Dziecko i sport – kiedy zacząć rozwijać pasję?

W dzisiejszych czasach panuje moda na edukowanie dziecka i wspierania go w odniesieniu do uprawiania sportu. Jest to jeden z najlepszych sposobów, który gwarantuje poprawę ich poziomu sprawności fizycznej. Dziecko musi być stymulowane fizycznie i psychicznie przez rodziców, aby mogło odnieść sukces – również ogólny, życiowy. Ale pytanie brzmi: kiedy jest odpowiedni czas na to, by zachęcać dziecko do rozpoczęcia uprawiania sportu?

Odpowiedź? Nie ma jednoznacznej.

Odpowiedź bowiem może być inna dla każdego dziecka. Dzieci rozwijają się emocjonalnie i fizycznie w bardzo różny sposób i w różnym czasie. Można również powiedzieć, że jeśli dziecko ma talent do jakiegoś sportu, to nie znaczy, że jest gotowe do rywalizacji w organizowanych imprezach czy zawodach. Jako rodzic, musisz znać swoje dziecko i sam musisz ocenić, czy ona bądź on jest wystarczająco dojrzałe, by być w stanie zrozumieć zasady tego sportu, oraz czy on / ona zrozumie pojęcie “zespół”, a nie będzie tam jedynie dla indywidualnych celów (jeśli jest sport zespołowy). Można również przemyśleć, czy dziecko będzie mieć siłę, by łączyć inne obowiązki – szkołę i prace domowe z regularnym treningiem i czy to nie sprawi, że będzie czuć się wyczerpane?

Zorganizowany sport pomoże dziecku rozwinąć pewne umiejętności życiowe, które będą mu potrzebne w jego dojrzałości, wytrwałości, ambicji i dążeniu do sukcesu i tak dalej. Jednak jak wszystko i to ma również swoje wady. Na przykład, może poświęcić tyle czasu na jeden konkretny sport, że nigdy nie będzie miało szansy doświadczyć innych sportów, które być może mogłyby go cieszyć jeszcze bardziej. Jest rzeczą naturalną, że rodzice chcą, aby ich dzieci mogły odnieść sukces i by mogły być we wszystkim najlepsze. Ale uważaj, bo jeśli będziecie zbyt natrętni – to może mieć odwrotny efekt. Zmuszanie dziecka do udziału w sporcie wbrew jego woli jest skazane na niepowodzenie, może spowodować urazy i prawdopodobnie dziecko będzie szło przez życie ze złą samooceną. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, trzeba ciągle rozmawiać z dzieckiem na temat jego upodobań i z trenerem – o wydajności Twojego dziecka.

Pewne jest jednak to, że sport, który jest praktykowany przez dziecko musi przekształcić go w lepszą osobę – ze wszystkich punktów widzenia, a to, jak wiadomo będzie mieć miejsce, jeśli dany sport będzie słusznie przeznaczony dla niego!

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *