Zaznacz stronę

Nosidełka dla dzieci niektórym kojarzą się jedynie z długimi wyprawami po górskich szlakach, a tak nie jest. Wielu rodziców korzysta z tego udogodnienia podczas mniej wymagających wycieczek jak choćby spacer po zoo, dłuższa przechadzka z psem lub wyjazd weekendowy. Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę przy zakupie tego typu sprzętu.  

Nosidła turystyczne dla dzieci – czyli o tym jak zwiększyć wygodę podróżowania podczas wycieczek z dziećmi

W dzisiejszych czasach noszenie dziecka staje się powoli tak popularne, że znalezienie najlepszego nosidła dla malucha jest prawie tak samo ważne jak wybór wózka czy fotelika samochodowego. Wybierając nosidełko dla malucha, masz wiele możliwości, począwszy od nosideł typu wrap, nosideł plecakowych, naramiennych i tych o miękkiej strukturze. Ilość dostępnych na rynku firm i modeli może przyprawić o zawrót głowy. A wybór odpowiedniego sprzętu zapewnienia komfort podróżowania dla całej rodziny oraz co najważniejsze bezpieczeństwo malucha. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas to warto zaopatrzyć się w wygodne i bezpieczne nosidło.

Nosidło turystyczne – jakie są rodzaje?

Chusta 

Chusta do noszenia jest najczęściej stosowana u noworodków lub niemowląt. Jest to zasadniczo długi kawałek materiału, który owijasz wokół siebie i swojego dziecka. Tylko dlatego, że jest prosta w swojej konstrukcji, nie oznacza, że ​​jest najłatwiejszya. Ważne, aby robić to w sposób prawidłowy, ponieważ ma to wpływ nie tylko na wygodę, ale także zdrowie i bezpieczeństwo bobasa. Złożoność wiązania chusty może niektórych zniechęcić. Chusta tkana w przeciwieństwie do chusty rozciągliwej jest najbezpieczniejszą i najlepszą opcją dla młodszego, lżejszego malucha.

Typ miękki

Popularnym rodzajem wybieranym dla maluchów jest model nosidełka o miękkiej strukturze. Jest wyposażone w mocno wyściełane szelki i pas z miękkim pokrowcem, aby utrzymać dziecko. Ergonomiczny kształt i dopasowanie sprawiają, że są one najwygodniejsze ze wszystkich nosideł, ale raczej dla lżejszych dzieci do około 8 miesiąca życia.

Typ plecakowy

Złoty standard podczas pieszych wędrówek, ale mogą być również używane podczas długich spacerów po mieście. Nosidełka turystyczne dla dzieci plecakowe mają siedzisko z ramą, w którym Twoje dziecko siedzi na plecach. Konstrukcja wysokiej jakości pozwala na odpowiednie rozłożenie ciężaru, dzięki czemu Twoje ciało nie będzie cierpieć po całym dniu chodzenia. 

Nosidło turystyczne – od jakiego wieku dziecka

Przed podróżą ważne, aby dziecko miało już wystarczająco silne i wytrzymałe mięśnie przy kręgosłupie oraz potrafiło utrzymać samo główkę i siedzieć. Zwykle poleca się zacząć użytkowanie od około 8 – 9 miesiąca życia.

Nosidełka turystyczne – na co zwrócić uwagę?

Biorąc pod uwagę duży wybór modeli najłatwiej nosidło jest kupić oczywiście w sklepach, gdzie sprzedawca pomoże dobrać odpowiednie nosidło, ponieważ ma dużą wiedzę na temat sprzętu turystycznego.

System nośny

Odpowiednio dobrany system nośny jest kluczem do komfortu rodzica. Część producentów dostosowuje systemy nośne z plecaków turystycznych jak np. nosidełka deuter. Większość nosideł jest wyposażona w łatwe do regulacji zawieszenie drabinowe, podobnie jak zawieszenie w wielu plecakach. Dzięki temu rozwiązaniu łatwo dopasować stelaż do swojej długości tułowia.

Regulowany pas biodrowy

Pas biodrowy pomaga rozłożyć ciężar dziecka pomiędzy ramiona, plecy, a biodra. Odciąża ramiona i kark, dzięki czemu wyprawa staje się zdecydowanie przyjemniejsza. Prawidłowo rozłożony ciężar pomaga przyjmować prawidłową postawę ciała. Szelki na ramionach mają za zadanie tylko kontrolować ruchy plecaka, a nie przenosić jego ciężar na barki.

Pas piersiowy

Reulowany pasek ma za zadanie utrzymywanie pasów na ramionach, odpowiednie zbalansowanie plecaka i zapobieganie obarciom.

Siedzisko

Powinno być regulowane, aby dzieco mogło siedzieć wystarczająco wysoko. Chodzi o to, aby mogło mieć wgląd ponad Twoje ramiona. Nie może być także zbyt wysoko, ponieważ zwiększa to ryzyko wypadnięcia. Siedzisko powinno być wygodne i szerokie, zapewniać podpór pleców i główki dziecka. Dobrze jeśli posiada także podpórkę na stopy dziecka umiejscowioną pod siedziskiem. Maluch będzie siedział zamiast zwisać.

Pasy bezpieczeństwa

Kolejny bardzo ważny element, który posiada większość nosiełek.  Dzięki klamrom i innym elementom zabezpieczającym pociecha będzie lepiej chroniona.

Daszek przeciwdeszczowy, pokrowiec przeciwdeszczowy, stojak

Są to elementy dodatkowe, które nie są niezbędne, ale umilą podróżowanie zarówno dziecku jak i Tobie. Stojak umożliwia postawienie nosidła, gdy zapragniecie zrobić sobie przerwę. A daszek czy pokrowiec zabezpieczą dziecko przed deszczem w razie niepogody.

Waga dziecka i sprzętu

Większość nosidełek ma wagę od 1 do 4kg. Im cięższe tym trudniej może być nosić dziecko. W górach każdy kilogram więcej do noszenia jest mocno odczuwalny. Limit wagowy dziecka wraz ze sprzętem to zwykle około 22 kilogramów. Przed zakupem sprawdź ograniczenia wagowe, aby upewnić się, że pasuje do rozmiaru i wagi Twojego dziecka.

Jak sprawdzić wygodę przed zakupem?

  • Wyreguluj system zawieszenia tak, aby pasował do tułowia. Pas biodrowy opierał się na kościach biodrowych (nie na talii), a paski barkowe na ramionach.
  • Napnij pas biodrowy tak, aby około 80% ciężaru znajdowało się na Twoich biodrach.
  • Zaciśnij szelki, aby nosidełko było ustabilizowane, a pozostałe 20 procent ciężaru spoczywało na Twoich barkach.
  • Zaciśnij paski biegnące od góry pasów naramiennych w kierunku górnej części tylnego panelu. Jeśli zauważysz przerwę między pasami barkowymi a górną częścią ramion, poluzuj je i spróbuj ponownie.
  • Dopasuj pasek mostkowy na klatce piersiowej tak, aby nie przeszkadzał w oddychaniu.