Jakie zajęcia dodatkowe dla dzieci wybrać?

Rodzice powinni dbać o to, aby ich dziecko było aktywne. I to na różnych polach. Dzisiejszy świat daje tak duże możliwości, że grzechem byłoby z nich nie skorzystać. Z drugiej strony rodzice muszą się zatroszczyć o harmonijny i dynamiczny rozwój swojej pociechy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy wachlarz zajęć dodatkowych jest naprawdę szeroki. Pytanie tylko, które z nich okażą się dla naszego dziecka najlepsze?

Nie wybierajmy zajęć dodatkowych “na siłę”.

Wybierając zajęcia dodatkowe rodzice powinni mieć na uwadze przede wszystkim dobro swoich dzieci. Wszelkiego rodzaju kółka czy kursy przyniosą oczekiwany efekt tylko w momencie, kiedy nasze pociechy będą nimi zainteresowane. Jeżeli na siłę będziemy chcieli nauczyć dziecko gry na skrzypcach, to będzie to dla niego prawdziwa udręka. Przede wszystkim musimy wyczuć, w oparciu o obserwację naszego dziecka, jakie zajęcia sprawiają mu frajdę i wywołują jego zainteresowanie, a jakie powodują znudzenie. Dalsze decyzje odnośnie zajęć pozalekcyjnych musimy podejmować w oparciu o tą wiedzę.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Aby prawidłowo się rozwijać, nasze dziecko potrzebuje dużo ruchu. Wybór zajęć dodatkowych warto zacząć od tych zapewniających aktywność fizyczną. Wachlarz możliwości jest naprawdę spory. Najczęściej wybierane są sporty drużynowe. Piłka nożna czy koszykówka doskonale wpłyną na harmonijny rozwój naszej pociechy. Co więcej ich specyfika sprawia, że dziecko uczy się współpracy w grupie. Poznaje także smak rywalizacji z drużyną przeciwną.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać dziecko na zajęcia bardziej indywidualne. Dobrym przykładem może być tenis. To także wspaniała forma aktywności, która dodatkowo uczy konsekwencji w działaniu oraz wytrwałości. Nie możemy także zapomnieć o lekkoatletyce. Bieganie na różnych dystansach buduje silny charakter i świetnie wpływa na cały organizm. Dodatkowo w tej kategorii mamy do wyboru sporo różnych dyscyplin. Jest zatem szansa, że nasze dziecko polubi jedną z nich.

Wbrew niektórym opiniom, dobrym pomysłem jest zapisanie dziecka na zajęcia z judo lub taekwondo. Część rodziców twierdzi, że sztuki walki uczą przemocy. Nic bardziej mylnego. Podczas treningu nasze pociechy uczą się dyscypliny oraz szacunku do przeciwnika. Z drugiej strony nabywają niezbędne umiejętności samoobrony. Sporty walki doskonale wpływają na koordynację całego ciała, a to bardzo pomaga podczas uprawiania wielu innych dyscyplin.

Skoro mówimy o rozwoju fizycznym dziecka, to ogromną rolę mogą odegrać w tym przypadku zajęcia na basenie. Pływanie ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim powoduje jego harmonijny rozwój, poprawia wydolność, a przy tym nie obciąża stawów. Dla dziecka jest to idealna forma aktywności.

Rozwój intelektualny

Skoro dbamy o zrównoważony rozwój fizyczny naszej pociechy, to powinniśmy zadbać także o jego rozwój umysłowy. W jaki sposób? Tutaj wachlarz możliwości mamy równie imponujący. Kółko szachowe, czy chociażby warcabowe, uczy analitycznego myślenia, planowania oraz strategii. Niesamowicie rozwija umysł dziecka, a jednocześnie zmusza do podejmowania decyzji pod presją czasu.

Warte uwagi są także różnego rodzaju zajęcia artystyczne. Możemy do nich zaliczyć między innymi kółko teatralne. Jest ono połączeniem zabawy z ciężką pracą, jaką jest nauczenie się roli i jej właściwe odegranie. Uczestnicząc w zajęciach dziecko poznaje zupełnie nowy świat. Z jednej strony fikcyjny, ale z drugiej bardzo rozwijający umysł.

Wreszcie dochodzimy do, najbardziej chyba popularnych, zajęć muzycznych. W tej kategorii wybór jest ogromny. Tak jak wiele jest instrumentów, na których grać może nasze dziecko. Wysłanie pociechy do szkoły muzycznej to dla wielu rodziców punkt honoru. Z pewnością takie zajęcia uczą dyscypliny i wytrwałości w doskonaleniu umiejętności gry. Z drugiej strony bardzo ważne jest także dobór odpowiedniego instrumentu. Wszakże gra na skrzypcach, gitarze czy też pianinie ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Czy warto posyłać dzieci na zajęcia dodatkowe? W sytuacji, kiedy oboje rodziców pracuje jest to najlepsze rozwiązanie. Chodząc na dodatkowe kółka nasza pociecha będzie miała styczność z rówieśnikami i, co najważniejsze, zyska szansę bardziej wszechstronnego rozwoju. Przecież bardzo często od tego typu zajęć zaczynała się kariera wielkich sportowców, muzyków czy chociażby aktorów.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *