Jaki fotelik samochodowy dla dziecka?

Bezpieczeństwo dziecka powinno być dla każdego rodzica kwestią priorytetową. W domu, na spacerze czy podczas podróży powinniśmy zatroszczyć się o to, aby nasza pociecha była w 100% bezpieczna. W tym artykule zajmiemy się niezwykle istotną sprawą, jaką jest zakup fotelika samochodowego. Bogactwo produktów na rynku jest naprawdę duże. Niemniej jednak podczas podejmowania decyzji powinniśmy się kierować ściśle określonymi kryteriami.

Ścisłe kryteria wyboru

Kupując fotelik samochodowy bynajmniej nie powinniśmy patrzeć na jego wygląd. Oczywiście producenci prześcigają się w proponowaniu coraz bardziej futurystycznych stylistyk, niemniej jednak dla nas musi liczyć się funkcjonalność i bezpieczeństwo produktu. Tym bardziej, że może on uratować życie naszego dziecka. Dobry i bezpieczny fotelik samochodowy powinien być idealnie dopasowany nie tylko do dziecka, ale także do samochodu. Musi być również łatwy w montażu oraz obsłudze. Prześledźmy zatem poszczególne kryteria wyboru.

Waga dziecka, a wybór odpowiedniego fotelika samochodowego

Wybierając fotelik większą uwagę musimy zwrócić na wagę naszej pociechy aniżeli na jej wiek. Przecież dwoje dzieci w tym samym wieku może różnić się od siebie budową i to w stopniu zasadniczym. Powinniśmy zatem w pierwszej kolejności dokonać selekcji w oparciu o wagę naszego dziecka. Podział w tej kwestii przedstawia się następująco:

  • grupa 0+ oznacza wiek dziecka od momentu urodzenia do ok. 12 mcy, przedział wagowy w tej grupie wynosi 0-13 kg, przedział dotyczący wzrostu 40-85 cm.;
  • grupa 1 oznacza dzieci w wieku od ok. 9 mcy do ok. 4 lat, przedział wagowy kształtuje się w granicach 9-18 kg, wzrost dziecka dla tej grupy zawiera się w przedziale 80-105 cm.;
  • grupa 2/3 obejmuje najczęściej dzieci w wieku od 3,5 roku do ok. 12 lat; fotelik z tej grupy przeznaczony jest dla dzieci o wadze 15-36 kg i wzroście 100-150 cm.

Czego należy się wystrzegać?

Na rynku panuje moda na produkty uniwersalne. Podobnie jest w przypadku fotelików samochodowych. Pod żadnym pozorem nie można stosować się do tego trendu. Nie wolno także kupować fotelika „z zapasem”. W każdym przypadku omawiany produkt musi być ściśle dostosowany do naszego dziecka. Za duży fotelik co prawda wystarczy na dłużej, ale nie będzie w 100% spełniał swojej roli.

Kupując fotelik nie patrzmy tylko na kategorie wiekowe. Podstawowym kryterium powinna być waga oraz wzrost dziecka. Jego wiek jest tylko elementem pomocniczym w wyborze.

Wymiana fotelika samochodowego na nowy model

Wymiana fotelika na nowy powinna podążać za rozwojem naszego dziecka. Z pewnością nie warto spieszyć się ze zmianą fotelika z grupy 0 na grupę 1. Pamiętajmy, że niemowlęta są najlepiej chronione ponieważ podróżują tyłem do kierunku jazdy. W razie wypadku siła, powstała przy zderzeniu, jest przyjmowana i rozkładana przez fotelik oraz pasy.

W takim razie, kiedy należy zacząć rozglądać się za nowym modelem? W momencie gdy zauważymy, że główka dziecka zaczyna wystawać ponad górną krawędź fotelika powinniśmy bezwzględnie wymienić go na model przypisany do wyższej grupy. Fakt, że nóżki dziecka wystają poza dolną krawędź nie oznacza konieczności wymiany na nowy.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku wymiany fotelika z grupy 1 na grupę 2/3. Tutaj musimy zwrócić uwagę na położenie barków dziecka. Jeżeli wystają one 2 cm ponad najwyżej położony otwór na szelki (w przypadku ustawienia zagłówka w najwyższej pozycji), to jest to dla nas jasny sygnał, że czas na zakup nowego fotelika. Przymierzając produkt z grupy 2/3 należy się upewnić, że jego zagłówek położony jest w najniższej pozycji.

Certyfikaty fotelików do samochodu

Fundamentalną kwestią podczas wyboru powinna być jakość fotelika. Bezwzględnie należy zwrócić uwagę czy produkt posiada specjalną certyfikację. W przypadku fotelików samochodowych takim znakiem jakości jest pomarańczowa naklejka z symbolem ECE-R44/04. Jest to potwierdzenie, że fotelik przeszedł testy, przeprowadzone zgodnie z najnowszymi standardami bezpieczeństwa. Widząc naklejkę z innym symbolem (np. ECE-R44/03) mamy jasny sygnał, że jest on zgodny, ale ze starszymi standardami. Sprzedaż i użytkowanie produktów z niższymi, niż ECE-R44/03, oznaczeniami jest zabroniona.

Dorosły pasażer

Znamy już kryteria doboru fotelików. W tym miejscu pojawia się pytanie o to, do kiedy dziecko powinno korzystać z tego typu zabezpieczenia. Najczęściej w wieku ok. 12 lat, kiedy maluch osiągnie wzrost 135-150 cm., fotelik przestaje być potrzebny. Co ciekawe w różnych krajach obowiązują zróżnicowane przepisy odnośnie górnego limitu stosowania fotelików samochodowych.

Fotelik samochodowy to nie udogodnienie, ale obowiązek!

Od 2006 roku przepisy przepisy dotyczące jego stosowania są uregulowane prawnie. Każdy rodzic powinien zatem zadbać, aby jego dziecko podróżowało nie tylko w warunkach gwarantujących komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *