Gry i zabawy w wodzie dla dzieci

Umiejętność pływania jest bardzo istotna w prawidłowym i harmonijnym rozwoju dziecka. Warto pamiętać, że ćwiczenia w wodzie doskonale wpływają na układ krwionośny oraz mięśniowy, a dodatkowo nie obciążają stawów. Dlatego też każdy rodzic powinien zadbać o to, aby jego dziecko w miarę wcześnie posiadało umiejętność pływania.

Nauka poprzez zabawę

Warto zdać sobie sprawę, że w przypadku dzieci nauka wielu rzeczy odbywa się poprzez zabawę. Przynajmniej w początkowym etapie. Podobnie jest z pływaniem. W pierwszej kolejności musimy oswoić naszą pociechę z wodą i sprawić, aby dziecko czuło się w niej swobodnie. Jeżeli osiągniemy ten cel to będzie nam dużo łatwiej prowadzić lekcje z nauki pływania. Zastanówmy się zatem, jakie zabawy w wodzie możemy zaproponować najmłodszym, aby z jednej strony nie zanudzić dzieci, a z drugiej oswoić je z wodą?

„Przekładanka”

Ta zabawa należy do dosyć popularnych aktywności na basenie. Polega na naprzemiennym przekładaniu nóg przez trzymany oburącz kijek. Kiedy kijek znajdzie się z tyłu, należy wykonać ruch powrotny do pozycji wyjściowej. Jest to bardzo dobre ćwiczenie, uczące utrzymania równowagi. Z pewnością na samym początku będzie wymagało asekuracji i pomocy dorosłych, ale dziecko bardzo szybko opanuje jego bezbłędne wykonywanie.

Skoki do kółka

Bardzo lubianą przez dzieci zabawą w wodzie są tzw. skoki do kółka. Skoki wykonywane są z przysiadu lub półprzysiadu. Stojąc na brzegu dziecko skacze do kółka pływającego na powierzchni w odległości ok. 1 m. Ćwiczenie to daje dziecku niesamowitą frajdę a jednocześnie pozwala trenować mięśnie nóg i moc odbicia.

Zabawa z kółkami

Rodzice powinni zadbać o to, aby ich dziecko, podczas zabawy, miało kontakt z rówieśnikami. Doskonałym rozwiązaniem jest gra z kółkami. Odbywa się ona w grupach 2-3 osobowych. Zawodnicy w każdej z grup trzymają oburącz kółko pływające na powierzchni wody. Na sygnał obie grupy zanurzają się, wchodzą do wnętrza kółka i wynurzają na powierzchnię. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza pojawi się na powierzchni. Ponowny sygnał oznacza konieczność wykonania ruchu odwrotnego – zanurzenia, wyjścia z kółka i wynurzenia.

Podwodna kołyska

Świetną formą zabawy jest również tzw. kołyska. Jest to gra wykonywana w parach. Dzieci trzymając się za ręce wykonują na zmianę głębokie przysiady. W tym momencie jedno dziecko jest zupełnie zanurzone, a drugie doskonale je asekuruje. Ćwiczenie wykonywane jest na przemian.

Wodna zabawa z piłką

Zabawa ta odbywa się w grupie 2-3 osób. Dzieci rzucają do siebie piłkę. Po chwyceniu piłki dziecko wykonuje pełne zanurzenie w wodzie. Po wynurzeniu podaje piłkę kolejnej osobie.

Łowienie

Bardzo lubianą przez dzieci zabawą jest gra w wodzie polegająca na łowieniu ryb. Rozrywka idealna dla większej grupki. Dzieci podzielone są na dwie drużyny. Pierwsza grupka, trzymając się za ręce, tworzy okrąg. Druga grupka wchodzi do środka okręgu. Na sygnał dzieci będące w środku okręgu (w sieci) próbują wydostać się na zewnątrz, pod ramionami dzieci trzymających się za ręce.

Zabawa w łódkę

Ta zabawa odbywa się w parach. Jedno z dzieci kładzie się na wodzie, na piersiach lub grzbiecie. Drugie dziecko chwyta je za wyprostowane ramiona i ciągnie rozpędzając „łódkę”. Na sygnał następuje zamiana ról.

Obuwie plażowe dziecięce MODEL 16B Aqua-Speed Obuwie plażowe
dziecięce MODEL 16B
Aqua-Speed
32.00 zł
Obuwie plażowe dziecięce MODEL 21A Aqua-Speed Obuwie plażowe
dziecięce MODEL 21A
Aqua-Speed
32.00 zł
Obuwie plażowe dziecięce MODEL 10 Aqua-Speed Obuwie plażowe
dziecięce MODEL 10
Aqua-Speed
32.00 zł
Obuwie plażowe dziecięce MODEL 21B Aqua-Speed Obuwie plażowe
dziecięce MODEL 21B
Aqua-Speed
32.00 zł

Karuzela

Doskonała forma zabawy dla większej grupki osób. Polega ona na utworzeniu koła. Następnie dorosły odlicza do dwóch po czym wszystkie dzieci zaczynają przesuwać się po obwodzie koła. Na umówiony sygnał dzieci z numerem jeden kładką się na grzbiecie. Dzieci z numerem dwa przesuwają się dalej. Na drugi sygnał następuje zamiana ról oraz zmiana kierunku przesuwania się.

Ćwiczenie nóg do kraula

Jest to doskonałe ćwiczenie, które przygotowuje do pływania kraulem. Polega ono na wykonywaniu „kraulowych” ruchów nogami. Dzieci kładą się na piersiach trzymając oburącz specjalnej poprzeczki. Dwie kolejne osoby chwytają za poprzeczkę i przesuwają się z nią do przodu ciągnąc za sobą pierwszą osobę.

Ćwiczenie poślizgu na grzbiecie

Ćwiczenie wymagające nieco większej wprawy. Stojąc w wodzie dziecko unosi ręce do góry. Następnie odbija się stopami od ściany, jednocześnie wychylając tułów do tyłu. W ten sposób ciało układa się na wodzie w pozycji „grzbietowej”. Po odepchnięciu od ściany ciało powinno ślizgać się po wodzie ok 3-5 sekund. W tej zabawie można mierzyć odległość pokonaną przez poszczególne osoby. Dziecko, które odbije się najmocniej wygrywa konkurencję.

Najlepszą rozrywką dla dzieci jest zabawa. Rodzice powinni brać to pod uwagę również planując naukę pływania. Jej pierwszym etapem bez wątpienia mogą być podane wyżej gry. Pozwolą one na oswojenie się z wodą i jednocześnie zapewnią masę frajdy naszym pociechom.

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *