Zdrowe dziecko zimą – czyli jak ubrać ciepło, ale nie za ciepło

Miesiące zimowe wiążą się z wyzwaniem dla mam (szczególnie tych niedoświadczonych), jeśli chodzi o właściwy sposób ubierania pociech. Jeszcze do niedawna istniała nieopisana zasada według której dzieci ubierano tak grubo, jak tylko się dało – co w konsekwencji przynosiło efekt odwrotny od zamierzonego, czyli zamiast uchronić dziecka od przeziębienia doprowadzono do przegrzania organizmu. Dziś całe szczęście coraz więcej mam jest bardziej świadomych w tym temacie, dzięki czemu wiedzą jak ubrać malucha w mądry sposób.

Poniżej kilka wskazówek, dzięki którym nawet w wietrzny, deszczowy czy też mroźny dzień będziesz mogła z maluchem wyjść na dwór, pooddychać świeżym powietrzem i cieszyć się wspólnym spędzaniem czasu, równocześnie hartując jego organizm i zwiększając dziecięcą odporność na ataki wirusów i bakterii, które o tej porze roku działają z jeszcze większą aktywnością.

Ubieramy niemowlaka

Zasadą numer jeden jest to, by przy ubieraniu niemowlaka zwyczajnie założyć o jedną więcej warstwę niż Ty masz na sobie. Ubieranie dziecka na cebulkę zawsze się sprawdza – jeśli tylko się ociepli nie będziesz mieć najmniejszego problemu ze zdjęciem zbędnych w danym momencie ubrań. I w drugą stronę – jeśli wybierasz się z maluszkiem w plener dobrze jest też mieć przy sobie bonusowy kocyk, w razie gdyby nagle się ochłodziło. Sprawdzaj czy dziecku jest dobrze – nie za zimno, nie za ciepło – dotykając kark, gdyż ta część ciała w tym kontekście jest o wiele bardziej wiarygodna aniżeli stópki czy rączki.

Rękawiczki dziecięce z nadrukiem AVENGERS Rękawiczki
dziecięce z
nadrukiem AVENGERS
19.50 zł
13.99 zł
Rękawice dziecięce, narciarskie, ocieplane, z jednym palcem BARRY 43 Viking Rękawice
dziecięce,
narciarskie,
ocieplane, z jednym
palcem BARRY 43
Viking
69.90 zł
49.99 zł
Rękawice dziecięce, zimowe, ocieplane, łapki KIDS MITTEN żółte Reusch Rękawice
dziecięce, zimowe,
ocieplane, łapki
KIDS MITTEN żółte
Reusch
84.90 zł
62.99 zł

  • Pierwsza warstwa: bielizna, rajstopki, body bądź koszulka z długim rękawem.
  • Druga warstwa: jednoczęściowy pajacyk bądź też bluza lub sweterek (najlepiej polarowe) plus dresowy dół.
  • Trzecia warstwa: kombinezon, czapka, rękawiczki, szalik, ew. dodatkowe skarpetki.
  • Czwarta warstwa: kocyk.

Inną ważną zasadą jest to, by nie ubierać dziecka w ubrania, które ograniczałyby mu swobodę ruchów. Stawiaj na przewiewne materiały, a same ubrania najlepiej gdy są wygodne, miłe w dotyku i łatwe do ubierania i zdejmowania. Zwróć uwagę na ściągacze – nie mogą zbyt mocno przylegać do ciała maluszka.

Ubieramy starszaka

Tutaj również dominuje zasada ubierania „na cebulkę”. I to bez względu na to czy sama zabierasz malucha na spacer czy też zaprowadzasz go do przedszkola. W tej drugiej sytuacji nie należy zapominać, że o tej porze roku rano i wieczór są niższe temperatury niż w ciągu dnia – lepiej więc ubrać dziecko warstwami tak, by pani przedszkolanka miała większą możliwość dostosowania ubrania w ciągu dnia w trakcie zmieniających się warunków pogodowych bądź też podejmowanych aktywności. Dzięki temu łatwiej będzie ubrać dziecko tak, aby organizm się ani nie wychłodził, ani nie przegrzał. I znów podkreślić warto: nie ubieraj dziecka zbyt ciepło!

Tutaj jeszcze bardziej istotne niż w odniesieniu do niemowlęcia jest to, by dziecku w wieku przedszkolnym nie zakładać ubrań, które mogłyby krępować jego ruchy. Ubranie powinno być z jednej strony ciepłe, a z drugiej – przewiewne, wygodne.

Pamiętając o tych kilku ważnych zasadach ubierania dzieci w okresie jesienno – zimowym możesz spokojnie zabierać swoich milusińskich na spacer, by mogły spożytkować swoją energię na świeżym powietrzu. To stokroć zdrowsze i bardziej wskazane rozwiązanie, aniżeli ciągłe trzymanie dziecka w domu – przed telewizorem bądź komputerem z obawy, że mogłoby się przeziębić.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *