Zaznacz stronę

Jazda na deskorolce to jedna z ulubionych rozrywek wielu dzieci oraz dyscyplina ta fascynuje również dorosłych. Jazda na desce jest dość kontuzjogenna dlatego należy pamiętać o kasku którego nie powstydzi się żaden skate. Podczas pierwszych jazd treningowych na deskorolce należy zachować szczególną ostrożność. Warto znać teoretyczne podstawy jazdy na deskorolce zanim przejdziemy do prowadzenia oraz trików. Dzięki temu ryzyko upadku znacznie się zmniejszy.

Aktywna nauka jazdy na deskorolce dla Ciebie i twojego Dziecka

Jazda na deskorolce to trudne zadanie. Osoby, które myślą inaczej, szybko zmieniają zdanie po kilku lekcjach. Pojawia się wtedy pytanie, jak postępować przez kolejne etapy wtajemniczenia. Nauka rzeczywiście powinna być w jakiś sposób ukierunkowana. Zaczynając od podstaw, które na pierwszy rzut oka wydają się łatwe, należy przejść do trudniejszych elementów. Sprawdźmy, jak wygląda kolejny poziom zaawansowania.

Bezpieczeństwo to podstawa zacznij od jazdy z małą szybkością!

Rozpoczynając naukę jazdy na deskorolce, naturalnym jest, że powinniśmy zacząć od stosunkowo niewielkiej prędkości. Dzięki temu będziemy mogli popracować nad techniką jazdy na rolkach, która jest bardzo ważna. Co ciekawe, ta z pozoru prosta rzecz okazuje się w praktyce bardzo trudna.

Dlatego najlepiej jest złapać się np. poręczy i przez dłuższą chwilę próbować utrzymać równowagę. Musimy przyzwyczaić się do sytuacji, w której deskorolka stale porusza się do przodu i do tyłu.Gdy poczujemy się w miarę bezpiecznie, możemy zrobić to samo bez trzymania się poręczy. Będzie to trudniejsze, ale większość osób szybko nauczy się utrzymywać równowagę w takiej pozycji.

Kolejny krok jest nieco trudniejszy, ponieważ musimy wprawić naszą deskorolkę w ruch. W tym celu należy jedną stopę postawić na desce, a drugą delikatnie odpychać od podłoża. Na początku nie ma co przesadzać z siłą odepchnięcia. Lepiej zacząć od powolnej jazdy, a gdy poczujemy się pewnie, zacząć odpychać się z większą siłą.

Teraz, gdy mamy już jazdy do przodu w dół, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak skręcić na deskorolce. Nie jest to zbyt trudne, ale na pewno wymaga praktyki, aby dostać się do niego.

Jak prowadzić deske na początku – po łuku czy

Ciekawe jest to, że osoby, które dopiero uczą się jeździć mają mniejszy problem ze skręcaniem niż z jazdą prosto. Dzieje się tak dlatego, że posiadamy już umiejętność utrzymania równowagi.

Jedyne co trzeba zrobić, to zrównoważyć swoją wagę. Aby skręcić, musimy przenieść ciężar ciała na tył deski. Następnie wykonujemy delikatny ruch stopą, obracając się o tyle stopni, ile chcemy. Gdy już nam się to uda, warto ćwiczyć skręty robiąc kółko lub ósemkę. To pomoże nam się oswoić i poczuć jeszcze pewniej na deskorolce.

Pasja każdego skatera dodaje skrzydeł i nieprzyjemny stały elementem jazdy początkującego – upadki – buduje doświadczenie!

Podczas jazdy na deskorolce nie da się uniknąć upadku. I to niezależnie od poziomu umiejętności. Skoro nie możemy uniknąć upadków, to…musimy nauczyć się upadać bez bólu. Zarówno dla dzieci jak i dorosłych ważnym elementem są ochraniacze na kolana i łokcie. Dzięki nim możemy chociaż w minimalnym stopniu chronić nasze kolana i łokcie. Bardzo ważna jest również technika upadku.

Przy upadku do przodu nie można wystawić rąk przed siebie. Wtedy cała siła upadku skupia się na małej powierzchni, co może skończyć się złamaniami. Aby w jak najmniejszym stopniu odczuć upadek, powinniśmy rozłożyć całą siłę zderzenia z podłożem na jak największą powierzchnię. Najlepiej zrobić to poprzez upadek na bok. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Jak wiadomo, podczas upadku działamy instynktownie.

Typową reakcją jest wyciągnięcie rąk przed siebie. Dlatego należy trenować siebie, aby wykształcić prawidłowy odruch „bezpiecznego upadku”.

Skateboading poziom zaawansowany – jeździmy na skateparku

Po opanowaniu umiejętności utrzymania równowagi i wolnej jazdy na deskorolce, czas na małe przyspieszenie. Prędkość jest często barierą. Jadąc powoli czujemy się bezpiecznie. Mamy kontrolę nad deskorolką i łatwo utrzymujemy równowagę. Szybsza jazda jest dużo bardziej nieprzewidywalna. Im większa prędkość, tym krótszy czas reakcji.

Najlepszym podejściem w tym przypadku jest stawianie małych kroków. Nie przechodźmy od razu ze swobodnej jazdy do bardzo szybkiej. Lepszym rozwiązaniem jest stopniowe odpychanie się z większą siłą. Dzięki temu łatwiej będzie nam nabrać pewności siebie i uniknąć kolejnych upadków.

Jazda na deskorolce nie jest łatwym ani bezpiecznym sportem, zwłaszcza jeśli chodzi o triki i akrobacje. Jednak gdy opanujesz technikę wolnej i szybkiej jazdy na deskorolce, będziesz mógł z powodzeniem jeździć na niej bez żadnych problemów zdrowotnych. Praktyka czyni mistrza, mimo wszystko.