli bardzo często przypominają rurki zaokrąglone na kształt baranich rogów. Konstrukcja sanek do zjeżdżania jest zarówno bardzo lekka, jak i wytrzymała. Ich kształt natomiast został zaprojektowany tak, aby można była zjeżdżać na nich w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Niektóre wersje tych sanek mają również podparcie pod stopy. Typowa jest tu także metalowa konstrukcja płozy.

 

Ślizgacze

To sanki przeznaczone typowo do zjeżdżania. Wykonuje się je z plastiku, nie posiadają płóz, dlatego mają bardzo dobry ślizg. Zupełnie nie sprawdzą się jednak w płaskim terenie. Standardowym wyposażeniem takich sanek jest kierownica, pozwalająca dziecku na dokładną kontrolę toru jazdy oraz hamulec, ułatwiający szybką redukcję prędkości. W niektórych modelach znajdziemy również sznurek ułatwiający wciąganie sanek pod górkę, a także elementy emitujące sygnały dźwiękowe i świetlne podczas jazdy.

 

Sanki uniwersalne

Te sanki powinny łączyć ze sobą zarówno cechy sanek do zjeżdżania, jak i tych do ciągnięcia. Z tego względu uniwersalne modele posiadają zakończenia w kształcie baranich rogów oraz płozy o szerokości do 3 cm. Bardzo przydatne wydaje się być tutaj także miejsce na nogi. Dziecko może tam schować swoje stopy, ułatwiając tym samym zarówno sam zjazd, jak i ciągnięcie sanek po śniegu. Uniwersalne sanki powinny być także bardzo lekkie i odporne na uszkodzenia. Drążek lub sznurek w sankach uniwersalnych można odczepić, aby nie przeszkadzał on w zjeżdżaniu.

Nartosanki

Ten specyficzny model sanek posiada aż trzy płozy skonstruowane na podobieństwo nart. Dzięki temu na tego typu sankach można zarówno zjeżdżać z górki, jak i poruszać się po ubitym śniegu. Nartosanki są bardzo stabilne i nie przechylają się na boki. Charakteryzują się również bardzo dobrym ślizgiem. Zmiana kierunku jazdy odbywa się tutaj przy pomocy kierownicy, z której obsługą bez problemu poradzą sobie nawet najmłodsze dzieci.

 

 

Sanki dla najmłodszych

Sanki te posiadają specjalny kubełkowy fotelik, w których można przewozić już kilkumiesięczne dzieci. Dodatkowo, takie modele sanek wyposażone są w specjalne pasy bezpieczeństwa, którymi przypina się dziecko, aby nie wypadło. Niektóre modele takich sanek sprzedawane są zazwyczaj w komplecie ze śpiworkiem, który chroni dziecko przed chłodem. Śpiworek taki można także dokupić osobno. Dodatkowo, takie sanki posiadają mocny i łatwy w obsłudze uchwyt, dzięki któremu rodzic ma nad nimi pełną kontrolę. Produkt ten będzie służył dziecku także wtedy gdy trochę podrośnie. Rączka i fotelik mogą zostać bowiem zdemontowane, a sanki przekształcą się w typowy ślizg.

 

Sanki nietypowe

Do tej kategorii zaliczyć można wszystkie sanki, które wyglądem odbiegają od wszystkich wymienionych wyżej produktów. Znajdują się więc tutaj sanki dla bliźniąt, sanki odrzutowe lub sanki składane.

 

 

Budowa sanek

Aby nasze dziecko mogło bezpiecznie korzystać z sanek, muszą być one odpowiednio skonstruowane. Każdy model sanek składa się z kilku podstawowych elementów. Należą do nich głównie:

siedzisko – miejsce, w którym dziecko siedzi, powinno posiadać przede wszystkim właściwości antypoślizgowe. Inaczej podczas jazdy będzie się ono zsuwało z sanek, a w konsekwencji może nawet całkowicie z nich spaść.

oparcie – oparcie pomaga dziecku stabilnie trzymać się w sankach i zabezpiecza przed przechylaniem się sylwetki na boki oraz wypadnięciem z sanek. Wygodne oparcie zwiększa również komfort podczas jazdy. Najlepiej wybrać modele ze zdejmowanym oparciem. Takie sanki są dużo bardziej uniwersalne.

system kierowania – sanki mogą być sterowane za pomocą kierownicy lub drążka. Kierownica ułatwia dziecku sprawną zmianę kierunku jazdy. Drążek oddaje możliwość manewrowania sankami w ręce rodzica. Nie wszystkie sanki posiadają jednak powyższe elementy. W tradycyjnych sankach zmiana kierunku jazdy odbywa się poprzez rączki montowane na bokach. Dzięki temu, dziecko przechylając się lekko na bok sprawia, że sanki zaczynają zmieniać tor jazdy.

hamulce – niektóre sanki posiadają ręczny hamulec, który pozwala dziecku na szybkie zatrzymanie sanek. Hamulce takie są bardzo proste w obsłudze i bezpieczne dla maluchów.

elementy dodatkoweAkcesoria do sanek są bardzo ważnym elementem sanek. Należą do nich m.in. sznurek ułatwiający wciąganie sanek pod górkę oraz ich transport, troki ułatwiające zamocowanie dodatkowych akcesoriów oraz ocieplacze chroniące dziecko przed wychłodzeniem.

 

Materiały, z których wykonane są sanki

Wszystkie obecnie dostępne w sklepach modele sanek wykonane są albo z plastiku albo z drewna. Powoli odchodzi się już od konstruowania sanek z metalu. Były one bowiem zbyt ciężkie i narażały życie naszego dziecka na niebezpieczeństwo.

sanki drewniane

Najlepsze sanki wykonane są z drewna bukowego i dębowego. Jeżeli dodatkowo wybrane przez nas sanki zrobiono na bazie drewna litowego, możemy być pewni ich znakomitej jakości i wytrzymałości. Kupując sanki drewniane sprawdźmy, czy poszczególne elementy takie jak np. płozy, są odpowiedniej grubości. Na drewnianych płozach obowiązkowo muszą znaleźć się również metalowe ochraniacze, które sprawiają, że sanki są trwalsze, a ich ślizg o wiele lepszy. Drewno powinno być także polakierowane wodoodpornym preparatem. Lakier zabezpiecza bowiem przed niskimi temperaturami i uszkodzeniami mechanicznymi.

sanki plastikowe

Plastikowe sanki są niezwykle wytrzymałe, a równocześnie bardzo lekkie. Dziecko nie zrobi sobie nimi krzywdy, a przypadkowe uderzenie takimi sankami nie spowoduje nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Plastikowe sanki są również bardzo ciekawe pod względem graficznym, co na pewno spodoba się Twojemu maluchowi. Kupując sanki plastikowe, sprawdź jakiej jakości plastik został użyty do ich wykonania. Plastik oznaczony jako HDPE lub LDPE to tworzywo bardzo dobrej jakości. Niestety, nie wszyscy producenci podają takie informacje o swoich produktach. Kupując sanki plastikowe, zwróć także uwagę na jakość połączenia poszczególnych elementów. Muszą być one przymocowane bardzo solidnie.

 

Bezpieczeństwo

Aby jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa naszych pociech, w sankach stosuje się szereg dodatkowych technologii. Należą do nich m.in. pasy bezpieczeństwa, chroniące dziecko przed wypadnięciem z sanek na skutek szybkiej jazdy. Doskonałym rozwiązaniem jest także dodatkowa, trzecia płoza, która sprawia, że sanki są o wiele bardziej stabilne. Aby ocenić bezpieczeństwo użytkowania danego produktu, warto sprawdzić jakie posiada on certyfikaty. Najczęściej spotykane certyfikaty w sankach to:

FSE – certyfikat ten pojawia się tylko w przypadku produktów wykonanych z drewna. Oznacza on, że dane sanki wyprodukowane zostały zgodnie z zachowaniem zasad ekologii.

CE – takie oznaczenie informuje nas, że dany model sanek został wyprodukowany zgodnie z normami narzuconymi przez Unię Europejską.

TÜV GS – jest to niemiecki certyfikat bezpieczeństwa, który potwierdza, że dany produkt jest całkowicie bezpieczny dla jego użytkownika.

 

Dopasowanie sanek do wieku dziecka

Nie wszystkie sanki będą dla naszego dziecka odpowiednie. Aby wybrać właściwy model, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jakość i budowę samych sanek, ale także możliwości fizyczne naszego dziecka. Wybór sanek powinien być poprzedzony określeniem takich czynników jak:

wzrost – większe dzieciaki będą potrzebowały dłuższych i szerszych sanek, posiadających jednocześnie większe siedzisko.

waga - każde sanki posiadają maksymalny stopień obciążenia. Na opakowaniu powinniśmy znaleźć więc informację o tym, jaka waga dziecka dopuszczalna jest przy użytkowaniu interesującego nas modelu. Niedostosowanie się do zaleceń producenta może prowadzić do uszkodzenia sanek, a tym samym zagraża bezpieczeństwu naszej pociechy.

wiek - sanki dla maluchów będą zupełnie inne niż te dla nastolatków. Poniższa tabelka sugeruje nam, jak wybrać sanki w odniesieniu do wieku naszego dziecka.

 

Dzieci
do 3 lat
Sanki dla takich maluchów powinny być przede wszystkim solidnie wykonane i posiadać różnego rodzaju zabezpieczenia takie jak pasy bezpieczeństwa czy kubełkowe siedzisko. Sanki takie powinny mieć również wygodną rączkę do sterowania przez rodzica.
Dzieci od
  3 - 10 lat                                
W przypadku dzieci w takim wieku wystarczy jedynie dopasować sanki do wzrostu i wagi naszej pociechy. Sanki muszą więc być odpowiednio szerokie i posiadać właściwy stopień obciążenia. Najlepiej więc dopasować sanki samodzielnie przed zakupem, sprawdzając, czy ich wymiary są dla naszego dziecka odpowiednie.
Dzieci
od 10 lat  
Tutaj kluczowym kryterium będzie stopień obciążenia sanek. Powinniśmy wybrać sanki z możliwie jak największą możliwością obciążenia, aby służyły one naszemu dziecku przez kilka kolejnych lat. Jeżeli nasz wybór padł na sanki plastikowe, wybierzmy modele wykonane z najlepszej jakości plastiku.

 

DODAJ
Obsługa sklepu internetowego Asport.pl zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części opinii. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.); obrażające osoby, narodowości, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego); zawierające informacje nie sprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego). Ponadto Asport.pl nie zamieszcza opinii, które zawierają linki do prywatnych stron www, zawierających dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe, zawierających uwagi na temat sklepu Asport.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.
Inne poradniki