Zabawy taneczne dla dzieci

Muzyka odgrywa szalenie istotną rolę w rozwoju każdego człowieka. Dotyczy to przede wszystkim najmłodszych. Dlatego też rodzice powinni zadbać, aby ich pociecha, od najmłodszych lat, miała styczność z muzyką. Doskonałym pomysłem może okazać się zaproponowanie najmłodszym zabaw tanecznych. Warto zatem przyjrzeć się nieco bliżej tej formie rozrywki.

Rola muzyki w rozwoju

Na wstępie słów kilka trzeba poświęcić także omówieniu roli muzyki w życiu dziecka. Otóż ma ona fundamentalne znaczenie i duży wpływ na całe ciało naszej pociechy. Tańcząc dziecko znacznie poprawia swoją motorykę oraz zdobywa umiejętności koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dodatkowo wykształca w sobie pewien rodzaj wrażliwości na wcześniej nieznane bodźce. Istotny jest także fakt, że zabawy te odbywają się w grupach, z udziałem innych dzieci.

Czas najwyższy poznać kilka zabaw z elementami tańca, które z pewnością zainteresują nasze pociechy.

Taniec z balonikiem

Co ciekawe taniec z balonikiem jest zabawą, która doskonale sprawdza się zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych. Na czym polega? Otóż w pierwszym etapie należy ustawić dzieci parami. Po włączeniu muzyki dzieci zaczynają tańczyć w rytm melodii. W pewnym momencie osoba prowadząca zabawę wyrzuca w górę balonik. Zadaniem tańczących par jest utrzymanie balonika w górze. Nie można pozwolić, aby spadł na ziemię. Należy go cały czas podbijać do góry. W momencie, kiedy balonik spadnie na ziemię obok którejkolwiek pary, zostaje ona wyeliminowana z gry. Para, która zostanie sama na parkiecie zwycięża konkurencję.

Nieco inną formą zabawy z balonikiem jest utrzymanie go w parze. Dzieci trzymają balonik jedynie twarzami, tańcząc w rytm muzyki. Balonika nie można dotknąć ręką. Nie może on także spaść na ziemię. Konkurencję wygrywa para, której uda się najdłużej tańczyć w ten sposób.

Taniec z dzwoneczkiem

Jest to kolejna zabawa, w której wykorzystujemy dodatkowe akcesoria. W tym przypadku będzie to dzwoneczek. Możemy użyć do tego celu także gwizdek bądź grzechotkę. Te akcesoria mają wprowadzić do gry element rywalizacji. W czasie trwania zabawy dzieci tańczą w parach. Jedna z par dostaje dzwoneczek, którym musi zadzwonić i przekazać go szybko kolejnej parze. Para, która otrzyma dzwoneczek wykonuje analogiczne czynności. Jedno dziecko, z całej grupy, od początku zabawy pozostaje bez pary. Jego zadaniem jest zlokalizowanie i złapanie pary, która w danej chwili posiada dzwoneczek. Jeśli osobą bez pary jest chłopiec, to zamienia się miejscami z chłopcem ze „złapanej” pary.

Taniec z kapeluszem

W trakcie trwania tej zabawy dzieci są ustawione w kole. Jeden z uczestników otrzymuje od osoby prowadzącej kapelusz. Kiedy włączona zostanie muzyka, dziecko stojące obok zabiera kapelusz od kolegi i wkłada sobie na głowę. Identycznie postępuje kolejne dziecko. W trakcie trwania muzyki kapelusz powinien przechodzić z jednej głowy na drugą. Jednocześnie dzieci powinny poruszać się w kole w rytm muzyki. Kiedy muzyka przestaje grać z zabawy odpada dziecko, które w danej chwili miało na głowie kapelusz.

Jest jeszcze trudniejsza wersja tej gry, w której wykorzystuje się inne części garderoby (marynarka, szalik). Ich założenie wymaga większej precyzji i szybkości ruchów.

Spodnie dziecięce, dresowe, do tańca NIKI KIDS 2skin Spodnie dziecięce,
dresowe, do tańca
NIKI KIDS 2skin
65.00 zł
43.99 zł
Spodnie dziecięce, dresowe, do tańca HAMMER STYLE KIDS 2skin Spodnie dziecięce,
dresowe, do tańca
HAMMER STYLE KIDS
2skin
75.00 zł
54.99 zł

Tunel

Tunel to dosyć popularna i lubiana przez dzieci zabawa. W trakcie jej trwania uczestnicy ustawiają się w pary, jedna za drugą. Maluchy trzymają się za lekko uniesione w górę ręce. W wyniku tego tworzy się pomiędzy nimi tunel. W zabawie jedna z osób jest bez pary. Zaczyna biec w tył tunelu i w pewnym momencie porywa osobę z wybranej przez siebie pary. Dziecko z pary, które zostanie samo wędruje na początek tunelu.

Choreograf

Kolejną ciekawą zabawą jest „Choreograf”. Osoba prowadząca wybiera spośród dzieci jedno, którego zadaniem jest ułożenie choreografii tańca dla pozostałych osób. Na początku choreograf pokazuje jeden ruch, który powtarzają wszystkie pozostałe dzieci. To, któremu nie uda się powtórzyć ruchu zamienia się miejscem z choreografem. Nowy choreograf wymyśla kolejny ruch. Zadaniem wszystkich dzieci jest powtórzenie najpierw wcześniejszego ruchu, a następnie tego pokazywanego w danej chwili. Dziecko, któremu nie uda się ta sztuka zostaje choreografem. Na koniec „rozgrywki” dzieci wykonują taniec złożony z nowo poznanych ruchów. Zabawa ta doskonale rozładowuje stres, sprzyja integracji dzieci oraz dostarcza sporą dawkę dobrego humoru.

Muzyka jest nieodzownym elementem życia każdego człowieka. Również w przypadku dzieci odgrywa szalenie istotną rolę. Warto zatem jak najczęściej włączać ją do różnych gier i zabaw. Z pewnością będzie ich sporym urozmaiceniem a także bardzo pozytywnie wpłynie na rozwój naszej pociechy.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *