Jak przygotować dziecko do bezpiecznej jazdy na rowerze?

Nie da się ukryć, że jazda na rowerze to jedna z ulubionych aktywności fizycznych naszych dzieci. To rozrywka i zapewnienie ruchu, dlatego rodzice tak chętnie kupują maluchom rowery, uczą na nich jeździć, dbają o bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli Ty również planujesz kupić swojemu dziecku rower bądź też już to zrobiłeś, ale zastanawiasz się nad tym jak kompleksowo przygotować dziecko do bezpiecznej jazdy, jak również rozważasz zakup akcesoriów dla dodatkowej ochrony – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, dzięki któremu dowiesz się co nieco więcej na ten temat.

Porady dla rodziców małych cyklistów

Wyposażenie

Zasadą numer jeden jest to, by rower dziecka był właściwie mniejszą wersją Twojego. Musi zatem być tak samo funkcjonalny, komfortowy i przede wszystkim – bezpieczny. Należy zwrócić uwagę na to, by mimo wszystko oświetlenie, w które jest wyposażony rower było kompletne, czyli: światło białe przednie, światło czerwone tylne, odblask tylny i dodatkowe oświetlenie do jazdy po zmroku mają znacznie. Hamulce i sygnały dźwiękowe również muszą być i muszą być w pełni sprawne.

Oprócz tego, że w ten sposób dbasz o bezpieczeństwo dziecka to dodatkowo sprawisz mu radość, bowiem maluch będzie cieszył się, że jego rower jest „dorosły”, a nie dziecięcy – poczuje się ważny i bardziej pewny siebie. By jednak dodać coś charakterystycznego, a także podnoszącego ochronę dziecka – doczep do roweru chorągiewkę w intensywnym kolorze – pociecha będzie bardziej widoczna. Nie bez znaczenia jest oczywiście odpowiednie dopasowanie sprzętu do wzrostu dziecka, jak również dbałość o jego systematyczne serwisowanie.

Kask

Na początku warto wyjaśnić, że choć jazda w kasku nie jest obowiązkowa to jednak warto w dziecku wyrobić nawyk zakładania go podczas jazdy na rowerze. Ale uwaga! By kask faktycznie spełniał swoją rolę, czyli chronił głowę dziecka musi być właściwie dopasowany do głowy dziecka, a później – założony we właściwy sposób. Najczęściej wskazówki dotyczące prawidłowego użytkowania kasku są dołączone przez producenta. Skorzystaj z tego.

A jak poznać dobry i dobrze dobrany kask? Dziecko po założeniu powinno mieć między linią brwi a krawędzią kasku przerwę o długości dwóch palców ułożonych w poziomie. Jeśli chodzi o ułożenie pasków to powinny one tworzyć nad uchem dziecka literę „Y”. Właściwie zapięty kask poznasz po tym, że po jego założeniu dziecko nie ma żadnego problemu z otwarciem ust. W celu dodatkowej ochrony również nie zaszkodzi dziecku polecić założenie odblaskowej kamizelki bądź ochraniaczy.

Kask ochronny, dziecięcy, rowerowy, na rolki, wrotki MV6-2 COSMIC ROCKET Kask ochronny,
dziecięcy,
rowerowy, na rolki,
wrotki MV6-2 COSMIC
ROCKET
39.00 zł
34.99 zł
Kask ochronny, dziecięcy, rowerowy, na rolki, wrotki MV6-2 SPACE Kask ochronny,
dziecięcy,
rowerowy, na rolki,
wrotki MV6-2 SPACE
39.00 zł
34.99 zł
Kask ochronny, dziecięcy, rowerowy, na rolki, wrotki MV6-2 AUTO Kask ochronny,
dziecięcy,
rowerowy, na rolki,
wrotki MV6-2 AUTO
39.00 zł
34.99 zł
Kask dziecięcy, ochronny, rowerowy, na rolki MV5-2 Meteor Kask dziecięcy,
ochronny, rowerowy,
na rolki MV5-2
Meteor
49.00 zł
40.00 zł

Inne wskazówki

  • Poinformuj dziecko o przepisach ruchu drogowego oraz zasadach bezpiecznej i kulturalnej jazdy.

  • Zwróć uwagę dziecku na to, by zawsze trzymało ręce na kierownicy, a ręce na pedałach.

  • Pamiętaj, że dziecko najwięcej się uczy – patrząc na Ciebie, dlatego jeżdżąc na rowerze sam jako odpowiedzialny rodzic rób to bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

  • Nie zapomnij o tym, by dziecko wybierające się na rower było ubrane w odpowiedni sposób. Przede wszystkim nie można pozwolić na to, by nogawki były zbyt luźne, gdyż to stwarza zagrożenie. Przyda się też obuwie sportowe.

Umiejętność jazdy na rowerze to ważna i przydatna rzecz, dlatego jak najbardziej warto zachęcać swoje pociechy do tej aktywności. Jednak równocześnie nigdy nie zapominajmy o tym, by przekazać w przystępny sposób maluchom wiedzę o tym jak mądrze i bezpiecznie czerpać jak największą radość z rowerowych przejażdżek.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *