Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Rower jest dla wielu osób podstawowym środkiem komunikacji. Co więcej ciężko jest znaleźć formę codziennej aktywności fizycznej, która, obok zbawiennego wpływu na całe nasze ciało, posiada także walory praktyczne. Rowerem możemy przecież jeździć do szkoły, pracy, do sklepu, a także na rodzinne wycieczki. Aby jednak było to możliwe należy najpierw posiąść niełatwą umiejętność utrzymania równowagi na jednośladzie. Wielu rodziców zastanawia się w jaki sposób, w miarę bezboleśnie i w krótkim czasie, nauczyć swoją pociechę jazdy na rowerze. Poniżej zamieszczamy krótki poradnik i szereg cennych wskazówek w tej kwestii.

Dlaczego rower?

Rower to wspaniała forma aktywności fizycznej. Dlaczego? Przede wszystkim wyrabia kondycję, poprawia pracę układu krwionośnego i pozytywnie oddziałuje na cały nasz organizm. Dla dziecka jest to idealny rodzaj rozrywki, która odgrywa dużą rolę w jego rozwoju.

Warunki do nauki

W jaki sposób rozpocząć naukę jazdy na rowerze? Przede wszystkim trzeba wybrać do tego odpowiednie miejsce. Najlepiej jeśli będzie to asfaltowy plac. Ważne jest, aby miejsce to było oddalone od chodników i ulic. Dzięki temu ograniczymy ryzyko nieprzewidzianego wypadku. Istotne jest także, aby powierzchnia placu była równa. Pamiętajmy, że nauka jazdy na rowerze opiera się głównie na utrzymaniu równowagi. Na równym terenie naszemu dziecku będzie łatwiej sprostać temu wyzwaniu. Kwestią fundamentalną jest także właściwe przygotowanie naszej pociechy. Mówimy tu oczywiście o kasku oraz ochraniaczach na kolana i łokcie. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nieodłącznym elementem nauki jazdy są wywrotki. Nasza pociecha musi być pod tym kątem odpowiednio zabezpieczona.

Mówiąc o przygotowaniu dziecka powinniśmy mieć także na uwadze jego gotowość psychiczną. Ważne jest, aby nasza pociecha podchodziła do kolejnych prób z chęcią. Jeżeli odczuwamy, że dziecko nie jest jeszcze gotowe i boi się wsiąść na rower, to nie nalegajmy. Warto zachęcać, ale pod żadnym pozorem nie wolno zmuszać!

Optymalny wiek

Skoro pragniemy nauczyć nasze dziecko jazdy na rowerze, to musimy zdecydować, kiedy należy podjąć pierwsze próby treningu. W tym przypadku kontakt z rowerem powinien zacząć się jak najwcześniej. Na początku warto zaopatrzyć się w specjalny fotelik rowerowy, w którym będziemy wozić naszą pociechę. To pozwoli dziecku nieco oswoić się z samą jazdą rowerem. W wieku około 2 lat możemy już śmiało przystąpić do właściwej nauki. A pierwszym jej elementem będzie…rowerek biegowy.

Rowerek biegowy

Tak naprawdę rowerki biegowe zyskały sobie popularność całkiem niedawno. Jak się okazuje jest to doskonały sposób na naukę utrzymania równowagi. Rower biegowy od tradycyjnego różni się brakiem pedałów. Motorem napędowym tego pojazdu są nogi naszego dziecka. Kupując rowerek biegowy warto zadbać o to, aby miał on dwa kółka. Są także modele trójkołowe, niemniej jednak jeżdżąc na nich dziecko nie nauczy się „łapać równowagi”.

Rowerek biegowy, dziecięcy DINO różowy Milly Mally Rowerek biegowy,
dziecięcy DINO
różowy Milly Mally
320.00 zł
199.00 zł
Rowerek biegowy drewniany licencja STAR WARS Rowerek biegowy
drewniany licencja
STAR WARS
279.00 zł
199.00 zł
Rowerek biegowy, dziecięcy DINO czerwony Milly Mally Rowerek biegowy,
dziecięcy DINO
czerwony Milly Mally
320.00 zł
199.00 zł
Rowerek biegowy metalowy licencja KUBUŚ PUCHATEK Rowerek biegowy
metalowy licencja
KUBUŚ PUCHATEK
279.00 zł
199.00 zł

Dodatkowe kółka

Kolejny etap nauki jazdy na rowerze przypada około 5 roku życia. Wtedy to rodzice mogą zamienić rowerek biegowy na model „dorosły”. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby naukę zacząć właśnie od tego etapu. Jeszcze kilka lat temu, kiedy na rynku nie było rowerków biegowych, dzieci swoje pierwsze doświadczenia zdobywały właśnie na rowerze z pomocniczymi (bocznymi) kółkami.

Oczywiście może się okazać, że po „zaprawie” na rowerku biegowym, nasza pociecha całkiem dobrze poradzi sobie bez kółek pomocniczych. Jednakże w wielu przypadkach okażą się one niezbędne. Technika nauki jazdy z wykorzystaniem kółek pomocniczych jest bardzo prosta. Rola rodziców polega tutaj na stopniowym podnoszeniu kółek, kiedy tylko zauważą, że dziecko coraz lepiej radzi sobie podczas jazdy. Nawet jeżeli pomocnicze kółka nie będą dotykały ziemi to z pewnością okażą się doskonałym zabezpieczeniem w przypadku utraty równowagi. Ich brak w wielu sytuacjach mógłby zakończyć się upadkiem.

W trakcie nauki jazdy ważną rolę odgrywa również właściwa wysokość siodełka. Podczas jazdy nasze dziecko powinno móc swobodnie pedałować, a jednocześnie mieć pewność, że w każdej chwili może postawić obie stopy na ziemi.

Metoda „na kija”

Pewną alternatywą dla pomocniczych kółek jest nauka metodą „na kija”. Polega ona na włożeniu drewnianego kija od szczotki w tylne widełki. Dzięki temu rodzic może asekurować dziecko podczas jazdy i uchronić je przed upadkiem. Niestety zastosowanie tej metody wymaga żelaznej kondycji. Szczególnie w sytuacji, kiedy nasza pociecha zacznie pedałować coraz szybciej.

Każdy z nas doskonale pamięta, w jaki sposób przebiegała nauka jazdy na rowerze w jego przypadku. Znaczną większość tych metod możemy z powodzeniem zastosować w chwili obecnej. Warto jednak stare, sprawdzone sposoby wzbogacić o nowinki w postaci rowerka biegowego. Najważniejsze jest jednak podejście do nauki samych rodziców. Dopingowanie i zachęcanie dziecka, a jednocześnie zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa, pozwolą na szybkie opanowanie umiejętności jazdy na rowerze.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *