Zabawy z piłką dla dzieci

Piłka jest dla dzieci nieodłącznym elementem zabawy. Każdy z nas pamięta z dzieciństwa długie godziny “uganiania się” za nią. Gra w piłkę jest idealną formą aktywności. Niemniej jednak nie musi ograniczać się jedynie do, dobrze nam znanej, piłki nożnej czy koszykówki. Szczególnie w przypadku mniejszych dzieci warto postarać się o wymyślenie bądź znalezienie bardziej różnorodnych zabaw z piłką. Poniżej chcemy przedstawić kilka pomysłów, które sprawdziły się w praktyce i mają szansę zainteresować również Wasze pociechy.

Gra w imiona

Pierwsza z przedstawianych gier jest idealna w przypadku, kiedy mamy do czynienia z grupką obcych sobie dzieci. Jest to doskonała forma poznania imion nowych koleżanek i kolegów. Na czym dokładnie polega zabawa? Otóż wszystkie dzieci powinny stanąć w kręgu. Najpierw każde przedstawia się swoim imieniem, a następnie zaczynają podawać sobie piłkę. Dziecko, rzucając do danej osoby, musi powiedzieć do kogo podaje piłkę (np. do Krzysia). Jeżeli się pomyli to staje na jednej nodze. Może ją postawić na ziemi dopiero w momencie, kiedy złapie piłkę rzuconą przez inną osobę. W przypadku mniejszych dzieci można zastosować pewną odmianę tej zabawy i zamiast rzucać piłkę toczyć ją. Kolejną odmianą jest przyspieszenie tempa gry i rzucanie do wybranej osoby zaraz po złapaniu piłki.

Gra w kolory

Omawiana gra jest niejako podstawą gry w kolory. W tym przypadku obowiązują nieco inne zasady. Podając piłkę osoba rzucająca wypowiada nazwę koloru. Dziecko, które ma złapać piłkę musi uważać na wywołanie koloru czarnego. Słysząc kolor czarny nie może łapać piłki. Jeśli to zrobi musi uklęknąć na jedno kolano. Jeśli ponownie się pomyli – klęka na dwa kolana. Następne pomyłki skutkują siadem po „turecku”, oparciem jednego łokcia na ziemi i w końcu dwóch łokci. W przypadku kiedy „ukarane” dziecko poprawnie złapie piłkę, może podnieść się o jeden poziom.

Wyścigi w rzędach

Gry, w których głównym elementem jest rywalizacja, sprawiają dzieciom szczególnie dużą frajdę. Tak właśnie jest w przypadku omawianej zabawy. Na czym ona polega? Dzieci mają za zadanie przenosić w parach piłki. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie fakt, że muszą to robić trzymając piłkę złączonymi plecami, czołami, barkami czy też kolanami. Co ciekawe gra ma wiele modyfikacji. Piłkę można także przenosić pojedynczo (na zewnętrznej stronie dłoni, na zgiętym w poziomie łokciu czy też skacząc na jednej nodze z piłką trzymaną pod kolanem drugiej). Tego typu wyścig to doskonała forma rywalizacji, ale także ćwiczenie, które znacznie poprawia koordynację ruchową. Gra łączy zatem przyjemne z pożytecznym.

Piłka w górze

Bardzo popularna wśród dzieci zabawa. Uczestnicy stają kolejno na linii startu. Każdy wyrzuca w górę piłkę. Po wyrzuceniu zaczyna biec. Komenda stop pada w momencie, gdy piłka spadnie na ziemię. Ideą zabawy jest wyrzucenie piłki jak najwyżej do góry. Dzięki temu dziecko będzie mogło pokonać dłuższy dystans i wygrać konkurencję. Każdy uczestnik ma trzy próby. Pod uwagę bierze się najlepszy wynik danej osoby. Wygrywa dziecko, któremu udało się przebiec największą odległość.

Wysokie odbicie

W tej zabawie dzieci muszą jak najwyżej odbić piłkę od ziemi. Trzymając piłkę oburącz dziecko uderzę o ziemię tak, aby uzyskać wysokie odbicie. Za odbicie, które nie przewyższa wzrostu zawodnika, przyznawany jest 1 punkt. Za odbicie, które przewyższa wzrost dziecka, przyznawane są 2 punkty. Każdy zawodnik ma 5 prób. Na końcu wszystkie punkty są sumowane. Wygrywa oczywiście dziecko z największym dorobkiem punktowym.

Gra w wieżę

Do zabawy, oprócz piłki, potrzebne będą także 3 kije. Układamy je w taki sposób, aby stworzyć piramidę. Będzie to tytułowa wieża. Jeden z uczestników gry musi pilnować, aby wieża się nie wywróciła. Pozostałe dzieci oddalają się na odległość 10 kroków od wieży. Każdy uczestnik wykonuje 3 rzuty piłką, próbując przewrócić wieżę. Jeśli komuś nie uda się ta sztuka automatycznie zastępuje pierwsze dziecko i zamienia się w strażnika wieży. Rozgrywka powinna odbywać się na równym podłożu. Pewną modyfikacją tej gry jest wersja, w której dzieci dzielone są na dwie grupy. Jedna grupa próbuje rozbić wieżę, druga pełni rolę strażników.

Gry z piłką są ważnym elementem zabaw dziecięcych. Uczą rywalizacji, ale także wpływają na ogólną kondycję oraz koordynację ruchową. Z pewnością są idealną formą spędzenia wolnego czasu. Piłka to niewielki wydatek, który może przynieść całą masę radości.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *