Jak jeździć na deskorolce?

Jazda na deskorolce to jedna z ulubionych rozrywek wielu dzieci. Zresztą ta dyscyplina fascynuje także dorosłych. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest dosyć kontuzjogenna. Dlatego też, podczas jazdy na deskorolce, należy zachować szczególną ostrożność. Z drugiej strony warto również poznać podstawy jazdy na desce. Dzięki temu ryzyko upadku znacznie zmaleje.

Ciężka praca

Nauka jazdy na deskorolce to ciężka praca. Osoby, które uważają, że jest inaczej, już po kilku pierwszych lekcjach zmieniają zdanie. W tym miejscu pojawia się pytanie o pokonywanie kolejnych etapów wtajemniczenia. Rzeczywiście nauka powinna być w pewien sposób ukierunkowana. Zaczynając od podstaw, które tylko na pozór wydają się łatwe, należy przechodzić do elementów trudniejszych. Sprawdźmy zatem kolejne poziomy zaawansowania.

Jazda z małą szybkością

Naturalne jest, że rozpoczynając naukę jazdy na deskorolce, powinniśmy zacząć od stosunkowo małej prędkości. Dzięki temu będziemy w stanie popracować nad techniką jazdy, która ma ogromne znaczenie. Co ciekawe ta, na pozór, prosta rzecz w praktyce okazuje się bardzo trudna. Dlatego też w pierwszej kolejności najlepiej jest złapać się np. poręczy i spróbować utrzymać równowagę przez dłuższą chwilę. Musimy oswoić się z sytuacją, w której deskorolka nieustannie porusza się to w przód to w tył.

W momencie, kiedy poczujemy się już w miarę pewnie, możemy wykonać to samo, ale już bez trzymania się poręczy. Będzie to trudniejsze, ale z pewnością większość osób szybko nauczy się utrzymania równowagi w takiej pozycji.

Kolejny etap jest już nieco trudniejszy, gdyż musimy wprawić naszą deskorolkę w ruch. Aby to zrobić należy postawić jedną stopę na desce, a drugą lekko odepchnąć się od podłoża. Na początku nie ma sensu przesadzać z siłą odbicia. Lepiej zacząć od powolnej jazdy, a w momencie, kiedy poczujemy się pewnie, zacząć odpychać się z większą siłą.

Skoro jazdę do przodu mamy już opanowaną, to teraz czas na naukę skręcania na deskorolce. Nie jest ona bardzo trudna, ale z pewnością wymaga ćwiczeń i nabrania wprawy.

Po łuku łatwiej?

Ciekawe jest to, że osoby dopiero uczące się jazdy, mają mniejszy problem ze skręcaniem niż z jazdą na wprost. Wynika to z faktu, że mamy już opanowaną umiejętność utrzymania równowagi. Teraz wystarczy tylko balansować ciężarem ciała. Aby skręcić musimy go przenieść na tył deski. Następnie wykonujemy delikatny ruch nogą, obracając się o tyle stopni ile chcemy. Kiedy już nam się to uda, warto poćwiczyć skręcanie wykonując kółko bądź też ósemki. To pozwoli nam nabrać wprawy i poczuć się jeszcze pewniej na deskorolce.

Deskorolka klasyczna, jazda rekreacyjna POINT Nils Extreme Deskorolka
klasyczna, jazda
rekreacyjna POINT
Nils Extreme
99.99 zł
Deskorolka klasyczna, jazda rekreacyjna SKATE Nils Extreme Deskorolka
klasyczna, jazda
rekreacyjna SKATE
Nils Extreme
99.99 zł
Deskorolka klasyczna, jazda rekreacyjna BLIND Nils Extreme Deskorolka
klasyczna, jazda
rekreacyjna BLIND
Nils Extreme
99.99 zł

Upadki stałym elementem jazdy

Jeżdżąc na deskorolce nie da się uniknąć upadku. I to niezależnie od stopnia zaawansowania. Skoro nie możemy uniknąć wywrotek to… trzeba nauczyć się upadać bezboleśnie. Zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych ważnym elementem są ochraniacze. Dzięki nim osłonimy przynajmniej nasze kolana i łokcie. Bardzo istotna jest także sama technika upadania.

Wywracając się do przodu nie można wystawiać rąk przed siebie. Wtedy cała siła upadku skupia się na małej powierzchni, co może skończyć się złamaniami. Aby odczuć upadek w jak najmniejszym stopniu, powinniśmy rozłożyć całą siłę zderzenia z podłożem na możliwie dużą powierzchnię. Najlepiej zrobić to upadając na bok. Nie jest to jednak proste zadanie. Jak wiemy podczas upadku działamy odruchowo. A typowym odruchem jest wyciągnięcie rąk przed siebie. Dlatego też trzeba wyćwiczyć w sobie prawidłowy odruch „bezpiecznego upadania”.

Czas na przyspieszenie

Po opanowaniu umiejętności utrzymania równowagi oraz powolnej jazdy na deskorolce czas na małe przyspieszenie. Prędkość jest często barierą. Jadąc wolno czujemy się bezpieczni. Mamy kontrolę nad deskorolką, a także bez trudu utrzymujemy równowagę. Szybsza jazda jest dużo bardziej nieprzewidywalna. Im większa prędkość tym krótszy czas na reakcję.

Najpewniejsza jest w tym przypadku zasada małych kroków. Nie przechodźmy od razu z jazdy wolnej na bardzo szybką. Lepszym rozwiązaniem jest stopniowe odpychanie się z coraz większą siłą. Dzięki temu łatwiej będzie nam nabrać pewności siebie i uniknąć kolejnych upadków.

Jazda na deskorolce nie należy do łatwych i bezpiecznych sportów. Szczególnie jeśli mówimy o jeździe wyczynowej. Niemniej jednak Po opanowaniu techniki wolnej i szybkiej jazdy będziemy w stanie z powodzeniem, i bez uszczerbku na zdrowiu, poruszać się na desce. W końcu praktyka czyni mistrza.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *