Nurkowanie dzieci – o czym należy pamiętać?

Czy nurkowanie jest niebezpieczne? Tak naprawdę każdy sport czy aktywność fizyczna niesie za sobą pewne ryzyko. Nie oznacza to jednak, że należy zabraniać dzieciom uprawiania danej dyscypliny. Z drugiej strony rodzice nie mogą zapominać o istniejącym ryzyku. Powinni zatem robić wszystko, aby nie odmawiać dziecku przyjemności uprawiania sportu, a jednocześnie w sposób maksymalny otoczyć je ochroną. Tak właśnie jest w przypadku nurkowania. Zastanówmy się na co zwracać uwagę, o czym pamiętać i w jaki sposób uchronić nasze dziecko przed niebezpieczeństwem.

W jakim wieku dziecko może zacząć nurkować?

W większości sportów duże znaczenie ma wiek, w jakim zaczynamy uprawiać daną dyscyplinę. Jak wygląda to w przypadku nurkowania? W zasadzie obowiązuje tu zasada, ze im wcześniej tym lepiej. Dziecko, które oswoi się z wodą w młodym wieku, będzie czuło się w niej bardziej pewnie. Z drugiej strony rozpoczęcie nurkowania w bardzo młodym wieku niesie za sobą większe ryzyko wypadku. Dlatego zanim jeszcze rodzice zapiszą swoją pociechę na kurs nurkowania, powinni najpierw spędzić z nim sporo czasu na basenie. Pozwoli to na oswojenie się z wodą, a także na przećwiczenie pewnych elementów, które później będą powtarzane na kursie.

Oswojenie oczu

Dla większości z nas, w tym również dzieci, sporym problemem jest otwarcie oczu pod wodą. Wiąże się to z dużym stresem. Jest to pierwszy element, który powinniśmy przećwiczyć z naszą pociechą. Po przełamaniu strachu szybko okaże się, że pływanie z otwartymi oczami nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Efekt szczypania wody w oczy mija bardzo szybko. W jakim celu dziecko powinno posiąść tą umiejętność? Podczas nurkowania może zajść konieczność zdjęcia okularów. Na kursie takie ćwiczenia będą powtarzane wielokrotnie. W takiej sytuacji umiejętność pływania z otwartymi oczami okaże się bezcenna.

Oswojenie ze sprzętem

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nurkowanie to konieczność założenia dosyć dużej ilości sprzętu. Maska, fajka i płetwy mają ułatwić nurkowanie, ale w pierwszym etapie mogą nieco przeszkadzać. Warto zatem przećwiczyć z dzieckiem pływanie „w pełnym rynsztunku”. Z pewnością będzie to procentować podczas kursu. Nasza pociecha nie będzie miała wtedy problemu ze skupieniem na poleceniach instruktora. Świetnym ćwiczeniem, które pomoże dziecku przyzwyczaić się do fajki, okularów oraz płetw, będzie wyławianie przedmiotów z dna basenu.

Fajka + maska nurkowa dla dzieci AURA + EVO niebieska Aqua-Speed Fajka + maska
nurkowa dla dzieci
AURA + EVO niebieska
Aqua-Speed
139.00 zł
109.00 zł
Fajka + maska nurkowa dla dzieci ENZO + EVO różowa Aqua-Speed Fajka + maska
nurkowa dla dzieci
ENZO + EVO różowa
Aqua-Speed
139.00 zł
109.00 zł
Fajka + maska nurkowa dla dzieci ENZO + EVO jasnoniebieska Aqua-Speed Fajka + maska
nurkowa dla dzieci
ENZO + EVO
jasnoniebieska
Aqua-Speed
139.00 zł
109.00 zł
Fajka + maska nurkowa dla dzieci AURA + EVO żółta Aqua-Speed Fajka + maska
nurkowa dla dzieci
AURA + EVO żółta
Aqua-Speed
139.00 zł
109.00 zł

Wyrównywanie ciśnienia

Szalenie istotną kwestią, w trakcie nurkowania, jest umiejętność wyrównywania ciśnienia. Warto pamiętać, że podczas schodzenia pod wodę na nasze ciało działa coraz większe ciśnienie. Efektem tego jest m. in. ból w okolicy uszu. Można go zwalczyć poprzez wyrównanie ciśnienia w przestrzeniach powietrznych. Aby to uczynić należy zatkać nos palcami i spróbować delikatnie wydmuchać powietrze przy zamkniętych ustach. W tym momencie uszy „odblokują się”. Ćwiczenie warto powtórzyć najpierw na powierzchni a następnie po zanurzeniu. To pozwoli, w przyszłości, zapobiec urazom podczas nurkowania. Istotne jest, aby nie zmuszać dziecka do wykonania ćwiczenia. Również niewskazane jest wykonywanie go w przypadku kataru lub choroby zatok.

Znaki nurkowe

Nurkowanie to nie tylko oswojenie ze sprzętem i umiejętność zachowania pod wodą. To także znajomość specjalnych znaków. Przygotowując dziecko do nurkowania warto zadbać także o naukę tych sygnałów. Będą one szczególnie przydatne w trakcie kursu nurkowania. Warto, w formie zabawy, poćwiczyć z dzieckiem taką nietypową „rozmowę” pod wodą. Dzięki temu nasza pociecha nie będzie miała później kłopotów ze zrozumieniem instruktora.

Kurs nurkowania dla dzieci

O wymienionych wyżej czynnościach i ćwiczeniach powinien pamiętać każdy rodzic, który planuje zapisać swoje dziecko do szkoły nurkowania. Z drugiej strony warto poświęcić trochę uwagi na wybranie odpowiedniego kursu i najlepszej szkoły. Każda federacja organizuje specjalne kursy. Oczywiście różnią się one od siebie. W przypadku małych dzieci nie warto od razu rzucać ich na głęboką wodę. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nasze dziecko „połknie bakcyla”. Rozsądnym rozwiązaniem będzie zatem kurs uczący nurkowania, ale jednocześnie proponujący ćwiczenia w formie zabawy.

Ofert poszczególnych szkół jest naprawdę sporo. Warto zatem wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru. Przede wszystkim każdy rodzic musi sprawdzić czy szkoła dysponuje odpowiednim sprzętem, przystosowanym dla małych dzieci. Chodzi w tym przypadku o małą butlę, mały ustnik czy też pianki dla dzieci.

Nurkowanie to fantastyczna zabawa, przygoda i jednocześnie pasja, która pochłania bez reszty. Trzeba jednak pamiętać także o bezpieczeństwie naszych pociech. Jeżeli chcemy nauczyć je nurkowania to w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy taka forma aktywności będzie dla nich interesująca. Własne ambicje warto odłożyć na bok i skupić się na realizacji pragnień i pasji dziecka.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *