Jak obudzić w dziecku miłość do biegania?

Większość dzieci to biegacze z natury. Ale co z tymi, które nimi nie są? Czy istnieje sposób, aby zainteresować dziecko bieganiem oraz w jakim wieku dzieci powinny zacząć biegać? Jak bardzo powinny być w tej aktywności fizycznej nadzorowane?

Dobry wiek na rozpoczęcie fascynacji bieganiem to gdzieś pomiędzy chodzeniem do przedszkola a rozpoczęciem nauki w pierwszej klasie. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie można mu pomóc wdrażając je w ten sport powoli i nauczyć podejścia do treningu w bardziej uporządkowany sposób.

Jak obudzić w dziecku miłość do biegania?

Najważniejszą rzeczą jest to, by dziecku sport kojarzył się z zabawą. Dzieci tak samo jak dorośli lubią trzymać się rzeczy, które kojarzą się im z dobrą zabawą. Można zatem zachęcić na początku dzieci do uprawiania sportu, jakim jest bieganie angażując je w zabawy z tym związane, jak np. berek czy inne. Starsze dzieci mogą zacząć od biegania, by potem próbować jazdy na rolkach, kręcenia się na hula hoop, albo śmigania na deskorolce. Nowy zestaw rolek lub nowy rower pod choinkę lub jako prezent urodzinowy może być iskrą, która jest potrzebna by rozpalić w dziecku miłość do sportu.

Podobnie jak dorośli, dzieci również muszą zaczynać wdrażać się w bieganie powoli i systematycznie, bowiem w ten sposób budują w miarę upływu czasu swoją wytrzymałość i przywiązanie do danego sportu. Ważna jest też kwestia przygotowywania – dziecko przede wszystkim powinno mieć założone odpowiednie skarpetki i dobre buty. Ważne jest też by zwracać maluchowi uwagę na rozciąganie, by dziecko pamiętało o rozgrzewce od samego początku.

Koszulka dziecięca, termoaktywna, długi rękaw TOP JUNIOR SHIRT WARMline Gwinner Koszulka dziecięca,
termoaktywna, długi
rękaw TOP JUNIOR
SHIRT WARMline
Gwinner
63.00 zł
42.99 zł


Spacer przed
treningiem – to fajny pomysł. Dzieci będą chciały trenować, jeśli sceneria będzie dla nich interesująca. Spacer po centrum handlowym, parku, plaży, a także po okolicy to dobry sposób na wstęp do biegania.

I co dalej?

Można też pójść o krok dalej i znaleźć klub młodzieżowy, który zrzesza maluchów o podobnych zainteresowaniach. Nie tylko jest to dobre jeśli chodzi o sam sport – bowiem dziecko zacznie trenować w naprawdę uporządkowany sposób, biegać w odpowiedni sposób, ale jest to również dobra okazja do poznawania nowych przyjaciół.

Później przyjdzie i czas na maratony, które są organizowane również dla dzieci. By było jeszcze milej i by dzieci miały jeszcze większą motywację do brania w ich udział – najczęściej dostają koszulki i upominki w momencie przekroczenia linii mety. Można rozpocząć wzbudzać ich zainteresowanie tematem wyścigów i innych biegaczy zachęcając ich do dopingu w trakcie maratonów.

Lecz jeśli zauważysz, że dzieci nie czują się dobrze w biegach – nie naciskaj. Jest wiele innych sposobów na to, aby trzymać swoje dziecko z dala od kanapy i zachęcić do ruchu, że na pewno znajdziesz ten najbardziej odpowiedni i odpowiadający Twojemu maluchowi.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *