Jak nauczyć dziecko jeździć na nartach?

Wielkimi krokami zbliża się sezon zimowy więc warto wyciągnąć ze strychu sprzęt narciarski i przygotować go do szaleństw na śniegu. A może czas już najwyższy wciągnąć w to „szaleństwo” nasze pociechy? Przygotowaliśmy dla Państwa małe kompendium wiedzy, które pomoże Wam nie tylko podjąć decyzję, ale także odpowiednio przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach.

W jakim wieku uczyć dziecko jazdy na nartach?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie dotyczące wieku, w jakim dziecko może rozpocząć naukę jazdy na nartach. W tej kwestii zdania są podzielone. W krajach alpejskich pierwsze lekcje pobierają dzieci w wieku 4 lat. Niektórzy jednak decydują się na rozpoczęcie nauki w wieku 3 a nawet 2 lat. Oczywiście na tym etapie nauka ma formę oswojenia ze sprzętem narciarskim i zabawy na śniegu.

Lekcje indywidualne czy grupowe?

Są dwie metody nauki. Indywidualna oraz grupowa. Z pewnością ta druga jest bardziej korzystna dla naszej pociechy. Towarzystwo innych dzieci oraz elementy drobnej rywalizacji tylko zachęcają do nauki i sprawiają, że nasze dziecko z chęcią i zapałem przystępuje do kolejnych lekcji.

Odpowiedni sprzęt narciarski dla dziecka

Jak wiemy istotną rolę w nauce jazdy na nartach odgrywa sprzęt i jego właściwy dobór. W pierwszej kolejności należy zastanowić się czy będziemy kupować nowe narty czy raczej skorzystamy z usług wypożyczalni. Ta druga opcja jest dużo lepsza w przypadku, kiedy odwiedzamy stok raptem raz w roku. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup ,to raczej należy unikać sprzętu używanego. Nigdy do końca nie wiemy w jakim jest stanie, a to może mieć poważny wpływ na bezpieczeństwo naszej pociechy. Wypożyczenie sprzętu jest też lepszym rozwiązaniem od strony ekonomicznej. Szczególnie w przypadku dzieci, które szybko „wyrastają” z tych rzeczy!

Długość dziecięcych nart

Bardzo ważną kwestią jest właściwy dobór długości nart. W przypadku dzieci w wieku 5-12 lat parametr ten określa się w zależności od stopnia zaawansowania. Dla dziecka, które dopiero zaczyna przygodę z nartami powinny być one o 5-10 cm krótsze niż wzrost naszej pociechy. Dodatkowo narty powinny posiadać wiązania dziecięce, ze specjalnymi bezpiecznikami, o „skali wypięcia” 1-6. Odpowiedni poziom ustala się w oparciu o wagę i sprawność fizyczną dziecka.

Jeżeli nasza pociecha radzi sobie na stoku całkiem dobrze, to śmiało możemy wybrać dla niej tzw. narty juniorskie. Ich długość może być równa wzrostowi dziecka. W przypadku dzieci w wieku powyżej 12 lat narty powinniśmy dopasować w oparciu o wagę, wzrost, umiejętności oraz ogólną sprawność.

Buty narciarskie

Kolejnym, bardzo istotnym, elementem są buty narciarskie. W tym przypadku wypożyczalnia nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zainwestować i kupić dziecku buty, z których tylko ono będzie korzystać. Fatalnym pomysłem jest kupowanie dziecku butów „na wyrost”. Obuwie narciarskie powinno być dobrze dopasowane do rozmiaru stopy. W przypadku małych dzieci warto zdecydować się na miękkie, jedno- lub dwuklamrowe buty narciarskie.

Jeśli chodzi o dzieci powyżej 10 roku życia należy wybrać buty z grupy „junior”. Mają one niższą cholewkę, są w miarę elastyczne oraz idealnie dopasowane do szerokości stopy. Oczywiście każde dziecko jest inne i dlatego dobór obuwia narciarskiego jest sprawą indywidualną. Podejmując decyzję musimy brać pod uwagę nie tylko wiek, ale także wagę, budowę ciała oraz sprawność.

Kijki narciarskie

Skoro wybraliśmy już narty, wiązania oraz buty, to czas najwyższy zastanowić się nad kijkami. Co ciekawe, w przypadku małych dzieci kijki są raczej niewskazane. Będę one przeszkadzały maluchowi, który nie ma jeszcze odpowiedniej koordynacji ruchowej. Ten element będzie przydatny w późniejszych etapach nauki. Jak wybrać odpowiednie kijki? Zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych długość tego elementu powinna być taka, aby przy prawidłowym uchwycie rękojeści ręka była zgięta w łokciu pod kątem prostym.

Kask i gogle narciarskie

Kask to podstawowy element bezpieczeństwa podczas jazdy na nartach. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy go zamieniać na czapkę. W razie upadku może on uratować życie naszemu dziecku. Wybierając kask warto zwrócić uwagę na jego wagę. Powinien być lekki, ale jednocześnie wytrzymały. Musi także zapewniać głowie stałą temperaturę i to bez względu na panujące warunki pogodowe.

Równie istotną rolę odgrywają gogle narciarskie. Chronią one oczy dziecka przed odpryskami śniegu i kamieni, a także przez przed wiatrem oraz odbijającymi się od śniegu promieniami słonecznymi.

Odzież na narty

W zasadzie do omówienia pozostał nam tylko kombinezon narciarski. Z pewnością jest to także istotny element wyposażenia małego narciarza. Warto zwrócić uwagę, aby kombinezon był przewiewny oraz nieprzemakalny. Jeśli zdecydujemy się na kombinezon dwuczęściowy to kurtka powinna zasłaniać pupę dziecka. Uzupełnieniem kombinezonu będą rękawice narciarskie – ciepłe, nieprzemakalne a jednocześnie umożliwiające pewne trzymanie kijków.

Miejsce idealne do nauki

Wszyscy rodzice powinni pamiętać, aby, oprócz sprzętu, zapewnić swoim pociechom optymalne warunki do nauki jazdy. Mamy tu na myśli stoki przygotowane pod „małych narciarzy”. Dobrym pomysłem jest także zapisanie dziecka do szkółki narciarskiej, gdzie może uczyć się pod okiem instruktora. Osoba wykwalifikowana dużo szybciej wyłapie np. złe nawyki i pomoże je wyeliminować. Rodzice nie zawsze są w stanie dostrzec takie detale.

Z pewnością nauka jazdy na nartach jest bardzo dobrym pomysłem na zimową aktywność dla naszych pociech. Pamiętajmy jednak o tym, aby stworzyć naszemu dziecku optymalne warunki do nauki, a jednocześnie zadbać o jego bezpieczeństwo.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *