Sport – uczenie dzieci umiejętności społecznych nigdy nie było prostsze!

Twoje dziecko nie potrafi bawić się z innymi maluchami? Może warto spojrzeć na ten problem z innej perspektywy niż dotychczas. Sport może być odpowiedzią. Owszem, od najmłodszych lat zachęcamy dzieci do uprawiania sportu głównie ze względu na liczne korzyści zdrowotne, które wiążą się z podejmowaniem tego rodzaju aktywności. Często jednak zapominamy o tym, że uczestnictwo w zajęciach sportowych, a już szczególnie jeśli chodzi o sporty drużynowe często wiąże się z innymi zaletami. W dzisiejszym wpisie chcemy zwrócić uwagę na to jak bardzo sport okazuje się pomocny w uczeniu dzieci umiejętności społecznych.

Drużyny sportowe – mała społeczność

Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna i wiele więcej – to dyscypliny sportowe, które w szczególny sposób przyczyniają się do wznoszenia umiejętności dziecka na wyższy poziom. Nic dziwnego, bowiem każdy team tworzy swój mały świat – społeczność, w której dziecko niejednokrotnie poznaje smak współpracy i współzawodnictwa. Zanim jednak przejdziemy do listy korzyści, jakie wiążą się z nauką zachowań społecznych poprzez przynależność do zespołu sportowego, warto dodać, że kolejnym plusem jest to, że tych sportów drużynowych jest tak wiele, że każdy rodzic bez problemu znajdzie wśród nich dyscyplinę dla swojego malucha.

W jaki sposób bycie częścią zespołu sportowego przyczynia się do poprawy zachowań społecznych u dziecka? Możliwości jest całe mnóstwo, w tym miejscu wymienimy kilka najważniejszych. Z chęcią też poczytamy wasze propozycje – dlatego zachęcamy do pisania komentarzy:).

  • Dziecko wchodząc w interakcje z innymi członkami grupy uczy się komunikacji, a z racji tego, że każdy w drużynie jest ważną częścią całości – uczy się dostrzegać zależności pomiędzy jednostkami.

  • Uczestniczenie w życiu drużyny sportowej to także okazja do odkrywania naturalnych umiejętności przywódczych – dziecko, które pozna predyspozycje do bycia liderem już jako dziecko ma większe szansę na pełniejsze ich wykorzystanie w dorosłym życiu.

  • Sport to wspaniała okazja do nauki zachowań asertywnych i empatycznych.

  • Wspólne mierzenie się z wyzwaniami to szansa na zdobycie przyjaciół na cale życie.

  • W drużynie sportowej dzieci uczą się także akceptować innych, z wszystkimi ich zaletami i wadami.

  • Bycie w zespole uczy samego bycia w zespole, co jest tym bardziej istotne dziś, gdy szkolnictwo opiera program nauczania i wychowania głównie w oparciu o pracę indywidualną.

  • Bycie członkiem drużyny sportowej to także uczenie się odpowiedzialności – nie tylko za swoje zachowanie, ale także za decyzje podejmowane przez innych.

Co jeszcze warto zapamiętać?

  • Najbardziej podatne na wpływ uczestnictwa w drużynach sportowych są dzieci w wieku od 9 do 19 lat.

  • Oprócz umiejętności społecznych dziecko zdobywa także wiele dobrego dla samego siebie: ma lepszą samoocenę, co za tym idzie większą pewność siebie, jest bardziej zmotywowane.

  • Sporty drużynowe dla dziecka są lepszym rozwiązaniem aniżeli indywidualne, gdyż nie wiążą się one z presją związaną z koniecznością samookreślenia się czy też samodzielnego rozwijania specyficznych umiejętności.

Drodzy Rodzice! Sporty zespołowe mają w sobie ogromny potencjał społeczny – pozwólcie swoim dzieciom z tego skorzystać!

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *