Nauka sznurowania butów – to proste!

Jeśli masz w domu kilkuletnie dziecko to na pewno myślałeś już o tym w jaki sposób podejść do nauki wiązania sznurówek w butach. A już na pewno jeśli posyłasz malucha do przedszkola czy zerówki. Być może nawet Twoje dziecko samo zainspirowane osiągnięciami swoich rówieśników wyszło z taką inicjatywą. Tak czy inaczej jest to najlepszy moment na to, by dowiedzieć się jak podejść do tego dla nas małego, ale dla malucha wielkiego zadania.

Pewnie, że buty na rzepy to wygodna alternatywa – jednak prędzej czy później dziecko będzie się musiało nauczyć wiązać sznurówki. I prawda jest taka, że zdecydowanie lepiej będzie jeśli zrobi to prędzej aniżeli później. Jak zatem dziecku pomóc?

Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz – cierpliwość

Ty bądź cierpliwy – a Twoje dziecko również będzie. Inaczej możesz dziecko zniechęcić. Dlatego unikaj wszelkiego nacisku czy krzyków, nie mów dziecku: zrób to już i teraz. Efekt będzie za pewne odwrotny od zamierzonego – dziecko będzie płakać bądź reagować agresją.

Ciekawym pomysłem na naukę jest wykorzystanie tzw buta treningowego. Dokładnie chodzi o kolorowy but wykonany z tektury – ale z prawdziwymi sznurówkami. Jak go zrobić?

  • Odrysuj na tekturze zwykłego buta.

  • Za pomocą nożyczek bądź dziurkacza zrób w nim dziurki.

  • Ozdób, pokoloruj buta – będzie bardziej atrakcyjny dla dziecka.

Najlepiej gdy w tworzeniu buta treningowego pomaga Ci dziecko – w ten będzie miało jeszcze więcej motywacji do nauki sznurowania. Niegłupim pomysłem jest także korzystanie z książeczek dotyczących wiązania butów. Jest ich sporo na rynku i nierzadko zawierają historyjki, sznurówki i inne zachęty do nauki wiązania.

Innym ciekawym pomysłem jest skorzystanie ze sznurówek dwukolorowych. To dzięki nim dziecko szybciej pojmie w jaki sposób przeplatać je przez dziurki, aby but był naprawdę dobrze związany. Nie musisz kupować żadnych specjalnych – weź 2 sznurówki o różnych kolorach, rozetnij je na połowy i następni zszyj w jedną całość.

Jaka metoda wiązania butów jest najlepsza do nauki?

Zdecydowanie tak zwana metoda „na króliczka” to dzięki niej zrozumienie sznurowania butów będzie dla dziecka bardziej przyswajalne. Powiedz po prostu maluchowi, że aby dobrze zasznurować buty należy musi dobrze zabezpieczyć węzeł – tutaj główkę królika. Kolejnym krokiem jest zrobienie uszek króliczych i jej skrzyżowanie. Naprzemienne przekładanie sznurówek w dziurkach będzie już naturalną kolejnością rzeczy.

A czy Wy macie jakieś inne sprawdzone metody? Podzielcie się w komentarzach!

Udostępnij wpis na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *