Jak nauczyć dziecko pływać?

Umiejętność pływania w przypadku człowieka jest niezwykle ciekawym zjawiskiem. W okresie płodowym rozwijamy się w środowisku wodnym. Tuż po urodzeniu poruszanie się w wodzie nie stanowi dla nas żadnego problemu. Pomimo tego, już po kilku latach, musimy ponownie uczyć się tej umiejętności. I nierzadko przychodzi nam to z wielkimi problemami.

Strach

Co jest największą przeszkodą w nauce pływania? Na pierwszym miejscu powinniśmy chyba wymienić strach i obawę przed utonięciem. Dlatego też najłatwiej nauczyć tej sztuki małe dzieci. Nie mają one jeszcze w sobie świadomości ryzyka, jakie niesie za sobą kontakt z wodą. To bardzo cenna wskazówka dla rodziców, która jasno pokazuje, że naukę pływania warto rozpocząć od najmłodszych lat. Oczywiście cały proces powinien odbywać się etapami. Jak one wyglądają w praktyce? To właśnie postaramy się teraz przedstawić.

Oswajanie

Pierwsze zabawy w wodzie można śmiało zafundować dziecku już w początkowym półroczu życia. W tym czasie nasze dziecko ma jeszcze zachowane odruchy niemowlęce, do których należą odpychanie się stópkami czy też odruch chwytny. Ponadto do 6-8 miesiąca życia dziecko nie odczuwa lęku przed wodą, a także przed samym zanurzeniem w niej główki. Te elementy będą szalenie pomocne w nauce pływania. W kolejnych miesiącach życia wymienione wyżej odruchy zaczynają zanikać.

Przyzwyczajenie do wody jest tak naprawdę pierwszym etapem nauki pływania i to niezależnie od wieku. Powinno się ono odbywać poprzez zabawę. Dzięki temu cały proces przebiega szybciej i łatwiej.

Pierwsze kroki

Kolejne etapy oswajania z wodą mają już nieco bardziej zaawansowany charakter. Opierają się bowiem na stopniowym zdobywaniu poszczególnych umiejętności. Pierwszą rzeczą, której muszą nauczyć się nasze pociechy, jest opanowanie samodzielnego poruszania się w wodzie. Kolejna rzecz to umiejętność zanurzania się pod wodę. Bardzo często właśnie ten etap sprawia maluchom sporo trudności. Niemniej jednak jego przejście jest konieczne dla powodzenia całej „misji”. Po opanowaniu omawianych umiejętności przechodzimy do ćwiczeń obejmujących leżenie na plecach oraz piersiach. Z pewnością najwięcej czasu zajmie naszemu dziecku złapanie odpowiedniej równowagi w momencie, gdy ciało utrzymuje się bezwładnie na wodzie. Większym problemem dla dziecka będzie z pewnością nauka leżenia na piersiach. W tej pozycji musi się ono bowiem nauczyć nabierania oddechu. Obok techniki utrzymania równowagi istotne są także ćwiczenia uczące regularnego oddychania.

Wszyscy rodzice powinni pamiętać, że omawiane wyżej ćwiczenia należy wykonywać na płytkim basenie. Najlepiej jeśli poziom wody będzie sięgał dziecku do wysokości pach.

Technika poślizgów

Kolejnym etapem nauki pływania będzie ćwiczenie poślizgów na piersiach i plecach. Na czym dokładnie polegają owe poślizgi? Sama technika jest szalenie istotna, ponieważ znajduje zastosowanie w wielu stylach pływackich. Typowe ćwiczenie rozpoczynamy od przysiadu w wodzie. Dłonie należy złączyć ze sobą. Ręce powinny być wyciągnięte do góry (nad głowę) a broda podciągnięta do klatki piersiowej. Z tej pozycji dziecko odbija się lekko od dna basenu, w pozycji wyprostowanej, i stara się dopłynąć jak najdalej.

Wraz z techniką poślizgów rozpoczynamy także oswajanie dziecka z głębszą wodą. Dodatkowo możemy wzbogacić ćwiczenia o wykonanie podstawowych skoków do wody. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Kilka praktycznych porad

W nabywaniu umiejętności pływania istotna jest regularność. Jeżeli już zdecydujemy się rozpocząć z dzieckiem naukę, to powinniśmy unikać zbyt długich przerw między kolejnymi treningami. W przeciwnym wypadku pokonywanie kolejnych szczebli wtajemniczenia będzie przychodziło maluchowi z większą trudnością.

W miarę opanowywania kolejnych umiejętności rodzice powinni dawać dziecku coraz więcej swobody. Oczywiście asekuracja podczas całego okresu trwania nauki jest niezbędna, niemniej jednak wraz z nabywaniem doświadczenia możemy stopniowo zwiększać naszą odległość od dziecka.

Praca w grupie daje dużo lepsze efekty. Co to oznacza? Powinniśmy zadbać, aby nasze dziecko miało możliwość ćwiczenia z rówieśnikami. Wspólna zabawa sprawia, że maluch nabiera większej ochoty do ćwiczeń i stara się robić postępy. Nauka pływania tylko w obecności rodziców może w pewnym momencie znudzić naszą pociechę.

Okulary pływackie, uniwersalne ASTI różowe Aqua-Speed Okulary pływackie,
uniwersalne ASTI
różowe Aqua-Speed
24.00 zł
20.50 zł
Okulary pływackie, dziecięce, filtr UV, Anti-Fog ALISO czarne Aqua-Speed Okulary pływackie,
dziecięce, filtr
UV, Anti-Fog ALISO
czarne Aqua-Speed
27.00 zł
Okulary pływackie dziecięce ATOS niebieskie Aqua-Speed Okulary pływackie
dziecięce ATOS
niebieskie
Aqua-Speed
27.00 zł
Okulary pływackie, dziecięce, filtr UV, Anti-Fog SELENE Aqua-Speed Okulary pływackie,
dziecięce, filtr
UV, Anti-Fog SELENE
Aqua-Speed
27.00 zł

Style pływackie

Dosyć istotna jest także kolejność nauki poszczególnych stylów pływackich. Jak można się domyślić najlepiej zacząć od najłatwiejszej techniki, a więc stylu grzbietowego. W kolejnych etapach możemy wprowadzić kraul na piersiach, żabkę oraz styl motylkowy. W tym momencie warto zwrócić uwagę na dosyć istotną kwestię. Jeżeli nie mamy danej techniki opanowanej do perfekcji, to lepiej zapisać dziecko do szkółki pływackiej. Instruktor będzie w stanie szybciej wychwycić i korygować ewentualne błędy w technice pływania.

Umiejętność pływania jest szalenie przydatna, dlatego też każdy rodzic powinien zadbać, aby jego dziecko posiadło taką zdolność. Pływanie bardzo pozytywnie oddziałuje na cały organizm, a co najważniejsze nie obciąża stawów tak jak inne dyscypliny sportu. Jest to zatem doskonała forma aktywności zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *