Dzieci z autyzmem też lubią sport – spróbuj tych aktywności

Jeśli masz dziecko chore na autyzmem, nie musisz się martwić, że nie będzie chciało uprawiać sportu. Istnieje wiele dyscyplin, które mogą mu pomóc.

Można wybierać spośród ogromnej liczby sportowych propozycji dostępnych dla autystycznych dzieci, aby mogły czerpać z aktywnego życia jak najwięcej. Te sporty mogą pomóc dzieciom z autyzmem zdobywać nowe doświadczenia, jak i wniosą w ich życie sporo radości. Musisz jednak sama zobaczyć, jaki rodzaj sportu Twoje dziecko polubi najbardziej. Ma to znaczenie, bowiem maluch z autyzmem tak jak każde inne dziecko ma różne umiejętności koordynacyjne, motoryczne, jak i te na poziomie komunikacji i należy to wziąć pod uwagę wybierając dla niego najbardziej odpowiednią dyscyplinę sportową. Musisz zatem uzyskać wszystkie informacje na temat upodobań dziecka, także na temat mocnych i słabych stron swojego dziecka, zanim zaczniesz je wprowadzać do dowolnego sportu. Ale trzeba też wiedzieć, że istnieją pewne typy sportów za pomocą których dziecko może wzmocnić swoje słabe punkty, a także może rozwijać swoją koordynację i umiejętności ruchowe. Nigdy nie próbuj na siłę namawiać dziecko na sport, którym on lub ona nie jest zainteresowany – to może przynieść więcej szkód niż korzyści.

Przykładowe dyscypliny sportowe polecane dla dzieci z autyzmem:

  • Można spróbować sportów pływackich. Basen to miejsce spokojne i pozbawione stresu. Maluch może się tam świetnie bawić. W ten sposób dziecko może wzmocnić nogi i ramiona i poprawić swoją koordynację.

  • Można też postawić na trekking. Dziecko w ten sposób spędzi więcej czasu na świeżym powietrzu, zobaczy jak piękna jest przyroda, kwiaty, krajobrazy, skały, ptaki itp i to jest również miejsce spokojne, bez stresu. Jeśli Twoje dziecko jest mniej rozmowne taka aktywność jest tym bardziej dla niego odpowiednia.

  • Jeśli chcesz spróbować czegoś innego, można spróbować jazdy na rowerze z dzieckiem. Można zacząć od rowerka który ma dodatkowe kółka lub jeździć rowerem, który jest zaprojektowany dla dwóch osób – dzięki temu dziecko będzie się czuło bardziej zrelaksowane i swobodne. Ten sport jest najlepszym sposobem na to, by dziecko mogło wzmocnić swoje mięśnie, poprawić równowagę i koordynację.


Czekamy na Wasze pomysły i dzieleniem się doświadczeniem w tym temacie!


Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *