Zabawy ruchowe dla dzieci na podwórku

Czy rodzice powinni organizować własnym dzieciom wolny czas? Z pewnością nie ma w tym nic złego. Nasze pociechy powinny spędzać jak najwięcej czasu na dworze. Zadaniem rodziców jest także zaproponowanie zabaw, które zapewnią rozrywkę oraz odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Pytanie tylko jakie zabawy możemy zaliczyć do tej kategorii? Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. Przedstawmy zatem pokrótce kilka najbardziej popularnych gier tego typu.

Zabawy na orientację

Pierwszą z gier, które można przypisać do kategorii zabaw na orientację, jest „Zapamiętaj swoją parę”. Co ciekawe zabawę można prowadzić zarówno na boisku szkolnym jak i w sali. Pierwszym etapem gry jest dobieranie się w pary. Każde dziecko musi zapamiętać swoją parę. Na sygnał osoby dorosłej dzieci zaczynają swobodnie biegać. Słysząc ponownie sygnał gwizdka muszą jak najszybciej odszukać swoją parę i trzymając się za rękę chodzić wolnym krokiem aż do kolejnego gwizdka.

Dosyć popularną zabawą jest także „Dzieci w lesie”. Grać można zarówno na boisku szkolnym jak i w… lesie. Połowa dzieci otrzymuje zielone znaczki. Następnie maluchy rozstawiają się swobodnie po całej sali i pełnią rolę drzew. Dzieci bez znaczków mają za zadanie biegać w różnych kierunkach, ale tak, aby nie potrącić żadnego drzewa. Na sygnał osoby dorosłej dzieci zatrzymują się. Wtedy osoba dorosła nakazuje rozejrzeć się i stanąć za najbliższym drzewem. Zabawę można powtarzać kilkakrotnie. Oczywiście bawiące się maluchy powinny, co kilka kolejek, zamieniać się rolami.

Kolejną z zabaw orientacyjno-ruchowych jest „Przejście przez ulicę”. Oczywiście nie chodzi tutaj o prawdziwą ulicę. Osoba dorosła wcześniej wyznacza jezdnię. Dzieci w tym przypadku wcielają się w pojazdy. Widząc zielony znaczek ruszają powoli prawą stroną jezdni. Widząc w górze czerwony znaczek zatrzymują się i umożliwiają przejście przez ulicę przechodniom. Obok orientacyjno-porządkowego charakteru zabawa posiada również walory edukacyjne.

Zabawy o charakterze ruchowym i bieżnym

Czas najwyższy przejść do kolejnej kategorii, którą stanowią zabawy ruchowe. Pierwszą z nich, wartą polecenia, jest zabawa pt. „Bocian i żaby”. Z powodzeniem można ją prowadzić zarówno na boisku jak i w lesie. Na płycie boiska wyznaczamy staw. W środku należy narysować małe kółeczko czyli wyspę. Jedno z dzieci pełni rolę bociana stojącego na wysepce. Pozostałe dzieci to żabki, które pływają w stawie. Żabki na przemian wskakują i wyskakują ze stawu. W tym czasie bocian stara się złapać i zabrać na wyspę jak najwięcej żabek. Po schwytaniu określonej wcześniej liczby następuje zmiana w roli bociana.

Omawiając tą kategorię nie można zapomnieć o zabawie „W chowanego”. Pierwszym jej etapem jest wybranie tzw. kryjącego drogą wyliczanki. Kryjący zasłania oczy i odlicza np. do 30. Pozostałe dzieci w tym czasie ukrywają się przed nim. Po skończeniu liczenia kryjący zaczyna szukać. Po znalezieniu kolejnych osób „zakuwa” je. Pierwsza znaleziona osoba automatycznie staje się kryjącym w kolejnej rundzie. Jeżeli kryjący nie zakuje nikogo to pozostaje w tej samej roli na kolejną rundę.

Kolejną zabawą z tej kategorii są „Wiewiórki w dziuplach”. Na ziemi należy oznaczyć obręcze. Symbolizują one dziuple wiewiórek. W każdej dziupli znajduje się jedna wiewiórka (jedno dziecko). Na sygnał „Wiewiórki z dziupli” dzieci zaczynają swobodnie biegać. Na komendę „Wiewiórki do dziupli, lis idzie” każde dziecko wskakuje do najbliższej dziupli i kuca. W zabawie można także zastosować mniejszą ilość dziupli tak, aby jedno dziecko (wiewiórka) padało łupem liska.

Bardzo lubianą przez dzieci zabawą jest „Piłka parzy”. Podczas rozgrywki dzieci są skupione w gromadce. Osoba dorosła rzuca w ich kierunku piłkę ostrzegając, że piłka parzy. Piłka toczy się, a dzieci muszą za wszelką cenę uniknąć jej dotknięcia. Osoba, która da się sparzyć jest eliminowana z rozgrywki.

Na koniec warto omówić jeszcze grę „Lawina”. Jedno z dzieci jest wyznaczone do łapania. Pozostałe maluchy są ustawione w rozsypce. Każde złapane dziecko chwyta za rękę łapiącego i zaczynają razem gonić pozostałe osoby. Łańcuch goniących powiększa się a grono uciekających topnieje. W momencie, kiedy wszystkie dzieci zostaną złapane zabawa kończy się. Można zakończyć rozgrywkę, kiedy z grupki uciekających zostanie tylko jedna osoba. Wtedy ogłasza się ją zwycięzcą.

To tylko kilka przykładów zabaw, które można zaproponować swoim pociechom. Idealnie spełniają one oczekiwania maluchów gwarantując aktywność fizyczną, mnóstwo emocji oraz wprowadzając element rywalizacji.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *