Niebezpieczne zabawy na śniegu

Dorośli raczej nie przepadają za zimą. Śliskie chodniki, rozładowane akumulatory i przenikliwe zimno nijak się mają do pięknej, słonecznej i letniej pogody. Tymczasem dla dzieci mroźna i śnieżna zima to wymarzona pora na zabawę. W tym względzie pomysłowość naszych pociech wydaje się nie mieć granic. Niestety kreatywność nie idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem. Bardzo często jesteśmy świadkami niebezpiecznych zabaw wymyślanych nie tylko przez dzieci, ale także dorosłych. Zastanówmy się zatem czego unikać podczas zimowych szaleństw.

Kulig za samochodem

Zabawa, która, o dziwo, została wymyślona w większym stopniu przez dorosłych. Kulig to z pewnością fantastyczny sposób na spędzenie zimowego popołudnia. Problem w tym, że taka rozrywka powinna być zorganizowana z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zupełnym tego zaprzeczeniem jest przypinanie sanek do zderzaka samochodu i ciągnięcie naszych pociech za sobą. A już mrożącą krew w żyłach sytuacją jest podróżowanie w ten sposób po drodze publicznej.

W warunkach zimowych kierowca powinien zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy na danym odcinku droga jest w dobrym stanie. Może się okazać, że występuje na niej oblodzenie. Nie możemy również przewidzieć zachowania kierowców jadących z naprzeciwka. Wszystkie te czynniki stwarzają ogromne ryzyko dla naszych dzieci. Kierowca w samochodzie jest w miarę bezpieczny. Dziecko ciągnięte na sankach za autem jest w zasadzie bezbronne. Każda kolizja lub wypadek z udziałem samochodu może skończyć się dla niego śmiercią.

Z górki na pazurki

Jak się okazuje sanki z jednej strony mogą sprawić sporą frajdę, a z drugiej mogą być szalenie niebezpieczne dla naszego dziecka. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o miejsce zabawy naszych pociech. Wybór górki, na której będą odbywać się zjazdy jest kwestią szalenie istotną. Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na nachylenie terenu. Musi być ono dostosowane do wieku naszej pociechy. Nie możemy przecież pozwolić małemu dziecku na zjazd z ogromną prędkością, z wielkiej góry. Ale to tylko jeden z elementów, o których należy pamiętać. O wiele bardziej istotne jest to, co znajduje się u podnóża górki. Niedopuszczalne są zjazdy w terenie, gdzie tuż za wypłaszczeniem znajdują się drzewa, krzewy lub droga, po której poruszają się samochody. Pamiętajmy, że jazda na sankach jest bardzo nieprzewidywalna. A już szczególnie w przypadku dziecka, które jeszcze nie do końca potrafi nad nimi zapanować. Jeżeli nasza pociecha nie będzie w stanie zahamować w odpowiednim momencie to…może dojść do tragedii. Uderzenie w drzewo bądź nagłe pojawienie się na drodze, po której jeżdżą samochody, w najlepszym wypadku może skończyć się kalectwem. Niestety, jak pokazuje rzeczywistość, wiele takich sytuacji kończy się śmiercią.

Czapka dziewczęca SPACELOVE Loman Czapka dziewczęca
SPACELOVE Loman
39.00 zł
18.90 zł
Czapka sportowa dwustronna NATTE Loman Czapka sportowa
dwustronna NATTE
Loman
39.00 zł
19.99 zł
Czapka dziecięca BELLS Loman Czapka dziecięca
BELLS Loman
4,224.00 zł
21.99 zł
Czapka dziecięca, dziewczęca BUTTERFLY Loman Czapka dziecięca,
dziewczęca
BUTTERFLY Loman
38.00 zł
23.99 zł

Zabawa na lodzie

Obok śniegu wielką frajdą dla naszych dzieci jest bez wątpienia lód. Możliwość ślizgania się to idealna forma zabawy. Niemniej jednak w wielu przypadkach szalenie niebezpieczna. Jeśli nasze dzieci bawią się na lodowisku stworzonym na płycie boiska czy dużym placu, to nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Oczywiście w tym przypadku także istnieje ryzyko upadku i doznania stłuczenia lub skręcenia. O wiele gorsze rzeczy mogą się jednak zdarzyć, kiedy nasza pociecha zaczyna zabawę na… zamarzniętym zbiorniku wodnym. Pamiętajmy, że tak naprawdę nigdy nie wiadomo jaką grubość ma pokrywa lodu na jeziorze. Nawet jeśli niskie temperatury utrzymują się od dłuższego czasu. O ile przy brzegu grubość pokrywy może być wystarczająca, to na środku zbiornika ta sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego wzrokowo. Dla dziecka dostanie się pod pokrywę lodu to prawie pewna śmierć. Tym bardziej, że często, ze względu na grubość pokrywy lodu, nikt nie jest w stanie udzielić szybkiej i skutecznej pomocy maluchowi. Zabawa na lodowisku jest doskonałą formą rozrywki, ale w miejscach w 100% bezpiecznych.

Zmrożony śnieg

Rzucanie śnieżkami również może być niebezpieczne. Co prawda nie jesteśmy w stanie zabronić dzieciom szaleństwa na śniegu, ale z drugiej strony powinniśmy wyczulić je na pewne kwestie. W sytuacji, kiedy na dworze panuje temperatura bliska 0 C rzucanie śnieżkami może stać się bardzo niebezpieczne. Przy relatywnie wysokiej temperaturze, i pod wpływem ciepłych dłoni, śnieg bardzo szybko zamienia się w lód. A uderzenie w głowę taką lodową bryłą może okazać się dla naszej pociechy niezwykle bolesne i groźne.

Zima może przynieść naszym dzieciom mnóstwo frajdy, ale jednocześnie prowokuje szereg niebezpiecznych sytuacji. Dlatego, w tym okresie, rodzice powinni jeszcze baczniej obserwować swoje pociechy i przede wszystkim uczulać je na pewne, potencjalnie niebezpieczne, zachowania. To może uratować nie tylko zdrowie, ale także ich życie.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *